Tampereen yliopisto

Johtajuussymposium: 120 asiantuntijanäkemystä tietoon, turvallisuuteen, kestävään kehitykseen ja kulttuuriin

Jaa
Voiko erinomaista asiakaskokemusta toteuttaa hinnalla millä hyvänsä? Mikä merkitys asiakaskokemuksella on kaupunkien, terveyspalvelujen ja yritysten johtamisen näkökulmasta? Muun muassa tästä puhutaan Tampereen kymmenennessä johtajuussymposiumissa keskiviikkona 8. syyskuuta.
Johtajuussymposiumin huippuasiantuntijavieraita ovat muun muassa R. Edward Freeman (ylh. vas.), Teija Tiilikainen, Paul Dendale, Risto Siilasmaa, Cecilia Warrol ja Anna-Kaisa Ikonen.
Johtajuussymposiumin huippuasiantuntijavieraita ovat muun muassa R. Edward Freeman (ylh. vas.), Teija Tiilikainen, Paul Dendale, Risto Siilasmaa, Cecilia Warrol ja Anna-Kaisa Ikonen.

Verkkotapahtuman 120 puhujaa käsittelevät tietoa ja turvallisuutta, kestävää kehitystä ja kulttuuria.

Puhujina on eri tieteenalojen, yritysmaailman ja julkishallinnon edustajia. Pääpuhujana on sidosryhmäteorian kehittäjä, professori R. Edward Freeman, jonka esitys ja haastattelu alkavat klo 16.15 Tiedon ja turvallisuuden teemakanavalla.

Kanavan aiheina ovat muun muassa ja kriiseihin ja turvallisuusuhkiin vastaaminen ja tulevaisuuden sote-TKI-ekosysteemi Pirkanmaalla.

Verkkotapahtuman jokaisella kolmella kanavalla on viisi seminaaria tai aihetta, joissa teemaa tarkastellaan eri näkökulmista. Symposiumin teemoja käsitellään lisäksi 16:ssa erillisessä akateemisessa sessiossa.

Kestävän kehityksen seminaareissa puhuvat muun muassa Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen, markkinoinnin professori Hannu Saarijärvi, monimuotoisuus- ja inklusiivisuusasiantuntija Jasmin Assulin, johtaja Riina Grön Fiskarsilta, luennoitsija ja valmentaja Minttu Ripatti, Kiillon tuote- ja kemikaaliturvallisuusvastaava Lilli Puntti sekä Skanskan liiketoiminnan kehitysjohtaja Tero Niemelä ja Tampereen kaupungin kilpailukykyjohtaja Anna-Kaisa Heinämäki.

Uudella kulttuurikanavalla käsitellään muun muassa virtuaalitapahtumia ja Tamperetta kansainvälisenä elokuvakaupunkina. Urheilustudiossa keskustellaan suurten urheilutapahtumien merkityksestä Suomelle, lajille, paikkakunnalle ja seuralle.

— Johtajuussymposium on kymmenessä vuodessa laajentunut yliopiston yhden tiedekunnan tapahtumasta koko Tampereen korkeakouluyhteisön ja Tampereen tapahtumaksi, toteaa symposiumin johtaja, kehitysjohtaja Harri Talonen.

Tampereen yliopiston järjestämän tapahtuman yhteistyökumppaneina ovat olleet Tampereen ammattikorkeakoulu sekä muun muassa Aamulehti, Business Tampere, Hämeen liikunta- ja urheilu, Pellervo, Pirkanmaan liitto, Pirkanmaan sairaanhoitopiiri, Pirkanmaan Yrittäjät, Suomen Yliopistokiinteistöt, Tampereen kauppakamari, Tampereen kaupunki ja Technopolis.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kehitysjohtaja Harri Talonen,
050 588 7663
harri.talonen@tuni.fi


Asiantuntija Kristiina Tattari,
050 301 1364
kristiina.tattari@tuni.fi

Kuvat

Johtajuussymposiumin huippuasiantuntijavieraita ovat muun muassa R. Edward Freeman (ylh. vas.), Teija Tiilikainen, Paul Dendale, Risto Siilasmaa, Cecilia Warrol ja Anna-Kaisa Ikonen.
Johtajuussymposiumin huippuasiantuntijavieraita ovat muun muassa R. Edward Freeman (ylh. vas.), Teija Tiilikainen, Paul Dendale, Risto Siilasmaa, Cecilia Warrol ja Anna-Kaisa Ikonen.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampereen yliopisto
Tampereen yliopisto
Kalevantie 4
33014 TAMPEREEN YLIOPISTO

p. 0294 5211https://www.tuni.fi

Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto

Pullonkaulatulot vaikuttavat sähkön markkinahinnan muodostukseen29.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote

Sähkömarkkinoilla on havaittu yllättävää hintojen heiluntaa, jonka taustalla voi olla tutkijoiden mukaan markkinahinnan laskentamalli. Malli saattaa päätyä maksimoimaan taloudellista hyötyä pullonkaulatuloista, joita syntyy, kun tarjousalueiden välillä siirretään sähköä tilanteessa, jossa niiden välillä on hintaero. Taustalla vaikuttaa muutos virtausperusteiseen kapasiteetin laskentaan, joka ohjaa siirtoja markkinan kannalta tehokkaampiin kohteisiin, mikä voi nostaa sähkön hintaa tietyissä tilanteissa. Markkinahyöty ei aina tarkoita kuluttajalle edullista hintaa.

Väitös: Teollinen resurssienhallinta on kyvykkyyksien, ei materiaalien hallintaa24.10.2025 15:53:44 EEST | Tiedote

Väitöstutkimuksessaan diplomi-insinööri Jarmo Uusikartano tarkastelee teollisen resurssienhallinnan määritelmää uudesta näkökulmasta. Tällöin resurssi ei viittaa yksittäisiin esineisiin tai asioihin, vaan ihmisten ja luonnon väliseen vuorovaikutussuhteeseen. Tutkimus tuo esiin nykyisen resurssienhallinnan käsitteistön puutteet ja ehdottaa resurssienhallinnalle uutta määritelmää, joka huomioi ympäristöllisen kestävyyden resurssienhallinnalle asettamat reunaehdot.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye