HSY:n Konalan Sortti-asema palvelee 10.4. lähtien myös viikonloppuisin

Konalan Sortti-asema pitää porttinsa auki 10. huhtikuuta alkaen myös viikonloppuisin. Vuoden mittainen viikonloppujen aukiolokokeilu keskittyy ainoastaan Konalan asemalle, joka palvelee jätteiden lajittelijoita sekä lauantaisin että sunnuntaisin kello 10–17.
- Voimme vihdoin vastata asukkaiden toivomukseen asioida Sortti-asemillamme myös viikonloppuisin. Tämän mahdollistaa HSY:lle myönnetty pitkään odotettu ympäristölupa, iloitsee HSY:n käyttöpäällikkö Marjut Mäntynen.
- Vuoden mittaisen kokeilun tarkoituksena on selvittää, missä määrin asukkaat asioivat Sortti-asemalla viikonloppuisin. Testikauden jälkeen teemme päätöksiä viikonloppuaukiolojen jatkosta, kertoo Mäntynen.
Sortti-asemien viikonloppuaukiolot ovat erittäin toivottu uudistus. HSY onkin jo useamman vuoden vastannut kysyntään pitämällä keväisin kaikki Sortti-asemat auki kolmen lauantain verran. Tänä keväänä kaikki asemat palvelevat myös lauantaisin 17.4., 24.4. ja 8.5. kello 10–17.
Sortti-asemien asiakasmäärät ovat kasvaneet vuosi vuodelta. Viime vuonna HSY:n asemilla kävi lähes 600 000 asiakasta, mikä on noin 72 000 asiakasta enemmän kuin edellisenä vuonna. Viikonloppuaukioloilla pyritäänkin paitsi tarjoamaan asiakkaiden aikatauluihin sopivaa ja joustavaa palvelua, myös vähentämään arki-iltojen ruuhkia. Erityisesti tänä keväänä tällä on merkitystä, koska metalli- ja sähkölaiteromua sekä vaarallista jätettä keräävien keräysautojen kierros jouduttiin siirtämään syksyyn koronan vuoksi. Asemilla on todennäköisesti tavallista enemmän kävijöitä.
- Vaikka rajoitamme Sortti-asemien asiakasmäärää, on tärkeätä muistaa koronaohjeistukset eli pitää turvaväli muihin asiakkaisiin ja henkilökuntaan ja käyttää maskia. Asemalle ei saa tulla sairaana, muistuttaa Mäntynen.
Myös itsepalveluasiointi uudistuu
Mahdollisen jonottamisen voi välttää, kun maksaa jätteet jo etukäteen eSortti.fi-palvelussa verkossa. Tällöin jätteet voi Sortti-asemalla viedä suoraan jätelavoille, eikä tarvitse asioida infopisteellä. Palvelu on nyt käytössä henkilöasiakkailla, mutta laajenee yritysasiakkaiden käyttöön 1.4. alkaen. Vaihtoehtona eSortille omatoimiset asiakkaat voivat maksaa jätteensä itsepalvelulaitteilla kaikilla asemilla. Myös tämä palvelu otetaan käyttöön 1.4. alkaen uuden maksujärjestelmän yhteydessä.
Lisätietoja:
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjut MäntynenKäyttöpäällikköHSY
Puh:040 060 9493marjut.mantynen@hsy.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
HSY seuraa pääkaupunkiseudun ilmanlaatua uusissa kohteissa vuonna 202615.1.2026 09:10:00 EET | Tiedote
HSY:llä on pääkaupunkiseudulla 11 ilmanlaadun mittausasemaa. Näistä neljän aseman paikka vaihtui vuodenvaihteessa. Vuonna 2026 neljän uuden aseman paikat ovat Helsingissä Herttoniemessä, Espoossa Tapiolassa sekä Vantaalla Ilolassa ja Långmossebergenissä. Mittaukset kertovat tieliikenteen, puunpolton, lentokentän ja jätevoimalan vaikutuksista ilmanlaatuun.
Lunta ja pakkasta – näin varmistat jätehuollon sujuvuuden9.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Lumi ja pakkanen tuottavat jälleen harmia jäteastioiden tyhjennykselle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaakin asukkaita ja kiinteistönhoitajia huolehtimaan pihaväylien ja jätetilojen esteettömyydestä ja tarvittaessa hiekoituksesta. Biojäte tulee pakata hyvin, jotta se ei jäädy kiinni keräysastiaan.
Katse kaivonkansiin – uutta ilmettä kaduille ja teille vesihuollon 150 vuoden kunniaksi8.1.2026 07:58:25 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa vuonna 2026 vesilaitosten 150-vuotista taivalta Suomessa muun muassa asentamalla vuoden aikana HSY:n kaivonkansistoja juhlavuoden ilmeellä. Normaalisti HSY:n pisaralogoisia viemärikaivojen kansia asennetaan tai vaihdetaan pääkaupunkiseudulla tuhansia vuosittain.
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

