Joseph Youssef valittiin Vuoden Restonomiksi 2019
6.2.2020 08:21:25 EET | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Uutinen

Vuoden Restonomi -palkinto on kunniamaininta Haaga-Heliasta valmistuneelle restonomille, joka on innovatiivisuudellaan ja esimerkillisyydellään viitoittanut tietä tuleville restonomeille. Valinnan tekevät Haagan Restonomit, joka on Haaga-Helia ammattikorkeakoulun Haagan restonomikampukselta valmistuneiden restonomien taustayhteisö.
Joseph on toiminut ravintola alalla melkein koko ikänsä. Hän opiskeli alan tutkinnon kotimaassaan Libanonissa ja teki paljon alan töitä. Suomeen tultuaan hän kotiutui Saloon, jossa hän aloitti tiskaajana, mutta eteni kahdessa kuukaudessa kokiksi, kun pääsi näyttämään taitonsa.
Vuonna 2010 Joseph päätti lähteä opiskelemaan, koska halusi kehittää osaamistaan ja laajentaa työmahdollisuuksiaan. Hän sai opiskelupaikan Haagan kampukselta, englanninkielisestä restonomi-koulutuksesta. Samaan aikaan hän aloitti turkulaisravintola Tintåssa kokkina.
Vuonna 2012 Joseph osallistui Suomen Top Chef -kilpailuun. Se muutti hänen elämänsä ja avasi uusia ovia. Vuonna 2014 Joseph muutti Helsinkiin ja aloitti keittiöpäällikön työt välimerelliseen ruokaan erikoistuneessa Krog Madamessa. Seuraavaksi polku vei GLO Hotelli Kluuvin keittiöpäälliköksi. Siellä Joseph kehitti uudenlaisen ravintolakonseptin, The Tray:n, jonka ruokalista koostuu vadilla tarjottavista annoksista. Muutaman vuoden jälkeen hallinnollisella puolella työskentelystä haaveillut Jose laittoi esiliinan naulaan ja hyppäsi ravintolaryhmän johtajaksi NoHo Partnersille, jossa hänen vastuullaan on usean ravintolan liiketoiminta.
”Jos miettii, että neljä vuotta sitten olin vielä opiskelija ja nyt työskentelen isossa asemassa, jonka jokainen opiskelija haluaisi saavuttaa, niin onhan tässä tapahtunut ihan huikea askel. Haaga on ollut minulle ja uralleni piste i:n päälle”, Joseph toteaa.
Vuoden Restonomi -kunniamaininnan aiemmin saaneita henkilöitä ovat mm. McDonald's Finlandin HR-johtaja Maarit Latvala, Tapahtumahotelli Huoneen perustaja ja omistaja Evon Blomstedt, ravintoloitsija Ville Relander sekä Aurinkomatkat – Suntours Oy: n toimitusjohtaja Timo Kousa.
Haaga-Helian Haagan restonomikampus on Suomen suurin restonomikouluttaja ja se on tarjonnut hotelli-, ravintola- ja matkailualan liikkeenjohdon koulutusta vuodesta 1969. Restonomi-tutkintonimike otettiin käyttöön vuonna 1982.
Lisätietoja: koulutusohjelmajohtaja, kampusvastaava Risto Karmavuo, Haagan restonomikampus, Haaga-Helia amk, +358 400 538 740, risto.karmavuo@haaga-helia.fi
Yhteyshenkilöt
Koulutusohjelmajohtaja, kampusvastaava Risto Karmavuo, Haagan restonomikampus, Haaga-Helia amk, +358 400 538 740, risto.karmavuo@haaga-helia.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu kouluttaa liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkii ja kehittää näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietotekniikka, hotelli-, ravintola- ja matkailuala, johdon assistenttityö, toimittajakoulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus. Haaga-Helian 10 500 opiskelijaa luovat työelämäverkostoja jo opiskeluaikanaan. Opiskelijoita tukee noin 650 työntekijän korkeatasoinen kansallinen ja kansainvälinen osaaminen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
EU tukee suomalaisten ja virolaisten saunaelämysten pääsyä Japanin markkinoille 1,3 miljoonalla eurolla30.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
STEAM-hanke etsii kansainvälisistä matkailijoista kiinnostuneita saunamatkailuyrityksiä mukaan yhteistyöhön.
The EU supports the access of Finnish and Estonian sauna experiences to the Japanese market with €1.3 million30.9.2026 08:00:00 EEST | Press release
The STEAM project is looking for sauna companies interested in international customers and developing their services.
Tässä on Suomen paras ruokamatkailuelämys24.9.2026 10:38:48 EEST | Tiedote
Sahanlahti Resortin Pajapirtin avotuli-illallinen on valittu Suomen parhaaksi ruokamatkailutuotteeksi yhteensä 141 kilpailijan joukosta Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailussa 2026.
Tutkimus kartoittaa ammatillisen koulutuksen henkilöstön kokemuksia työstä ja johtamisesta21.9.2026 09:38:00 EEST | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulu ja opetusalan ammattijärjestö OAJ ovat tutkineet ammatillisen koulutuksen henkilöstön kokemuksia johtamisesta, arvostuksesta, työyhteisöstä, hyvinvoinnista ja työn rakenteellisista reunaehdoista. Tutkimukseen osallistui 79 ammatillista oppilaitosta, ja vastauksia kertyi yhteensä 1651.
Mikä on Suomen paras ruokamatkailuelämys 2026 – voittaja selviää 24. syyskuuta18.9.2026 09:50:18 EEST | Tiedote
Suomen kiinnostavimmat ruokaelämykset, matkailutuotteet ja makumatkat kilpailevat jälleen ruokamatkailun arvostetuimmasta tunnustuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

