HSY rajoittaa asiakkaiden määrää Sortti-asemillaan koronan vuoksi – vältä asiointia koronan aikana
Koronatilanteen vuoksi Sortti-asemien asiakkaiden määrää rajoitetaan tästä viikosta alkaen. Asemille pääsee 10–20 asiakasta kerrallaan. Tällä varmistetaan tarvittavat turvavälit ja asiakkaiden turvallisuus. Jätteiden tuonti asemalle kannattaa siirtää epidemian jälkeiseen ajankohtaan.

Helsingin seudun ympäristöpalveluiden Sortti-asemilla käy runsaasti asiakkaita näin keväällä, joten kahden metrin turvavälin pitäminen on lähes mahdotonta. Taatakseen asiakkaille mahdollisuuden asioida turvallisesti, asemille päästetään kerrallaan noin 10–20 asiakasta. Sortti-asemien koko vaikuttaa siihen, montako asiakasta pääsee sisälle yhtä aikaa. On myös mahdollista, että kaikki eivät ehdi asioida asemalla ennen kuin se suljetaan.
- Sortti-asemilla on käynyt tavallista enemmän asiakkaita viime aikoina. Kevät on toki pihojen ja varastojen siivoamisen aikaa, minkä vuoksi pidämme asemamme edelleen auki. Joudumme rajoittamaan asiakkaiden määrää asemilla, jotta pystymme takaamaan tarvittavan turvavälin näinä poikkeusaikoina. Tämä valitettavasti aiheuttaa joillakin asemilla sen, että asiakkaat joutuvat odottamaan portilla, ennen kuin pääsevät sisälle, kertoo HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
Eniten asiakkaita käy yleensä maanantaina ja perjantaina iltapäivisin ja iltaisin. Vilkkaimmat asemat ovat Konala ja Kivikko. Kannattaa asioida muilla asemilla ja ruuhka-aikojen ulkopuolella, jolloin saattaa välttyä jonottamiselta. Jos jätteiden tuominen Sortti-asemalle ei ole aivan välttämätöntä, kannattaa ne tuoda epidemian jälkeen. Näin voi parhaiten turvata muiden asiakkaiden, Sortti-asemien henkilökunnan sekä oman terveyden.
Jos jätteiden tuominen Sortti-asemille on aivan välttämätöntä, HSY suosittelee itsepalvelumaksamista ja verkkomaksua. Ruskeasannan ja Jorvaksen Sortti-asemilla on Sortti-kortti-asiakkaiden käytössä itsepalvelumaksulaitteet. Kivikon Sortti-asemalla on kaikille henkilöasiakkaille testikäytössä itsepalvelumaksulaitteet sekä eSortti.fi-palvelu, jossa voi ilmoittaa ja maksaa jätteet etukäteen.
- Kannattaa tuoda isompi lasti kerrallaan ja toimia ripeästi, jotta seuraavat asiakkaat pääsevät asemalle. Toivomme myös, että kukaan ei tule flunssaisena Sortti-asemalle, Mäntynen ohjeistaa.
Asiakasmäärärajoitus alkaa tästä päivästä eli 14.4. alkaen. Jo aikaisemmin rajoitettiin Sortti-asemien infopisteessä asioivien asiakkaiden määrä viiteen. Nämä rajoitukset kestävät ainakin 13.5. asti. Toistaiseksi Sortti-asemat ovat auki normaalisti, mutta muutoksia voi tulla, joten kannattaa varmistaa aukioloaika aina ennen asemalle lähtöä verkkosivuilta www.hsy.fi/sorttiasemat
Infolaatikko: Ohjeet Sortti-asemalla asiointiin koronaepidemian aikana: - Sortti-asemille pääsee 10–20 asiakasta kerrallaan 14.4. alkaen. |
Lisätietoja:
HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen, marjut.mantynen@hsy.fi, puh. 040 0609 493.
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
HSY – Puhtaasti parempaa arkea
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HRM:s avgiftsfria digitala spel för miljöfostran finns nu också på svenska13.1.2021 11:33:06 EET | Tiedote
Samkommunen Helsingforsregionens miljötjänster HRM erbjuder avgiftsfri miljöfostran för daghem och skolor i huvudstadsregionen och Kyrkslätt. Under det exceptionella året 2020 har lektionerna om cirkulär ekonomi och vatten modifierats till digitala spel, som kan användas i både när- och distansundervisningen. Nu finns de avgiftsfria spelen även på svenska.
HSY:n maksuttomat ympäristökasvatuksen digipelit nyt saatavilla myös ruotsiksi13.1.2021 11:14:02 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY tarjoaa pääkaupunkiseudun ja Kirkkonummen päiväkodeille ja kouluille maksutonta ympäristökasvatusta. Poikkeuksellisen vuoden 2020 aikana kiertotalous- ja vesioppitunnit mukautettiin digitaalisiksi peleiksi, jotka toimivat sekä lähi- että etäopetuksessa. Nyt maksuttomat pelit ovat tarjolla myös ruotsiksi.
HSY mittaa ilmanlaatua uusissa kohteissa pääkaupunkiseudulla vuonna 202111.1.2021 09:31:31 EET | Tiedote
Pääkaupunkiseudulla on 11 ilmanlaadun mittausasemaa, joista neljän paikka vaihtui vuoden 2021 ajaksi Helsingissä Katajanokalle ja Töölöntulliin, Espoossa Matinkylään ja Vantaalla Ruskeasantaan.
HSY kerää 55 000 joulukuusta hyötykäyttöön – poista koristeet ja vie kuusi jätetilan läheisyyteen28.12.2020 08:47:00 EET | Tiedote
HSY kerää kodeista vuosittain noin 55 000 joulukuusta hyödynnettäväksi. Valtaosa kuusista viedään Ämmässuon ekoteollisuuskeskukseen haketettavaksi, jolloin ne pystytään hyödyntämään tukiaineena biojätteen kompostoinnissa.
Jäteastioiden tyhjennyksissä poikkeuksia joulun juhlapyhinä16.12.2020 08:00:00 EET | Tiedote
Jätekuljetuksien aikatauluissa esiintyy poikkeuksia joulunajan juhlapyhien vuoksi pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. HSY toivoo, että kiinteistöt huolehtivat porttien aukiolosta, jotta jätehuolto toimii sujuvasti.
Kummitoiminta edistää kestävää asumista – Uusi malli luotu vuokrataloyhtiöitä ja tuettuja asumisyksikköjä varten14.12.2020 10:00:00 EET | Tiedote
HSY ja Y-Säätiö ovat luoneet mallin kestävän asumisen kummitoiminnasta. Sen avulla kestävä elämäntapa tulee asukkaille tutuksi käytännönläheisesti ja yhteisöllisesti. Mallia on testattu kahdessa pilottikohteessa Helsingissä ja Vantaalla vuoden 2020 aikana.
Jouluruokien rasvat ja ruoantähteet hyötykäyttöön – ei viemäriin14.12.2020 09:05:00 EET | Tiedote
Joulun aikaan on tapana valmistaa runsaita juhlakattauksia. Joulunakin on ensisijaista välttää ruokahävikin muodostuminen. Kun ruoka-annos kerätään laajasta valikoimasta, lautaselle saattaa yrityksistä huolimatta jäädä tavallista enemmän ruoantähteitä. Juhlapöytään kuuluu usein myös herkkuja, joiden kypsentämisessä irtoaa ylimääräistä rasvaa. HSY muistuttaa, että joulunakin on tärkeää huomioida rasvojen ja ruoantähteiden asianmukainen lajittelu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme