Joulukuuset saapuivat Naantalin torille ja Itsenäisyydenpuistoon – jouluvalot syttyvät 25.11. joulunavaustapahtumassa
19.11.2021 11:07:31 EET | Naantalin kaupunki | Tiedote

Molemmat joulukuuset kaadettiin kaupungin lähi- ja virkistysmetsistä Kanta-Naantalista. Torin joulukuusi löytyi Soinistentien varresta, samasta paikasta, josta myös viime vuoden joulukuusi kaadettiin. Itsenäisyydenpuiston kuusi on peräisin Isotalontien varresta.
Naantalin kaupungin apulaiskaupunginpuutarhuri Satu Lainio kertoo, että sopivia kuusia aletaan katselemaan töiden ohessa metsän reunoista jo kesän aikana.
– Kuusen tulee kasvaa sellaisella paikalla, jonka lähelle päästään kuorma-auton kanssa – esimerkiksi siis metsän reunassa tai muuten kantavalla pohjalla, Lainio sanoo.
Kaataminen on tarkkaa puuhaa. Lainio kertoo, että joulukuusta ei kaadeta maahan saakka, muuten oksat voivat katketa. Puu sidotaan kiinni kuormaliinoilla ennen katkaisua ja nostetaan hallitusti auton kyytiin. Kuuset tuodaan yhtenä kappaleena paikan päälle. Työ vaatii useamman henkilön panosta.
– Torin joulukuusi kohoaa tavallisesti noin 12 metrin korkeuteen. Itsenäisyydenpuiston kuusi on matalampi, jotta se sopii Vanhankaupungin ympäristöön, Lainio kertoo.
Pituuden lisäksi sopivan joulukuusen kriteereihin lukeutuvat muun muassa tuuheus ja oksien tasaisuus. Lainion mukaan metsistä pyritään valitsemaan sellaisia kuusia, joissa oksat jatkuvat alas asti.
– Kaupunkilaiset voivat myös tarjota omia pihakuusiaan joulukuusiksi, ja yhteyttä voi ottaa milloin vain vuoden ympäri. Pihakuusia koskee kuitenkin sama ohjeistus: kasvupaikan täytyy olla sellainen, josta kuusi saadaan auton kyytiin, Lainio toteaa.
Joulukuusien lisäksi myös jouluvalot sekä viheryksikön tekemät joulukranssit on asennettu Tullikadulle tällä viikolla. Kranssit ovat tulossa myös Mannerheiminkadun lyhtypylväisiin. Niitä on tehty yhteensä keskustan alueelle noin 70 kappaletta.
Jouluvalot syttyvät perinteisessä Naantalin torin Joulunavaustapahtumassa ensi viikon torstaina 25.11.2021 klo 18.00. Tapahtuma alkaa kello 17.45, jolloin tarjolla on joulupuuroa ja glögiä, ja joulupukki jakaa tonttulakkeja lapsille.
Joulunavauksessa esiintyvät Muumit ja Naantalin Yrittäjät jakavat Vuoden Tuikku -tunnustuksen. Luvassa on myös teatteriesitys, trumputus sekä kaupungin johdon tervehdys. Lapset pääsevät paijaamaan myös halikoiria.
Tapahtuman järjestävät Naantalin Yrittäjät yhteistyössä Naantalin kaupungin kanssa.
Joulukuuset ilahduttavat keskustassa ja Vanhassakaupungissa aina Nuutin päivään 13.1.2022 saakka, jolloin jouluvalot sammuvat.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa joulukuusista:
Satu Lainio
apulaiskaupunginpuutarhuri
050 339 0531
etunimi.sukunimi@naantali.fi
Lisätietoa joulunavauksesta:
Lassi Rosala
elinkeinoasiamies
040 678 3270
etunimi.sukunimi@naantali.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Meriteollisuuden tulevaisuus ja uudet yhteistyökumppanuudet keskiössä Meriverkostot-tapahtumassa Naantalissa 26.3.19.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Meriteollisuuden ammattilaisille suunnattu Meriverkostot-tapahtuma järjestetään torstaina 26.3.2026 klo 9–15 Naantalin kylpylässä. Tapahtuma kokoaa yhteen meriklusterin toimijat ja asiantuntijat eri puolilta Suomea verkostoitumaan ja kuulemaan alan ajankohtaisista teemoista.
Kirjastojärjestelmän päivitys aiheuttaa poikkeuksia kirjastojen aukioloihin 22.–24.3.19.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kirjastot ja saariston palvelupisteet ovat kiinni maanantaina 23.3. koko päivän ja tiistaina 24.3. klo 12 asti Vaski-kirjastojen kirjastojärjestelmän päivityksen takia. Omatoimi ja verkkokirjasto ovat pois käytöstä jo sunnuntaina 22.3. klo 19 alkaen.
Naantalin kaupunki tukee 200 naantalilaisen nuoren työllistymistä vuosittain – kesätyösetelin haku alkaa 1.4.17.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki tukee nuorten työllistymistä palkkaamalla nuoria kesätöihin sekä tukemalla naantalilaisia yrityksiä ja yhdistyksiä nuorten palkkaamisessa. Lisäksi nuoria tuetaan oman yritystoiminnan aloittamisessa ja kokeilussa.
Taidetaivallus näyttää saaristoa lasten silmin keskustan näyteikkunoissa16.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin varhaiskasvatuksen ja paikallisten yritysten järjestämä vuosittainen Taidetaivallus-tapahtuma tuo jälleen päiväkoti-ikäisten lasten tekemät askartelu- ja piirrostyöt koristamaan keskustan näyteikkunoita. Ensimmäisestä Taidetaivalluksesta on jo 10 vuotta.
Allegro e Vivace! -musiikkiseikkailu Naantalin musiikkiopistolla la 14.3.12.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin Musiikkiopisto järjestää jälleen Allegro e Vivace! -päivän lauantaina 14. maaliskuuta klo 13.00–14.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


