HSL:n liikenne vappuna
Vappuyönä busseilla sekä lähijunilla on lisälähtöjä ja metro liikennöi kolme tuntia normaalia perjantailiikennettä pidempään.
Metro liikennöi vappuaattona kolme tuntia normaalia pidempään siten että vuoroväli osuudella Tapiola-Itäkeskus on 5 minuuttia ja osuuksilla Itäkeskus-Vuosaari/Mellunmäki sekä Tapiola-Matinkylä 10 minuuttia.
Metron viimeiset lähdöt:
M1 Matinkylästä Vuosaareen klo 2.09, Kampista Vuosaareen noin klo 2.27 ja Vuosaaresta Matinkylään klo 2.05, Rautatientorilta Matinkylään noin klo 2.26
M2 Tapiolasta Mellunmäkeen klo 2.20, Kampista Mellunmäkeen noin klo 2.32 ja Mellunmäestä Tapiolaan klo 2.00
Metron liityntälinjat 84 ja 85B liikennöivät vappuyönä Herttoniemen metroasemalta Laajasalon suuntaan kolme tuntia normaalia pidempään. Muut metron liityntälinjat lopettavat liikennöinnin normaaliin aikaan.
Lähijunaliikenteessä kulkevat vappuyönä seuraavat lisäjunat:
• L-junat Helsinki-Kirkkonummi klo 1.33, 2.33 ja 5.03 sekä Kirkkonummi-Helsinki klo 1.29, 2.29 ja 3.29
• P-juna Helsingistä klo 1.28, 1.58, 2.28 ja 2.58
• I-junat Helsingistä klo 0.36, 1.06, 1.36, 2.06 ja 2.36
Raitiolinjoilla poikkeusreittejä vappuaattoiltana
Kauppatorin kautta kulkevat raitiolinjat liikennöivät vappuaattona poikkeusreittejä noin klo 16.00 alkaen Mantan lakituksen takia.
•Raitiolinja 2 ajaa Mannerheimintien, Bulevardin ja Fredrikinkadun kautta Eiraan linjan 1 päätepysäkille.
•Raitiolinja 3 kulkee Fredrikinkadulta Eiraan linjan 1 päätepysäkille. Tehtaankadun itäpää jää ajamatta.
Raitiolinjoja 2 ja 3 korvaa bussi 3X, joka ajaa reittiä Eteläranta - Laivasillankatu - Tehtaankatu - Laivurinkatu - Fredrikinkatu - Bulevardi - Albertinkatu - Pursimiehenkatu 10 minuutin välein klo 16.00 - 1.20.
Lisäksi bussi 24 on poikkeusreitillä vappuaattona klo 12-17. Linja 24 ei aja Pohjoista Rautatiekatua pitkin Seurasaaren suuntaan vappuaattona klo 12-17 yleisötapahtuman vuoksi. Bussi ajaa poikkeusreittiä Arkadiankadun ja Mechelininkadun kautta. Merikadun suuntaan linja 24 ajaa normaalisti.
Myös Aleksanterinkatu rauhoitetaan jalankulkijoille vappuaattona noin klo 16.00 alkaen.
•Raitiolinjat 4 ja 5 ajavat poikkeusreittiä Katajanokalta Kruununhaan ja Rautatieaseman kautta. Aleksanterinkatu Senaatintorin ja Ylioppilastalon välisellä osuudella jää ajamatta.
•Raitiolinja 7 ajaa Rautatieaseman kautta. Aleksanterinkadun ja Kruununhaan kautta ei ajeta.
Vappupäivänä lisälähtöjä
Vappupäivänä 1.5. on voimassa sunnuntaiaikataulut. Bussi-, raitio- ja lähijunaliikenteessä on lisälähtöjä.
Kaivopuistoon vie lisäbussi 18V, joka kulkee 10 - 15 minuutin välein Eiran, Kampin ja Meilahden väliä klo 8.30 - 20.
Vihdintien bussilinjoilla 321 ja 322 on lisälähtöjä klo 9.30 - 14. Nikkilästä Helsinkiin on lisälähdöt linjalla 785K klo 8.50 ja 10.50.
Raitiolinjoilla lisäliikennettä:
•linja 2B Rautatieasema - Kaivopuisto klo 9 - 20 noin 10 - 12 minuutin välein
•linja 3B Linjat - Hakaniemi - Rautatieasema - Eira - Kaivopuisto klo 9 - 20 noin 10 - 12 minuutin välein
•linja 10B Kuusitie - Kirurgi klo 9 - 19 noin 12 minuutin välein
E-juna liikennöi kuten lauantaisin eli 30 minuutin välein Helsingistä klo 9.27 - 21.27 ja Kauklahdesta klo 9.36 - 22.06.
HSL:n palvelupisteet ovat avoinna vappuaattona:
• Pasila klo 8.30-16.00
• Itäkeskus klo 10.00-17.15
• Rautatientori klo 7.30-17.00
• HSL:n tarkastusmaksutoimisto klo 8.30-14.00
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Joukkoliikennesuunnittelija Markus Elfström, puh. 040 1693539
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n oranssien runkolinjabussien yöliikenne muuttuu: kyytiin voi nousta vain etuovesta 16.6. alkaen30.5.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Kokeilemme oransseilla runkobussilinjoillamme uutta käytäntöä yöliikenteessä 16.6. alkaen, kun siirrymme kesäaikatauluihin. Yöliikenteessä runkolinjabussien kyytiin voi nousta vain etuovesta, ja lippua on näytettävä kuljettajalle tai ostettava lippu kortinlukijalla lähimaksulla tai HSL-kortilla.
HSL laskee lähimaksulla ostetun kertalipun hintaa väliaikaisesti kesäksi27.5.2025 14:16:55 EEST | Tiedote
Lähimaksulla ostettavat aikuisten kertaliput maksavat kesän aikana (28.5.–31.8.) saman verran kuin HSL-sovelluksella ja HSL-kortin arvolla ostettuna. Lähimaksu on helppo ja turvallinen tapa ostaa kertalippu suoraan lukijalta liikennevälineistä tai asemilta.
HSL-lippukaupan avaaminen siirtyy, isot automaatit ja haltijakohtaiset HSL-kortit säilyvät vielä käytössä27.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
HSL siirtää uuden taustajärjestelmän käyttöönottoa aiemmin ilmoitetusta kesäkuun alusta joko myöhempään ajankohtaan kesäkuussa tai kesän jälkeen toteutettavaksi. Tämän seurauksena: HSL-lippukauppa netissä aukeaa vasta myöhemmin kesäkuussa tai kesän jälkeen. Isot automaatit pysyvät käytössä sekä haltijakohtaisten ja pitkään käyttämättä olleiden henkilökohtaisten HSL-korttien käyttö jatkuu, kunnes uuden taustajärjestelmän käyttöönotto alkaa. Muutosten tarkka ajankohta vahvistetaan heti, kun se varmistuu.
HSL:n hallituksen päätöksiä 27.5.202527.5.2025 10:54:12 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 27. toukokuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
HSL:n hallituksen päätöksiä 6.5.20257.5.2025 13:21:39 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui 6. toukokuuta 2025 ja päätti seuraavista asioista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme