Joulu on taas kohta – tuleeko jättimäisestä pehmonallesta tämän vuoden lahjahitti?
11.11.2021 08:32:16 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Suurimman tilan pukinkontista vie tänäkin vuonna lelut ja pelit. Tulevan joulun leluhiteiksi myyntijohtaja Päivi Hole SOK Marketkaupasta arvioi monenlaiset Legot, Ryhmä Hau- sekä Frozen-lelut ja uutuutena Among Us -keräilylelut.
- Myös todella isot pehmoeläimet, kuten nallet, sekä erilaiset lautapelit tulevat olemaan joulupukin suosiossa.
Vuodesta toiseen kysytyimpien peliklassikkojen, kuten Yatzyn, Unon ja Afrikan tähden lisäksi monet joululahjat löytyvät Suomen leluyhdistyksen järjestämän Vuoden peli -kilpailun finalisteista.
Lahjojen kotimaisuus puhuttelee
Vastuullisuus ja kotimaisuus kiinnostaa myös joululahjoja hankittaessa. Hyviä lahjavinkkejä ovat Prisman ja Finlaysonin yhteistyönä syntyneet, suomalaisena käsityönä suunnitellun Arkismi-vaatemalliston tuotteet. Kyse on Finlaysonin ensimmäisestä vaatemallistosta sitten 1970-luvun.
- Prismoissa lokakuussa myyntiin tulleen vaatemalliston vastaanotto on ollut erinomainen. Tuotteiden myynti on käynnistynyt vauhdikkaasti, Hole iloitsee.
Muita suosittuja pehmeän paketin lahjoja tulevat olemaan Reino&Aino-brändin tuotteet. Kovan kysynnän perusteella on nähtävissä, että klassisten tossujen lisäksi niistä tuttu kuosi puhuttelee myös yöasuissa, paitatakeissa ja muissa sisäpukeutumisen tuotteissa sekä asusteissa.
Liikuntabuumi jatkuu
Päivi Hole povaa hyvää joulunalusmenekkiä urheiluvälineille ja kaikenlaisille talvivaatteille. Koko talvea ajatellen kelillä on isoin vaikutus niiden kysyntään ja painotuksiin.
- Jos talven alku vähänkään osoittaa merkkejä edellisvuoden kaltaisuudesta, talvituotteille tulee olemaan kova kysyntä. Vahvassa nosteessa ovat etenkin liukulumikengät, joista kotimainen OAC on meillä kysytyin merkki.
Kuntoilun kauppa kävi viime vuonna räjähdysmäisesti, kun koronapandemian vuoksi asiakkaat välttivät kuntosaleja ja ryhmäliikuntapaikkoja. Rajoitusten lieventymisen ansiosta ihmiset ovat viimein päässeet tapaamaan toisiaan viime vuotta vapaammin.
- Koronan käynnistämä liikuntabuumi jatkuu yhä, ja odotettavissa on, että joulupaketeista löytyy jälleen runsaasti liikunnallisia lahjoja. Suomalaiset tulevat tänä talvena kuitenkin liikkumaan hieman eri tavalla ja etenkin sisäurheiluvälineet, -vaatteet ja -jalkineet tulevat olemaan hyvin yleisiä joululahjoja, Hole uskoo.
Joululahjat verkkokaupasta
Hyvinvointiteema on näkynyt myös kodinkoneiden myynnissä. Keittiössä halutaan panostaa helpompaan ja kevyempään ruoanlaittoon esimerkiksi kiertoilmakypsentimien eli airfryerien muodossa. Tulevana jouluna monessa perheessä joulupakettien sisältä paljastuu myös muita hyvinvointia edistäviä tuotteita, kuten kirkasvalolamppu, painopeitto, Omronin kivunlievittäjä ja WellO2 Care EU -hengitysharjoituslaite.
Muiksi tämän joulun hiteiksi Päivi Hole ennustaa hierontavasaraa, vuosiuistimia ja retkeilysettejä. Myös kirjoja tullaan jälleen antamaan paljon lahjaksi, sillä tänäkin syksynä on jälleen ilmestynyt paljon mielenkiintoisia elämäkertoja. Lisäksi esimerkiksi Ilkka Remeksen ja Tuomas Kyrön teokset ovat suosikkeja vuodesta toiseen.
Monet tilaavat joululahjat kätevästi verkkokaupasta. Prisman verkkokaupassa joululahjatilaukset tulee tehdä viimeistään 17.12., jotta ne ehtivät ajoissa pukinkonttiin.
Joululahjojen kestosuosikit
- Pehmeän paketin tuotteet, kuten pyjamat, aamutakit, pehmosukat, huovat sekä Reino- ja Aino-tossut
- Astiat ja sisustustuotteet, kuten muumimukit, jouluiset patalaput ja -kintaat, löylytuoksut, tunnelmavalot ja kalenteripyyhkeet
- Talviurheiluvälineet, kuten rattikelkat, lasten sukset ja monot sekä lumiliukurit
- Lelut, kuten pehmoeläimet, autoradat ja vauvanuket
- Kirjat, kuten Guinness World Records, Mitä Missä Milloin, soiva joululaulukirja sekä kotimaisten suosikkikirjailijoiden uusimmat teokset.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi Hole, käyttötavarakaupan myyntijohtaja, S-ryhmän marketkauppa, p. 010 76 80711, paivi.hole@sok.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on yli 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä.
Vuonna 2025 liikevaihtomme oli 15,4 miljardia euroa. Verojalanjälkemme on noin kaksi miljardia euroa, ja 2020 luvulla olemme investoineet vuosittain Suomeen noin 700 miljoonaa euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
S-ryhmän tammi–kesäkuun myynti kasvoi edellisvuodesta10.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–kesäkuussa 2026 oli 7 319,3 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi edellisvuodesta 4,5 prosenttia. Kehitys oli vahvaa muun muassa liikennekaupassa ja marketkaupassa.
Tutun arkituotteen pakkaus uudistui: yli 34 000 kg vähemmän pakkausmuovia7.7.2026 08:10:00 EEST | Tiedote
Osassa Kotimaista kirsikkatomaattirasioita on tänä keväänä toteutettu pakkausmuutos, joka vähentää pakkausmuovin määrää merkittävästi. Muutos koskee Osuuskunta Närpiön Vihanneksen toimittamien Kotimaista kirsikkatomaattien rasioita, joissa toteutettu pakkausuudistus vähentää pakkauksissa käytetyn muovin määrää vuositasolla yli 34 000 kg. Tämä vastaa yhteensä yli 1,6 miljoonaa muovikassia.
Ei enää ostosten nostelua hihnalle – Kerää ja skannaa -palvelun käyttö onnistuu yhä useammassa myymälässä omalla puhelimella25.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän Kerää ja skannaa -palvelu löytyy jo 67 myymälästä. Palvelun uusin versio, jossa skannaus tehdään omalla puhelimella, on käytössä 7 myymälässä. Mobiili Kerää ja skannaa -palvelu toimii S-ostoslista-sovelluksessa, joka tarjoaa asiakkaille muitakin arkea helpottavia ominaisuuksia.
ABC:n suuri koirakysely: Joka neljäs koiranomistaja jättää automatkan tekemättä koiran vuoksi – yli 2500 koiraihmistä antaa parhaat vinkit lemmikin kanssa matkustamiseen24.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Tänäkin vuonna moni suomalainen suuntaa kesälomamatkalle koiransa kanssa. ABC:n tuoreen kyselytutkimuksen mukaan lemmikin kanssa matkustaminen vaatii tarkkaa ennakkosuunnittelua. Vastaajien mukaan Suomen teillä suurimpia haasteita ovat lemmikille sopivien taukopaikkojen vähyys, minkä vuoksi matkoja jätetään jopa tekemättä. ABC on tarttunut tähän tarpeeseen ja tuonut asemilleen entistä enemmän koiraystävällisiä palveluita.
ABC:n kysely: Tässä on juhannuksen automatkojen ykkösbiisi18.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajille toteutettu kysely kertoo, että noin joka toinen lähtee juhannusliikenteeseen autolla, ja tänään torstaina on ylivoimaisesti suosituin lähtöpäivä. Vaikka moni kuuntelee nykyään omaa soittolistaa ja podcasteja, juhannuksen automatkalla radio on yhä ylivoimaisen suosittu. Suosikkibiiseistä yksi nousi selvästi muiden yläpuolelle: Arttu Wiskarin Mökkitie.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
