HSY:n maksuttomat ympäristökasvatuksen digipelit nyt saatavilla myös ruotsiksi
13.1.2021 11:14:02 EET | HSY | Tiedote

HSY:n ympäristökasvatuksen maksuttomat ja älylaitteilla toimivat oppimispelit sopivat hyödynnettäviksi varhaiskasvatuksessa ja peruskoulussa. Kolmelle eri ikätasolle suunnatut pelit tutustuttavat oppilaat monipuolisten ja hauskojen tehtävien avulla kiertotalouteen ja elintärkeään veteen.
Oppilaat ratkaisevat pelin tehtäviä älypuhelimella tai tabletilla, ja opettaja pystyy seuraamaan luokan suorituksia omasta näkymästään.
– Suomeksi ja ruotsiksi pelattavat digipelimme tuovat mukavaa vaihtelua oppitunneille. Samalla ne tarjoavat myös opetussuunnitelman mukaista ja asiantuntijoiden tuottamaa sisältöä opettajan avuksi, vaikkapa alkuvuoden kiireitä helpottamaan, HSY:n ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto vinkkaa.
Arjen vesiasiat ja kiertotalous tutuiksi hauskalla tavalla
Muun muassa kestävään elämäntapaan, arjen vesiasioihin ja vesivastuullisuuteen keskittyvistä peleistä löytyy vaihtoehtoja monen ikäisille opetusryhmille. Vesi- ja kiertotalousseikkailut on suunnattu perusopetuksen 3.–6.-luokkien tarpeisiin ja samoja teemoja astetta monipuolisemmin käsittelevät haastepelit yläkoulujen opetukseen. Esi- ja alkuopetuksessa voidaan puolestaan hyödyntää toiminnallisia ja leikkisiä vesi- ja ympäristöpelejä.
Lisätietoja pelien sisällöistä sekä ohjeet pelaamiseen ja lataamiseen löytyvät osoitteesta hsy.fi/digipelit.
Oppimispelit on suunniteltu HSY:n toiminta-alueelle eli pääkaupunkiseudulle ja Kirkkonummelle. Jätteiden lajitteluohjeissa, vedenpuhdistuksen käytänteissä sekä jäte- ja vesihuollon palveluiden järjestämisessä on paikallisia eroja, joten kaikki oppituntien asiat eivät pidä paikkaansa valtakunnallisesti.
HSY:n ympäristökasvatuksen oppimispelit on toteutettu yhteistyössä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy:n kanssa suomalaisen koulutusteknologiayritys Seppo.io:n alustalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto
paivi.vaisto@hsy.fi, puh. 040 705 5863
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Katupöly heikentää nyt laajasti ilmanlaatua pääkaupunkiseudulla13.4.2026 09:53:59 EEST | Tiedote
Katupölyä on nyt runsaasti ilmassa, ja ilmanlaatu on monin paikoin huono, kertovat HSY:n mittaukset. Pölyisintä on vilkkaasti liikennöidyillä alueilla. Ulkoillessa kannattaa valita kulkureitti mahdollisuuksien mukaan etäämmältä vilkkaasta kadusta. Jo yhden korttelin päässä ruuhkaisesta kadusta ilma on puhtaampaa.
HSY rakentaa uutta vesihuoltoa Vantaanlaakson ja Kivistön välillä10.4.2026 10:15:00 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY rakentaa uutta vesijohtoa Vantaanlaakson ja Kivistön alueella. Hankkeen urakoitsijaksi on valittu VM Suomalainen Oy. Työt alkoivat helmikuussa 2026 ja kestävät arviolta toukokuuhun 2027.
HSY tekee kompostitarkastuksia kiinteistöillä touko-heinäkuussa9.4.2026 08:50:00 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY tarkastaa jälleen kiinteistöjen komposteja touko-heinäkuun välillä 2026. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista.
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme