Joensuun Vaakunan uusittu ravintolasali kabinetteineen tarjoaa raikkaan näyttämön aamiaistapaamisille ja kokouksille.

Joensuun Vaakunan korttelista löytyy monipuolinen valikoima ravintoloita ja kokoustiloja. Vuoden alussa uusittu Vaakuna-kabinetti sekä vasta valmistunut Toreron lasikabinetti sopivat alle 20 henkilön ryhmille. Hotelliaamiaiselle ovat lämpimästi tervetulleita myös kaupunkilaiset.
”Original Sokos Hotel Vaakunan kabinetit sopivat pieniin kokouksiin ja -neuvotteluihin sekä intiimeihin perhejuhliin. Tai ihan vaan silloin, kun haluaa illallistaa rauhassa omalla porukalla”, Tiina Nykänen Pohjois-Karjalan Osuuskaupasta kertoo. ”Lisäksi kaikissa Vaakunan korttelin ravintoloissa, Rossossa, Amarillossa, Torerossa ja Coffee Housessa, voi järjestää vapaamuotoisia lounas- ja illallistapaamisia turvallisesti. Terveysturvallisuuteen paneudutaan meillä huolella.”
Kokousten ja juhlien tarjoilut räätälöidään tilanteen mukaan. Menulla on painotettu paikallisia tuotteita, esimerkiksi alkoholiton kuplajuoma on aina oman maakunnan Lehtikuohua ja kala lähivesiltä.
Ystävän tai kollegan kanssa valmiille aamiaiselle
Hotelli Vaakunan aamiaisravintola raikastettiin viime syksynä. Tila on uusittu vaaleilla kalusteilla ja valo tuotu sisään. Runsas aamiainen poimitaan uusitusta noutopöydästä. Vastakeitetyn kahvin kanssa maistuvat paikalliset leivonnaiset, kuten Kotileipomo Sorsan käsintehdyt karjalanpiirakat ja Heinosen leipomon kuivakakut.
Viihtyisä tila kaupungin keskellä houkuttelee rauhalliseen aamiaishetkeen. ”Aamiaisen äärellä voi pitää vaikka työhaastattelun, palautekeskustelun tai tiimin viikkopalaverin”, Original Sokos Hotel Vaakunan hotellipäällikkö Sari Otalahti vinkkaa. ”Toivon kaupunkilaisten kokoontuvan jatkossa runsain mitoin Vaakunan aamiaiselle. Ystävän kanssa vietetyn aamuhetken jälkeen työpäivä alkaa mukavasti. Ja perhettä kannattaa välillä hemmotella hyvällä aamupalalla, se on vähän kuin minilomalle lähtisi.”
Original Sokos Hotel Vaakunan aamiainen tarjoillaan ma-pe klo 6.30–9.30, la-su klo 7.30–10.30. Aamiaisen hinta on 15 euroa. Erillistä pöytävarausta ei tarvita.
Original Sokos Hotel Vaakunan kokoustilat:
- Vaakuna-kabinetti, max 20 henkeä (poikkeusaikana max. 12 hlöä)
- Torero lasikabinetti, lasiseinillä eristetty tila (max.16 hlöä)
- Lisäksi uusitun aamiaistilan verhoilla eristetyssä osassa voi kokoontua yksityisesti.
Hinnat ja varaukset myyntipalvelusta, sales.karelia@sok.fi
Lisätiedot:
Sari Otalahti, hotellipäällikkö, Original Sokos Hotel Vaakuna, Sari.Otalahti@sok.fi,
puh. 010 762 3621
Tiina Nykänen, ryhmäpäällikkö, Pohjois-Karjalan Osuuskauppa, ravintolatoimiala, Tiina.Nykanen@sok.fi, puh. 010 762 3371
Original Sokos Hotel Vaakuna on sympaattinen keskustahotelli Joensuun torin laidalla. Hotellissa on 144 huonetta, neljä ravintolaa, saunatilat, kuntoilutila sekä kaksi kokouskabinettia. Hyvästä palvelustaan tunnettu hotelli henkii nykykarjalaista luksusta monipuolisine ravintolapalveluineen.
.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sari OtalahtihotellipäällikköOriginal Sokos Hotel Vaakuna, Joensuu
Puh:010 762 3371sari.otalahti@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Sokos Hotels
Sokos Hotels on 50 hotellista koostuva suomalainen hotelliketju. Ketjun kolme eri hotellityyppiä tarjoavat yksilöllisen hotellikokemuksen jokaiselle. Original-hotellit tunnetaan sydämellisestä palvelustaan ja keskeisistä sijainneistaan, Break-hotellit tarjoavat rentouttavaa irtiottoa arjesta ja uniikkien Solo-hotellien korkea laatu näkyy niin palvelussa kuin hotellien puitteissakin.
Sokos Hotels on valittu Suomen vastuullisimmaksi ja luotetuimmaksi hotelliketjuksi useana vuonna peräkkäin. Ketjun hotelleja on Suomessa, Virossa ja Venäjällä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Suomalaiset innostuivat leipomaan ja sisustamaan – S-ryhmän data kertoo, miten viileästä alkukesästä on nautittu2.7.2025 08:35:00 EEST | Tiedote
Tänä kesänä ei ole vielä suuremmin hellepäiviä nähty, mikä on saanut suomalaiset nauttimaan kesästä tänä vuonna hieman eri tavoilla ja mauilla. S-ryhmän myyntidata kertoo suomalaisten innostuneen muun muassa leivonnasta sekä sisustamisesta. Kelien viileydestä huolimatta moni on päätynyt tekemään ostoksia pakastealtaalle.
Sokos uskoo modernin tavaratalokaupan tulevaisuuteen – panostaa verkkoon ja avaa uuden myymälän Seinäjoelle24.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Sokos-ketju avaa uuden myymälän Seinäjoen Prismakeskukseen. Sokos Seinäjoen avaaminen on luonteva osa Sokoksen monikanavaisen tavaratalokaupan mallia, jossa investoinnit kohdistuvat niin verkkokauppaan kuin kivijalkamyymälöihinkin.
ABC:n data paljastaa: Näissä paikoissa suomalaiset liikkuvat juhannusliikenteessä – löytyykö sinun mökkireittisi varrelta?17.6.2025 08:40:00 EEST | Tiedote
Lähestyvä juhannus tarkoittaa satojen tuhansien suomalaisten lähtemistä tien päälle kohti mökkejään ja muita juhannuksenviettopaikkoja. Liikennemyymäläketju ABC julkaisee nyt juhannuksen kunniaksi tilastojaan siitä, missä suomalaiset yleisimmin matkoillaan asioivat ja mitkä ovat juhannusliikenteen suosituimmat ABC:t. Lisäksi asiantuntija tarjoaa 5 vinkkiä sähköautolla juhannuksen viettoon lähtijöille.
Grilli ja sauna kuumiksi: S-ryhmän kysely ja myyntidata kertovat juhannuksen kaavan16.6.2025 07:35:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän toteuttama tuore asiakaskyselytutkimus sekä myyntidata valottavat, missä suomalaiset viettävät juhannuksen, mitä pöytään katetaan ja mistä perinteestä pidetään kiinni. Datan valossa ostokset noudetaan mökkimatkalla ja ruoan ohella kauppareissulla täydentyvät entistä sujuvammin myös juhannuksen juomahankinnat.
Jo joka neljäs S-Etukortin käyttäjä voi jättää lompakon kotiin ja luottaa puhelimeen10.6.2025 08:04:00 EEST | Tiedote
S-Etukortti löytyy neljältä miljoonalta suomalaiselta, joista miljoona on lisännyt sen myös puhelimeensa. Näin Bonuksen kerryttäminen onnistuu helposti myös silloin, kun fyysinen kortti ei ole mukana matkassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme