Insinööriliitto tarjoaa jäsenille lainaa työttömyyskassan ruuhkissa
– Koronavirus on lisännyt lomautettujen ja työttömien määrää nopeasti, mikä on ruuhkauttanut monet työttömyyskassat. Haluamme omalta osaltamme varmistaa, ettei yhdenkään jäsenen tai hänen perheensä toimeentulo vaarannu tässä tilanteessa, puheenjohtaja Samu Salo sanoo.
Päätös koskee tässä vaiheessa KOKO-kassaa, jossa noin 97 prosenttia liiton työttömyyskassaan kuuluvasta jäsenkunnasta on jäsenenä. Salon mukaan myös muiden työttömyyskassojen osalta otetaan myöhemmin tarvittaessa sama käytäntö.
Koronavirus on kääntänyt lomautus- ja työttömyysuhan alle joutuneiden jäsenten määrän kasvuun myös Insinööriliitossa. Salon mielestä on mahdollista, että ensimmäisenä myrskyn silmään joutuneen palvelusektorin vanavedessä myös muilla aloilla työllisyys voi edelleen heiketä.
– Seuraamme työttömyyskassan lukuja koko ajan sydän syrjällään. Olemme syksyllä viisaampia sen suhteen, miten korona on iskenyt tai tulee iskemään esimerkiksi teollisuuteen. Toivomme parasta, mutta samalla pelkäämme ja varaudumme pahimpaan, hän kiteyttää liiton lähestymistavan.
Salo painottaa, että liiton velvollisuus on kaikin tavoin auttaa jäsenkuntaa poikkeuksellisessa tilanteessa.
– Laina on yksi tuen muoto. Olemme jo antaneet henkilöstöresursseja KOKO-kassalle helpottamaan lisääntyvien hakemusten käsittelyä, tehostaneet jäsenpalvelujamme paitsi työttömyysturvan myös työsuhdeneuvonnan ja liiton koulutustarjonnan osalta.
– Pitää myös muistaa, että liitot ovat olleet yhdessä vaikuttamassa siihen, miten lainsäädännön muutosten kautta voidaan turvata paitsi lomautetuksi tai työttömäksi joutuneiden ihmisten toimeentulo myös mahdollisimman monta työpaikkaa ja yritystä, Salo sanoo.
Insinööriliiton tarjoaman lainan enimmäismäärä on 1 500 euroa. Summa vastaa insinöörin yhden kuukauden keskimääräistä käteen jäävää osuutta ansiosidonnaisesta päivärahasta. Lainaa voi hakea 15. kesäkuuta alkaen. Laina on tarkoitettu nimenomaan ensihakemuksensa jättäneille jäsenille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo, 040 184 2290
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Palkansaajat tarvitsevat kipeästi lisää ostovoimaa15.9.2025 08:47:13 EEST | Tiedote
Inflaatio on säilynyt koko vuoden vakaana. Insinööriliiton ekonomisti Paavo Hurrin mielestä hallituksen on pidettävä huolta, että kulutus ei jää polkemaan paikalleen.
Uudet YAMK-tutkinnot täydentävät rakennusalan jatkokoulutusmahdollisuuksia29.8.2025 08:01:19 EEST | Tiedote
Ylempi ammattikorkeakoulututkinto on luonnollinen välivaihe ammattitaidon kehittämisessä ja polku myöhemmin mahdolliseen AMK-tohtorin tutkintoon.
Osaajat kannattaa saada mahdollisimman nopeasti töihin26.8.2025 08:41:24 EEST | Tiedote
Vaikka talouden suhdanne on parantunut, työvoiman kysyntä ei ole vielä alkanut elpyä. Työllisyyden kasvattaminen vaatisi työllisyyspalveluiden parantamista.
Survey shows increasingly fewer international experts plan to stay in Finland permanently26.8.2025 08:01:18 EEST | Tiedote
The Union of Professional Engineers in Finland and Academic Engineers and Architects in Finland TEK are concerned about research findings on the position of international experts. The unions propose means of getting top experts into employment more effectively and motivating them to remain in Finland.
Tutkimus: Yhä harvempi kansainvälinen huippuosaaja aikoo jäädä pysyvästi Suomeen26.8.2025 08:00:50 EEST | Tiedote
Insinööriliitto ja Tekniikan akateemiset (TEK) ovat huolissaan tutkimustuloksista kansainvälisten osaajien asemasta. Liitot ehdottavat keinoja, joilla huippuosaajia saataisiin työllistettyä nykyistä paremmin ja houkuteltua jäämään maahan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme