Jatkossa Hesburgerin herkut kotiinkuljettaa vain Foodora - “Yhteistyö sujuvoittaa ravintoloiden henkilökunnan työntekoa”
30.12.2022 12:38:34 EET | Hesburger | Tiedote

Yhteistyön myötä suomalaisilla on mahdollisuus tilata Hesburgerin herkut ainoastaan Foodoran kotiinkuljetuksella. Yhteensä mukana olevia ravintoloita on noin 160.
”Foodoran ja Hesburgerin yhteistyön myötä kotiinkuljetustilaukset tulevat ravintoloissa nyt vain yhteen kanavaan. Tämä helpottaa ja sujuvoittaa meidän ravintoloiden henkilökunnan työntekoa. Yhteistyösopimus on meille myös taloudellisesti järkevää. Foodora on hyvä ja joustava yhteistyökumppani, jonka kanssa on hienoa kehittää kotiinkuljetustoimintaa. Uskomme, että hyvällä yhteistyöllä kotiinkuljetuspalvelut tulevat kasvamaan tulevaisuudessa”, sanoo Hesburgerin varatoimitusjohtaja Jari Vuoti.
Yhteistyön myötä asiakkailla on mahdollisuus tilata jopa alle puolen tunnin kotiinkuljetuksella Hesburgerin herkut esimerkiksi kotiin tai työpaikalle. Foodoran kotiinkuljetukset ovat käytössä joka päivä.
”Ihmiset haluavat käyttämiensä palveluiden toimivan heidän omilla ehdoillaan. Usein he eivät halua odottaa, vaan haluavat nopeimman mahdollisen toimituksen. Olen iloinen, että meidän ja Hesburgerin asiakkaat pääsevät nauttimaan tästä maukkaasta yhteistyöstä”, sanoo Foodoran toimitusjohtaja Joonas Kuronen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Petteri Pohjonenviestintäpäällikkö
Puh:+358 (0)40 761 3201petteri.pohjonen@hesburger.fiKyösti HagertPR and Communications LeadFoodora
Puh:+358 45 162 3300kyosti.hagert@foodora.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Burger-In Oy on suomalainen perheyritys ja Hesburger sen rekisteröity liikemerkki. Hesburger-ravintoloita löytyy seitsemästä maasta: Suomesta, Virosta, Latviasta, Liettuasta, Saksasta, Ukrainasta ja Bulgariasta. Ketjun ravintoloissa työskentelee noin 8 000 henkilöä. Vuoden 2021 verollinen myynti Suomessa oli 234 miljoonaa euroa ja ulkomailla 126 miljoonaa euroa.
Pohjoismaiden suurin ruoantilaus- ja toimituspalvelu Foodora perustettiin Berliinissä lokakuussa 2014, ja se toimii Suomessa yli 100 paikkakunnalla. Foodora kuuluu saksalaiseen Delivery Hero -konserniin, joka toimii yli 50 maassa. Palvelu tuo hyvän ruoan jokaiseen päivään mahdollistamalla ravintolaruoan tilaamisen Android- ja iOS-sovelluksella tai www.foodora.fi. Nopein tapa tilata ruokaa - kotiin, työpaikalle tai minne vaan!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hesburger
Hesburger laajentaa aurinkovoimaansa – Kaarinan tuotantolaitokselle lähes 2 000 uutta paneelia10.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger hyödyntää aurinkovoimaa tehtaallaan, keskusvarastollaan sekä kymmenissä ravintoloissa. Aurinkovoimaloiden tuottamalla energialla voidaan paistaa noin 1,2 miljoonaa hampurilaista vuodessa.
Yli 2 miljoonaa kasvishampurilaista vuodessa – VEKE® pysyy edullisempana vaihtoehtona31.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kasvisruoan suosio jatkaa kasvuaan Hesburgerilla. VEKE®-tuotteiden osuus lihattomien tuotteiden osuudesta verrattuna koko tuotevalikoimaan on noussut jo 14 prosenttiin.
Yli puolet kesätyöntekijöistä jatkaa Hesburgerilla syksyllä – ketjun työsuhteet pidentyvät ja henkilöstön keski-ikä nousee19.8.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Hesburger-ketjun työsuhteet ovat pidentyneet ja henkilöstön sitoutuminen kasvanut. Yli puolet kesätyöntekijöistä jää Hesburgerille töihin, ja miesten osuus henkilöstöstä on nousussa.
Hesburger tuo valikoimaan uudet Miniateriat – Lastenaterian oheistuotteet poistuvat4.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Hesburger uudistaa ateriavalikoimaansa 4. elokuuta, jolloin Lastenateriaan aiemmin liittyneet oheistuotteet poistuvat ravintoloista. Tilalle tulevat uudet Miniateriat, jotka ovat saatavilla pienempään nälkään kaikille iästä riippumatta. Samalla Hesburger alentaa muun muassa useiden sormisyötäväannosten hintoja.
Hesburger istutti yli 16 000 taimea Kankaanpäähän – uusi metsä sitoo hiiltä ja vahvistaa luonnon monimuotoisuutta15.7.2026 09:15:21 EEST | Tiedote
Hesburger on jatkanut metsitystyötään yhteistyössä kotimaisen Carboreal Oyj:n kanssa myös tänä vuonna. Kesäkuun 2026 alussa Kankaanpäähän istutettiin yhteensä yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle. Uusi metsä tukee hiilensidontaa, vähentää maaperäpäästöjä ja lisää luonnon monimuotoisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

