Juhlavuoden tempaus pukee vauvoja
1.7.2019 09:28:12 EEST | Insinööriliitto IL ry | Tiedote

– Halusimme tehdä jotain repäisevää liiton juhlavuoden kunniaksi, kertoo SATIn hallituksen jäsen Jari Vihervirta.
Juhlavuoden tapahtumilla ja tempauksilla Insinööriliitto haluaa ravistella perinteisiä käsityksiä insinööristä ja muistuttaa mieleen, että insinöörityö näkyy kaikilla elämänalueilla. Bodyt sopivat hyvin juhlavuoteen, koska tarkoitus on nostaa esille erilaisia, yllättäviäkin asioita, joita insinöörit ovat tehneet.
Kahta eri kokoa olevissa vaatteissa on teksti: Insinöörin tekemä. Bodyissa ei ole liiton tai SATIn logoa eikä nimeä, sillä satilaiset eivät halunneet vaatteesta mainostuotetta.
– Vaatteen pitää kuitenkin olla hauska, jotta se herättää keskustelua, Vihervirta korostaa.
Näin on käynytkin ja yhdistys on saanut asiasta myönteistä palautetta. Vihervirta kuvailee tempausta onnistuneeksi, että se on herättänyt kiinnostusta myös SATIn jäsenkunnan ulkopuolella.
Todennäköisesti SATIn jäsenperheisiin ei synny niin paljon vauvoja kuin bodyja on tilattu. Ylimääräiset vauvanvaatteet on tarkoitus myydä ensi vuonna, ja yhdistys harkitsee lahjoittavansa niistä saatavat rahat hyväntekeväisyyteen.
Hyvän palautteen inspiroimana yhdistys tekee t-paitoja vähän isommille lapsille, kuitenkin alle kouluikäisille. Niitäkin on kaksi eri kokoa. Teksti on eri eli Minusta tulee isona insinööri.
Paitoja ei lahjoiteta, vaan ne on tarkoitus myydä.
Yksi lisäperustelu vauva-aiheelle on se, että Insinööriliiton juhlavuoden pääteema on tulevaisuutta luomassa.
– Vauvat, jos mikä, luovat tulevaisuutta, Vihervirta muistuttaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Jari Vihervirta, p. 044 739 1395
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Insinööriliitto: Saatavuuslisän poisto uhkaa tekniikan opetuksen laatua1.4.2026 08:45:18 EEST | Tiedote
Insinööriliitto pitää tekniikan saatavuuslisää merkittävänä osana ammattikorkeakoulujen tekniikan opettajien palkkausta. Liiton mukaan saatavuuslisän säilyttäminen on tärkeää käynnissä olevissa ammattikorkeakoulujen työehtosopimusneuvotteluissa.
Insinöörien palkat nousivat, mutta epävarmuus kasvoi7.1.2026 08:00:53 EET | Tiedote
Tekniikan alan asiantuntijoiden ansiokehitystä varjostavat pelko oman työpaikan pysyvyydestä, työttömyyden kasvu ja vastavalmistuneiden vaikeudet löytää ensimmäistä työpaikkaa.
Insinööriopiskelijoiden palkkataso nousi mutta työllisyys heikkeni8.12.2025 08:30:46 EET | Tiedote
Kesätyöpaikan saaminen oli opiskelijoille viime vuonna vaikeampaa kuin edellisenä kesänä. Mediaanipalkka kuitenkin nousi, ja palkkatilanne otettiin huomioon uusissa palkkasuosituksissa.
Maria Mäkynen Insinööriliiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi12.11.2025 09:50:51 EET | Tiedote
Insinööriliiton hallitus on valinnut Maria Mäkysen liiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi 1. joulukuuta 2025 alkaen. Mäkysen vastuulle kuuluvat liiton yhteiskuntasuhteet, viestintä, markkinointi ja tutkimus.
Lähes joka kolmas kiinnostunut AMK-tohtorin tutkinnosta10.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Vaativimmissa tehtävissä työskentelevillä on useammin YAMK-tutkinto kuin alemmissa toimiasemissa työskentelevillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

