JHL: Oikeus voitti – Sosiaalipalvelualan neuvottelutulos on sitkeän työn hedelmä
27.6.2020 13:00:00 EEST | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Yksityinen sosiaalipalveluala on viimein saanut uuden työehtosopimuksen. Sopimusneuvottelut venyivät koronakriisin keskellä yli puolivuotisiksi, ja osapuolet tapasivat 26 kertaa ennen kuin pääsivät sopimukseen.
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL pysyi neuvottelupöydässä sinnikkäänä mutta samalla valmiina neuvottelemaan aidosti. Tuloksena on työntekijöiden kannalta erinomainen työehtosopimus, varsinkin huomioiden haasteellinen yhteiskunnallinen tilanne, toteaa JHL:n puheenjohtaja Päivi Niemi-Laine.
– Sinnikkyys ja avoimuus kantoivat hedelmää. JHL oli tavoitteissaan sitkeä, mutta piti samalla kaiken aikaa aidon keskusteluyhteyden muihin neuvottelijoihin.
Työntekijöitä yksityisen sosiaalipalvelualan työehtpsopimuksessa edustavat JHL, Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote, Sosiaalialan korkeakoulutettujen ammattijärjestö Talentia ja Sosiaalipalvelualan allianssi Salli. Työnantajaa edustaa Hyvinvointiala Hali.
Kikystä ei makseta kompensaatiota
Uusi, 25 kuukauden pituinen sopimuskausi tuo sosiaalipalvelualan työntekijöille niin sanottua yleistä linjaa noudattavat eli sopimuskierroksella vakiintunutta tasoa mukailevat palkankorotukset.
Kilpailukykysopimukseen liittyvät palkattomat kiky-tunnit poistuvat kokonaan – eikä niistä makseta kompensaatiota. Monella muulla alalla kiky-tuntien poistamisesta on sovittu työnantajan hyväksi kompensaatio. Työnantaja on esimerkiksi saanut oikeuden määrätä työntekijälle lisätunteja tai koulutusta yksinkertaisella tuntipalkalla.
Palkkasopimus uudistuu
Lisäksi palkkasopimus uudistuu. Palkkauksen muuttaminen kannustavaksi on ollut JHL:n keskeinen tavoite yksityisen sosiaalipalvelualan sopimusneuvotteluissa.
– Esimerkiksi tehtäväkohtainen ja henkilökohtainen pätevyyslisä luovat kannustavuutta alalla, joka sitä kipeästi tarvitsee, Niemi-Laine toteaa.
Niemi-Laine on tyytyväinen myös siihen, että uusi sopimus sisältää määräyksen työsuojeluvaltuutetun ajankäytöstä ja lisäksi asiaa käsittelevän työryhmän.
– Yksityinen sosiaalipalveluala kasvaa jatkuvasti ja alan ammattilaisia on JHL:n jäseninä yhä enemmän. Onnistuimme vaikeassa tilanteessa tekemään alasta entistä vahvemman ja houkuttelevamman.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Niemi-LaineJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 702 4772paivi.niemi-laine@jhl.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHLSörnäisten rantatie 23
00500 HELSINKI
010 77031http://www.jhl.fi
Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n noin 200 000 jäsentä huolehtivat suomalaisten hyvinvoinnista, peruspalveluista ja turvallisuudesta monenlaisissa tehtävissä. Heidän alojaan ovat hoito, hoiva, kasvatus, sivistys, ruokahuolto, tekniikka ja infrastruktuuri, liikenne, puhtaus ja kunnossapito, hallinto, vapaa-aika, kulttuuri, turva ja pelastus. JHL:n jäsenet työskentelevät kunnissa, valtiolla, yrityksissä, järjestöissä ja seurakunnissa. Kunta-alalla JHL on suurin henkilöstöjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: Joka neljäs nainen kokee raskaus- ja perhevapaasyrjintää1.5.2026 10:30:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n tietojen mukaan joka neljäs nainen Suomessa on kohdannut raskaus- tai perhevapaasyrjintää työelämässä.
JHL: Kehysriihen tulos heikentää julkista taloutta ja kurittaa palveluja23.4.2026 16:04:26 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL pitää hallituksen kehysriihen linjauksia kokonaisuutena karmeina sekä julkisen talouden että työntekijöiden näkökulmasta. Hallitus on päätöksillään pahentanut alijäämäkehitystä sen sijaan, että olisi vahvistanut talouden kestävyyttä.
JHL: Pelkät leikkaukset eivät tasapainota valtion budjettia15.4.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL muistuttaa, että valtiontaloutta ei saada kestävälle uralle vain menoja leikkaamalla. Keskeinen ongelma on tulojen ja menojen eritahtinen kasvu: menot kasvavat selvästi tuloja nopeammin, mikä pitää velkaantumisen käynnissä leikkauksista huolimatta.
JHL julkaisi vaalitavoitteensa: Työperäinen hyväksikäyttö kuriin ja irtisanomissuoja takaisin8.4.2026 09:13:13 EEST | Tiedote
Ammattiliitto JHL vaatii suunnanmuutosta vuoden 2027 eduskuntavaaleissa. Työelämään tarvitaan iso remontti, ja työntekijöiden turva pitää palauttaa.
JHL: Suomi ei tarvitse hankintalakikatastrofia taloutta rokottavien sotien rinnalle27.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL muistuttaa, että kiistelty Orpo-Purran hankintalakiesitys on parhaillaan eduskunnan perustuslakivaliokunnan käsittelyssä. Päävaliokunta on talousvaliokunta. Suomen talous mataa ja ennusteet talouskasvulle alenevat koko ajan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
