HUS Neurokirurgialle puolen miljoonan euron lahjoitus
13.5.2019 12:00:00 EEST | HUS | Tiedote
Lahjoituksen taustalla on HUSissa saatu hyvä hoito ja kiitollisuus neurokirurgi Martin Leheckan tekemästä leikkauksesta. Lahjoituksen myötä HUS Neurokirurgiaan saadaan perustettua moderni mikroneurokirurgian huippuvalmennuskeskus.
− Olen ylpeä, että meillä HUSissa tehdään niin hyvää työtä, että se voi johtaa näin hienoon eleeseen, lahjoitustilaisuudessa puhunut toimitusjohtaja Juha Tuominen sanoi.
Mikrokirurgia on neurokirurgille motorisesti erittäin vaativaa ja huipulle pääsemiseksi tarvitaan pitkäjänteistä ja laadukasta harjoittelua. Nuorilta ja kokeneemmiltakin neurokirurgeilta odotetaan virheettömiä suorituksia entistä vaikeammissa leikkauksissa heti ensiyrityksellä.
− Mikrokirurgiassa käsien ja sormien liikkeitä täytyy hallita millimetrin kymmenesosien tarkkuudella, eikä vapinaa saisi olla. Tarvitaan paljon toistoja, jotta liikkeistä saadaan sulavia ja automaattisia, Martin Lehecka kertoo.
Ainoa mahdollisuus taitojen kehittämiseen ja hiomiseen on hyödyntää erilaisia simulaatioympäristöjä. Monissa kansainvälisissä neurokirurgian huippukeskuksissa on perustettu erilaisia mikroneurokirurgisia laboratorioita tätä kouluttautumisprosessia tukemaan.
− HUS Neurokirurgia tunnetaan kansainvälisesti laadukkaasta, tehokkaasta ja minimalistisesta mikroneurokirurgisesta ajattelusta. Vaikka olemme olleet viimeiset 20 vuotta edelläkävijä leikkaustekniikoiden kehityksessä ja käyttöönotossa, koulutuslaboratorion puuttuminen on ollut selkeä heikkous meidän muuten niin korkeatasoisessa toiminnassamme, neurokirurgian linjajohtaja Mika Niemelä sanoo.
Valmennuskeskus vahvistaa vakavien aivoverisuonisairauksien hoitoa
Lahjoituksen tehnyt yksityishenkilö alkoi kahdeksan vuotta sitten oireilla vakavasti ulkomaanmatkalla ja joutui kesken matkan palaamaan kiireellisesti takaisin Suomeen. Sairaalassa hänellä todettiin synnynnäinen ja harvinainen moyamoya‐aivoverisuonisairaus, joka voi pahimmillaan aiheuttaa aivoinfarkteja tai aivoverenvuotoja.
Aivovaltimoiden ohitusleikkauksella voidaan moyamoyassa estää uusien aivotapahtumien synty. Leikkaus vaatii neurokirurgilta erityisiä taitoja, joiden oppiminen vaatii vuosien harjoittelua.
− Toivon antamani lahjoituksen mahdollistavan sen, että muutkin vastaavassa tilanteessa olevat potilaat voivat saada yhtä hyvän hoidon.
Yhteyshenkilöt
Martin Lehecka, osastonylilääkäri, dosentti
HUS Neurokirurgia
p. 050 427 2500
martin.lehecka@hus.fi
Mika Niemelä, linjajohtaja, professori
HUS Neurokirurgia
p. 050 427 0387
mika.niemela@hus.fi
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Användningen av kontaktlinser syns som ett ökat antal hornhinneinflammationer vid HUS23.4.2026 12:23:44 EEST | Pressmeddelande
Allvarliga hornhinneinflammationer orsakade av kontaktlinser syns vid HUS jour och mottagningarna för ögonsjukdomar. Hornhinneinflammation, det vill säga keratit, kan i värsta fall förstöra synförmågan. En stor del av fallen skulle helt kunna förebyggas.
Piilolinssien käyttö näkyy lisääntyneinä sarveiskalvotulehduksina HUSissa23.4.2026 12:23:44 EEST | Tiedote
Piilolinssien aiheuttamat vakavat sarveiskalvotulehdukset näkyvät HUSin silmätautien päivystyksessä ja vastaanotoilla. Sarveiskalvotulehdus eli keratiitti voi pahimmillaan viedä näkökyvyn. Suuri osa tapauksista olisi täysin ehkäistävissä.
HUS sammanslutningens styrelse behandlade förslaget till budgetram för 202720.4.2026 12:02:40 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens styrelse behandlade den fasta budgetram som ingår i förslaget till budget för 2027 samt verksamheten och ekonomin för januari–februari 2026.
HUSin yhtymähallitus käsitteli vuoden 2027 talousarvion kehysesitystä20.4.2026 12:02:40 EEST | Tiedote
HUSin yhtymähallitus käsitteli vuoden 2027 talousarvioesitykseen sisältyvää kiinteää talousarviokehystä sekä tammi-helmikuun 2026 toimintaa ja taloutta.
Behandling för ADHD kan ges redan före diagnosen20.4.2026 10:37:37 EEST | Pressmeddelande
Nätterapi för ADHD är avsedd för alla personer från 16 år och uppåt vars funktionsförmåga hotas av ADHD-liknande symtom. Den avgiftsfria nätterapin kan inledas snabbt och syftar till att lindra de besvär som symtomen orsakar samt förbättra funktionsförmågan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
