Jäätiön alikulkusillan korjaaminen Vuokatissa vaikuttaa linja-autoreitteihin
Poikkeusreitit vaikuttavat kahteen Kuikkalammentiellä sijaitsevaan linja-autopysäkkiin. Kuikkalammentien eteläpäässä aivan Jäätiön alikulkusillan pohjoispuolella sijaitseva Lumilautatunneli P -pysäkki on työmaan ajan rajoitetussa käytössä. Pysäkkiä käyttävät Sotkamon ja Kajaanin välisistä linja-autovuoroista vain ne, jotka ajavat Kajaaniin Pohjavaaran kautta. Kuikkalammentien pohjoispäässä sijaitseva Vuokatin koulu E -pysäkki taas jää työmaan ajaksi kokonaan pois käytöstä, ja sen kautta normaalisti kulkevat vuorot ohjataan kulkemaan Pohjavaarantietä pitkin Tenettiin. Korvaavana pysäkkinä on Vuokatti ras th I -pysäkki Vuokatin asematien tienhaarassa.
Poikkeusreitit Vuokatissa riippuvat siitä, mihin linja-auto on matkalla tai mistä se on tulossa.
- Sotkamosta Katinkullan ja Kontinjoen kautta Kajaaniin kulkevat vuorot ajetaan Tenetistä suoraan Pohjavaarantietä Katinkultaan. Katinkullasta palataan samaa reittiä Tenettiin, josta matka jatkuu kantatietä 76 pitkin Kajaaniin.
- Kajaanista tai Kajaanin lentoasemalta Pohjavaaran kautta Sotkamoon kulkevat vuorot ajetaan Pohjavaarantietä pitkin Tenettiin, josta ajetaan kantatietä 76 pitkin Lumilautatunnelille. Lumilautatunnelilla käännytään ympäri, ja palataan kantatietä 76 pitkin Sotkamoon.
- Kajaanista Kontinjoen ja Katinkullan kautta Sotkamoon kulkevat vuorot ajetaan kantatietä 76 pitkin Tenettiin ja sieltä edelleen Pohjavaarantietä Katinkultaan. Katinkullasta palataan samaa reittiä Tenettiin, josta matka jatkuu kantatietä 76 pitkin Sotkamoon.
Lumilautatunneli P ja Vuokatin koulu E -pysäkkejä lukuun ottamatta linja-autovuorot pysähtyvät muilla pysäkeillä normaalin reittinsä varrella. Aikatauluissa voi kuitenkin olla muutoksia; joillakin pysäkeillä pysähdytään tavallista aikaisemmin, ja joillakin taas tavallista myöhemmin. Muuttuneet aikataulut päivitetään myös Matkahuollon aikatauluhakuun sekä Google Mapsiin. Aikataulujen päivittymisessä reittioppaisiin voi kuitenkin alkuvaiheessa olla viivettä, joten Vuokatin alueella kyytiin nousevia matkustajia pyydetään olemaan pysäkillä hyvissä ajoin. Poikkeusreitit on suunniteltu siten, että junien vaihtoyhteydet Kajaanissa säilyvät aikataulumuutoksista huolimatta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Yksikön päällikkö Heino Heikkinen, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi, p. 0295 038 241
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Maailmantilanteen aiheuttamasta epävarmuudesta huolimatta uudet investoinnit vahvistavat luottamusta tulevaisuuteen ja tukevat Kainuun kehitystä30.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Kainuun kehitysnäkymät syksyllä 2025: Maailmantilanteen epävarmuudesta huolimatta, Kainuussa investoidaan tulevaisuuteen. Datakeskushankkeet, matkailu, peliala ja puolustukseen liittyvä liiketoiminta vahvistavat alueen elinvoimaa, luovat työpaikkoja ja lisäävät kilpailukykyä. Yhteistyö, koulutus ja saavutettavuus ovat avaintekijöitä Kainuun kasvun ja kansainvälistymisen tukemisessa.
Puolangan Vaarinkankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)22.10.2025 11:51:36 EEST | Tiedote
Haarasuonkankaan Tuulipuisto Ky on toimittanut Kainuun ELY-keskukselle ympäristövaikutusten arviointiselostuksen (YVA-selostus) Puolangan Vaarinkankaan tuulivoimahankkeesta. Puolangan kunnan lounaisosaan sijoittuvalle hankealueelle ollaan suunnittelemassa enintään 12 voimalaa. Ympäristövaikutusten arviointiselostus on nähtävillä 1.12. saakka. Hankkeen yleisötilaisuus pidetään 11.11.2025 Puolankajärven koululla.
Kainuun työttömyys pieneni toista kuukautta putkeen21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kainuussa oli syyskuun lopussa vajaat 2 800 työtöntä työnhakijaa. Työttömyys laski Kainuussa ainoana alueena. Työttömyysaste oli alueista neljänneksi matalin. Työvoiman kysyntä oli lähellä vuoden takaista tasoa.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:32:29 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Naapurinvaaran valtakunnallinen maisemanhoitoalue hyväksyttiin OECM-alueeksi14.10.2025 12:38:02 EEST | Tiedote
Naapurinvaaran valtakunnallisella maisemanhoitoalueella on tehty vuosia töitä arvokkaan luonnon ja maiseman säilymiseksi. Luontoarvojen pitkäjänteinen suojelu oli yksi kriteereistä, jonka perusteella ympäristöministeriö hyväksyi Naapurinvaaran maisemanhoitoalueen monimuotoisuutta tukevaksi alueeksi (OECM). Päätöksen myötä Naapurinvaaran hehtaarit kirjataan maailmanlaajuiseen suojeltujen ja monimuotoisuutta tukevien alueiden tietokantaan, ja ne ovat osa Suomen suojelutavoitteiden täyttymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
