HSY:n maksuttomat ympäristökasvatuksen digipelit nyt saatavilla myös ruotsiksi
13.1.2021 11:14:02 EET | HSY | Tiedote

HSY:n ympäristökasvatuksen maksuttomat ja älylaitteilla toimivat oppimispelit sopivat hyödynnettäviksi varhaiskasvatuksessa ja peruskoulussa. Kolmelle eri ikätasolle suunnatut pelit tutustuttavat oppilaat monipuolisten ja hauskojen tehtävien avulla kiertotalouteen ja elintärkeään veteen.
Oppilaat ratkaisevat pelin tehtäviä älypuhelimella tai tabletilla, ja opettaja pystyy seuraamaan luokan suorituksia omasta näkymästään.
– Suomeksi ja ruotsiksi pelattavat digipelimme tuovat mukavaa vaihtelua oppitunneille. Samalla ne tarjoavat myös opetussuunnitelman mukaista ja asiantuntijoiden tuottamaa sisältöä opettajan avuksi, vaikkapa alkuvuoden kiireitä helpottamaan, HSY:n ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto vinkkaa.
Arjen vesiasiat ja kiertotalous tutuiksi hauskalla tavalla
Muun muassa kestävään elämäntapaan, arjen vesiasioihin ja vesivastuullisuuteen keskittyvistä peleistä löytyy vaihtoehtoja monen ikäisille opetusryhmille. Vesi- ja kiertotalousseikkailut on suunnattu perusopetuksen 3.–6.-luokkien tarpeisiin ja samoja teemoja astetta monipuolisemmin käsittelevät haastepelit yläkoulujen opetukseen. Esi- ja alkuopetuksessa voidaan puolestaan hyödyntää toiminnallisia ja leikkisiä vesi- ja ympäristöpelejä.
Lisätietoja pelien sisällöistä sekä ohjeet pelaamiseen ja lataamiseen löytyvät osoitteesta hsy.fi/digipelit.
Oppimispelit on suunniteltu HSY:n toiminta-alueelle eli pääkaupunkiseudulle ja Kirkkonummelle. Jätteiden lajitteluohjeissa, vedenpuhdistuksen käytänteissä sekä jäte- ja vesihuollon palveluiden järjestämisessä on paikallisia eroja, joten kaikki oppituntien asiat eivät pidä paikkaansa valtakunnallisesti.
HSY:n ympäristökasvatuksen oppimispelit on toteutettu yhteistyössä Pääkaupunkiseudun Kierrätyskeskus Oy:n kanssa suomalaisen koulutusteknologiayritys Seppo.io:n alustalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristöasiantuntija Päivi Vaisto
paivi.vaisto@hsy.fi, puh. 040 705 5863
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY järjestää risunkeräyksen toukokuussa23.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Rehottavatko pihasi puut ja pensaat? Nyt on hyvä hetki suunnitella pihan puiden ja pensaiden hoitoa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää pienkiinteistöiltä risuja ja oksia toukokuussa. Keräys on maksullinen ja se täytyy tilata kiinteistölle etukäteen. Risuja voi viedä myös Sortti-asemille maksua vastaan.
HSY paransi osaltaan pääkaupunkiseudun kestävää arkea - kierrätys ja toimintavarmuus nousussa20.3.2026 10:07:21 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY:n hallitus päätti 20.3.2026 kokouksessaan hyväksyä vuoden 2025 tilinpäätöksen. Vuoden 2025 toiminnassa korostuivat arjen ympäristöteot ja palvelujen sujuvuus. Verkostojen saneerausinvestoinnit olivat ennätykselliset, jäteveden puhdistustulokset paranivat ja sekajätteen määrä laski. Sähköiset asiointipalvelut monipuolistuivat, kun OmaHSY-palvelu avautui.
HSY:n hallituksen päätökset 20.3.2026 – strategialuonnos 2035 lausunnoille20.3.2026 10:04:35 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti hyväksyä strategialuonnoksen 2035 ja pyytää siihen lausunnot jäsenkaupungeilta. Lisäksi hallitus päätti hyväksyä strategisten tavoitteiden mittarit ja niiden tavoitetasot TTS 2027-2029:n valmistelun pohjaksi. Hallitus päätti hyväksyä omalta osaltaan tilinpäätöksen ja siirtää sen yhtymäkokouksen käsiteltäväksi. Hallitus päätti myös hyväksyä seuraavat vesihuollon hankesuunnitelmat: – Helsingin Myllypuron alapainepiirin jaon hankesuunnitelma – purkutunnelin kahdentaminen välillä Helsingin Viikinmäki–Viikki -hankesuunnitelma – verkostosaneerauksen sujutuspaketti 2027–2029 -hankesuunnitelma. Hallitus sai tiedoksi vuoden 2025 henkilöstökertomuksen sekä HSY:n kasvihuonekaasupäästöt ja energiankulutuksen vuonna 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa: https://hsy10.
Katupölykausi on alkanut pääkaupunkiseudulla20.3.2026 09:15:08 EET | Tiedote
Jokakeväinen katupölykausi on jälleen alkanut pääkaupunkiseudulla. HSY:n mittausten mukaan katupöly on heikentänyt ilmanlaatua useina päivinä eri puolilla seutua. HSY antaa 10 vinkkiä, miten voit vähentää katupölylle altistumista ja lievittää oireita.
Maailman vesipäivää vietetään 22.3. – HSY juhlii nuorten vesiaiheisilla retkillä ja oppitunneilla19.3.2026 08:50:00 EET | Tiedote
YK:n kansainvälistä Maailman vesipäivää vietetään 22.3. teemalla “vesi ja sukupuoli”. Vesipäivän pitkän aikavälin tavoitteena on saavuttaa vesi ja sanitaatio kaikille vuoteen 2030 mennessä. Yli 2 miljardia ihmistä elää yhä ilman puhdasta vettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa maailman vesipäivää tarjoamalla vesiretkiä ja -oppitunteja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme