Jyväskylän yliopisto

Hyvinvoinnin tutkimus: Naisurheilijoiden hyvinvointia lisätään nostamalla tabut – kuten kuukautiset – esiin

Jaa
Kuukautiskierron, hormonien, ravinnon ja energiatasapainon merkityksestä urheilijan suoritukseen tarvitaan lisää tutkimusta, sanoo tutkijatohtori Johanna Ihalainen Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisestä tiedekunnasta.
Tutkija Johanna Ihalainen (taustalla) Jyväskylän yliopistosta haluaa nostaa naisurheilijat tutkimuksensa keskiöön ja selvittää naisurheilijalle merkityksellisten asioiden tilaa Suomessa.
Tutkija Johanna Ihalainen (taustalla) Jyväskylän yliopistosta haluaa nostaa naisurheilijat tutkimuksensa keskiöön ja selvittää naisurheilijalle merkityksellisten asioiden tilaa Suomessa.

Liikunta- ja urheilututkimuksella on pitkät perinteet, mutta suorituskykyyn ja fysiologiaan liittyvät tutkimukset on useimmiten suoritettu miestutkittavilla. Naiset on usein rajattu pois tutkimuksista muun muassa hormonaalisia muutoksia kuvaavan kuukautiskierron vuoksi. Näin ei pitäisi olla, sanoo tutkija Johanna Ihalainen.

Ihalainen haluaa nostaa naisurheilijat tutkimuksensa keskiöön ja selvittää naisurheilijalle merkityksellisten asioiden tilaa Suomessa. Kuukautiskierto, hormonit, ravinto ja energiatasapaino ovat jokaista naisurheilijaa koskettavia asioita ja niiden merkitystä urheilijan suoritukseen ja on tutkittu vähän.

"Naisurheilijoiden tutkiminen on toki hiukan työläämpää, koska kuukautiskierto pitää ottaa huomioon. Mielestäni siitä on tehty kuitenkin liian hankalaa", Ihalainen arvioi.

Ihalainen on ollut mukana norjalaisessa tutkimuksessa, jossa norjalaisilta huippuhiihtäjiltä ja -ampumahiihtäjiltä kysyttiin kuukautiskierron ja hormonaalisen ehkäisyn vaikutuksista urheiluun. Tutkimuksessa nousi selkeästi esille tarve lisätiedolle niin urheilijoiden kuin valmentajienkin keskuudessa.

Ihalainen päätti kehittää ja laajentaa norjalaiskyselyä, ja yhdessä laajan tutkimustiimin kanssa rakennettu kysely julkaistiin keväällä 2020. Kyselyyn vastasi yhteensä noin 900 suomalaista naisurheilijaa. Tulokset ovat erittäin mielenkiintoisia. 

Lue tuloksista JYUnity Tieteessä -jutusta verkossa.

Lue myös, mitä ainutlaatuista tietoa suomalaisista hyvinvoinnin tutkimus on löytänyt –ikääntyneiden ja koululaisten hyvinvointitiedolla on kova kysyntä

Tilaa sähköpostiisi Jyväskylän yliopiston tutkimusuutiset suomen- tai englanninkielisenä uutiskirjeenä.  

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Tutkija Johanna Ihalainen (taustalla) Jyväskylän yliopistosta haluaa nostaa naisurheilijat tutkimuksensa keskiöön ja selvittää naisurheilijalle merkityksellisten asioiden tilaa Suomessa.
Tutkija Johanna Ihalainen (taustalla) Jyväskylän yliopistosta haluaa nostaa naisurheilijat tutkimuksensa keskiöön ja selvittää naisurheilijalle merkityksellisten asioiden tilaa Suomessa.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

It’s not just about trying hard: Forced migrants face structural barriers to well-being in Finland17.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Finland ranks among the world’s happiest countries, but not all residents share this experience. Recent research shows that migrants, especially those forced to flee their homes, often report lower levels of well-being in Finnish society. Areen Nassar´s doctoral dissertation reveals why: forced migrants face multiple structural barriers, even with their best efforts.

Jyväskylän yliopisto sai 240 000 euron rahoituksen SOTE-palveluiden toiminnan tehostamiseen – hanke selvittää tekoälyn käyttöä palveluiden laadun ja johtamisen parantamisessa13.1.2026 16:00:35 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopisto sai Suomen Akatemialta 240 000 euron rahoituksen tietoon perustuvan päätöksenteon ja johtamisen tukemiseen sosiaali- ja terveydenhuollossa tekoälyä ja data-analytiikkaa hyödyntäen. Hanketta johtaa Pohjois-Savon hyvinvointialue ja siinä on mukana kaikkiaan viisi toimijaa.

Nopeasti kehittyvä digitaalinen teknologia lisää tarvetta opettajien digipedagogiselle osaamiselle13.1.2026 10:29:49 EET | Tiedote

Tekoäly, virtuaalitodellisuus ja digitaaliset oppimisympäristöt yleistyvät kouluissa paikoin nopeammin, kuin opettajille on tarjolla tukea niiden pedagogiseen käyttöön. Vaikka suomalaisten opettajien digitaidot ovat viime vuosina kehittyneet nopeasti, etenee opetuksen digitalisaatio kouluissa edelleen epätasaisesti. Ilman riittävää täydennyskoulutusta uudet teknologiat voivat lisätä opettajien kuormitusta ja heikentää oppilaiden yhdenvertaisuutta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye