Ilmaiset kalusteet kiinnostivat Vantaalla – “Ennen avaamista ovien takana oli jono”
Ylijäämäkalusteiden Annetaan-päivään, Vantaan Kielotielle, on saapunut runsaasti väkeä perjantaina puoliltapäivin. Annetaan-päivä on Vantaan kaupungin ja Kiertonet.fi -sivuston yhdessä järjestämä tempaus, jossa purkuun menevän vanhan virastotalon loput ylijäämäkalusteet annetaan niitä tarvitseville.

Sisäänkäynnin edustalla toimistotuolissa istuu tyytyväisen näköinen mies.
“Ehdin napata hyvän toimistotuolin”, kertoo tuolilla istuva Ano Päivinen.
Hän kertoo tuolin olevan menossa perusteilla olevaan ohjelmistoyritykseen.
“Harmi, kun ei voi ottaa enempää, sillä vielä ei ole löytynyt sopivaa toimistotilaa”, Päivinen sanoo.
Annetaan-päivässä kalusteiden hakijoita opastamassa ja auttamassa oleva Sami Varis, Muuttohaukkojen muuttopalvelusta, on positiivisesti yllättynyt kävijämäärään.
“Parikymmentä ihmistä oli jonottamassa, kun tulimme avaamaan ovia ennen kahtatoista”
Hänen mukaansa tapahtuman suosio kertoo ihmisten mielipiteestä kiertotaloutta kohtaan, kun hakijoita on paljon paikalla.
Sisällä akkuruuvivääntimen kanssa varustautunut Saara Nykänen irroittaa pöydänjalkoja kuljetusta varten.
“Tämä on Vantaan kaupungilta ja Kiertonetiltä hieno tapa toimia. Ihan mahtavaa, että on olemassa tuollainen julkaisualusta”, Nykänen sanoo.
“Haluamme käyttää rahat olennaiseen ja kiertotalous on muutenkin arvojemme mukaista”.
Nykänen työskentelee kuntien nuorisotyöntekijöille yhdenvertaisuutta ja rauhankasvatusta kouluttavassa Rauhankasvatusinsituutissa Helsingissä.
Kiertotalouden edistäminen on monille muillekin yksi syy saapua Vantaan kaupungin ja Kiertonetin Annetaan-päivään. Tyttöjen ja naisten asemaa edistävän Nicehearts ry:n Riikka Räikkönen ja Sanna Heikkinen ovat löytäneet uuteen toimistoon hissipöydän ja pari laatikostoa.
“Hienoa, että löysimme Annetaan-päivän Facebookista”, Heikkinen sanoo.
Naiset kertovat pyrkivänsä hankkimaan kalusteet kierrätettyinä.
“Otamme vain sen, mitä todella tarvitsemme”, Räikkönen sanoo.
Vantaan kaupungin tilakeskusjohtaja Pekka Walleniuksen mukaan päivä oli pääosin onnistunut.
“Olemme tyytyväisiä, sillä Annetaan-päivä oli vilkas. Ihmiset löysivät sieltä itselleen hyvää tavaraa”, Wallenius kertoo tyytyväisenä.
Vantaan kaupungin Kielotie 13:sta toimisto- arkistotilarakennus puretaan, ja tilalle rakennetaan uudet tilat. Vanhan rakennuksen purku alkaa marraskuussa.
Väistötiloihin kaupunki vei kaiken tarvitsemansa kalustuksen, jonka jälkeen työntekijöillä oli mahdollisuus ostaa kalusteita purkua odottavista tiloista. Ylijäämäkalusteilla täytettiin myös Vantaan työllisyyspalveluiden ylläpitämän kalustekierrätyksen varasto. Loput kalusteet laitettiin myyntiin Kiertonet.fi -palveluun, joka on verkossa toimiva julkisen sektorin huutokauppa. Kaikkia kalusteita ei verkkohuutokaupassa huudettu, joten viimeiseksi Vantaan kaupunki, yhteistyössä Kiertonet.fi -palvelun kanssa järjestivät Annetaan-päivän perjantaina 25.10 kello 12–20, jossa lopuille kalusteille pyrittiin löytämään tarvitsija kaatopaikan sijaan. Annetaan-päivän sulkemisajankohtaa jouduttiin aikaistamaan parilla tunnilla sähkövian vuoksi.
“Päätimme sulkea ovet turvallisuussyistä, koska sähkövian vuoksi valaistusta ei juuri ollut”.
Wallenius kertoo, että rappuihin hankittiin lisävaloja turvallisuuden takaamiseksi.
Vantaan kaupunki ei järjestä uutta Annetaan-tilaisuutta vajaa kaksi tuntia lyhentyneelle hakuajalle.
“Kaupunki ei ehdi järjestää uutta hakuajankohtaa, sillä kiinteistö siirtyy purku-urakoitsijan hallintaan”, Wallenius sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pekka KallunkiToimitusjohtaja
050 540 1609pekka.kallunki@kiertonet.fiTeemu KuntoMyynti ja markkinointi
044 237 7750teemu.kunto@kiertonet.fiKuvat



Tietoja julkaisijasta
Kiertonet.fi on julkisen sektorin kiertotaloutta edistävä verkkohuutokauppa, jossa julkiset toimijat voivat myydä tarpeetonta omaisuuttaan. Mukana on jo yli 420 julkista organisaatiota – muun muassa yli puolet Suomen kunnista ja kaupungeista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiertoa Oy / Kiertonet
Pudasjärven seurakunnan Liepeen pappila ja kanttorila myyntiin julkisen sektorin huutokauppaan4.12.2019 11:36:17 EET | Tiedote
Pudasjärven seurakunnan kirkkovaltuusto päätti lokakuussa laittaa myyntiin Liepeen pappilan ja Väentuvan noin yhden hehtaarin määräalalla sekä Kanttorilan rivitalon noin 800 neliön tontilla ja siirtää niissä olevat toiminnot ensisijaisesti seurakuntakeskukseen.
Vantaa edistää kiertotaloutta jakamalla vanhoja toimistokalusteita ilmaiseksi21.10.2019 15:30:03 EEST | Uutinen
Vantaan Tikkurilan Kielotie 13:sta sijaitseva virastotalo puretaan ja tilalle rakennetaan noin tuhannelle toimistotyöntekijälle uusi rakennus. Toimisto- ja arkistotiloina toimineen rakennuksen työntekijät ovat muuttaneet projektin ajaksi väistötiloihin. Rakennus täytyy olla tyhjänä kuun loppuun mennessä, sillä purkutyöt alkavat marraskuun alussa.
Vahva kiertotaloustoimija – Kiertonet.fi 4 vuotta3.9.2019 12:08:06 EEST | Tiedote
Suomen suurin ja suosituin julkisen sektorin verkkohuutokauppapalvelu Kiertonet.fi on ollut nyt toiminnassa 4 vuotta – sivusto avattiin 31.8.2015. Kiertonetistä on kasvanut vahva kiertotaloustoimija, jonka avulla jo yli 400 julkista organisaatiota myy omaisuuttaan. Mukana on muun muassa yli puolet Suomen kunnista ja kaupungeista, niitä on tällä hetkellä myyjinä 162.
Yli puolet kunnista ja kaupungeista mukana Kiertonetissä – "Vain hyvää sanottavaa"5.8.2019 14:49:20 EEST | Tiedote
Tiesitkö, että jo yli puolet kunnista ja kaupungeista hyödyntää Kiertonetiä? Suomessa on Kuntaliiton mukaan tällä hetkellä 311 kuntaa ja kaupunkia, joista 158 toimii myyjänä Kiertonetissä.
Kymmenientuhansien eurojen säästö ja arvokas ympäristöteko: Vanha tekonurmi päätyi jätteen sijasta hyötykäyttöön13.6.2019 16:10:59 EEST | Tiedote
Hämeenlinnan Liikuntahallit Oy myi jätteeksi menossa olevan tekonurmen Kiertonetissä 1 500 eurolla. Kauppa merkitsi merkittävää taloudellista säästöä ja oli kiertotaloutta edistävä, hieno ympäristöteko.
Napapiirin Infra: Kiertonet.fi palvellut massiivisessa kalustonpoistossa hyvin – jo yli 700 huutokauppaa toteutunut2.4.2019 12:17:30 EEST | Tiedote
Napapiirin Infra Oy joutui viime vuonna lopettamaan toimintojaan ja on sen vuoksi myynyt suuren osan kalustostaan. Pääasiallisena myyntikanavana on toiminut Kiertonet.fi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme