Juuri julkaistu: Influenssasta vakavia seurauksia munuaisensiirron saaneille
23.12.2020 10:02:04 EET | HUS | Tiedote

HUSissa selvitettiin, kuinka suuren terveysriskin laboratoriotutkimuksin varmennettu influenssa aiheuttaa munuaisensiirtopotilaille.
Rekisteritutkimukseen koottiin kaikki laboratoriokokein varmennetut influenssatapaukset sekä influenssan vuoksi sairaalahoitoon joutuneet munuaisensiirtopotilaat 1995–2017 ja heitä verrattiin muuhun väestöön.
”Tutkimuksessamme selvisi, että influenssan aiheuttamat terveysriskit olivat merkitsevästi suuremmat munuaisensiirtopotilailla kuin muulla väestöllä”, sanoo nefrologian erikoislääkäri Ilkka Helanterä HUS Vatsakeskuksen elinsiirto- ja maksakirurgialta.
Influenssan riski munuaisensiirron jälkeen on viisinkertainen ja influenssan vuoksi sairaalahoidon tarve on nelinkertainen muuhun väestöön verrattuna. Lisäksi influenssaan sairastuneista viisi prosenttia menehtyi ja sairaalahoidossa olleista peräti 9 prosenttia menehtyi.
Influenssarokotetta ja -testiä suositellaan
Munuaisensiirron saaneilta tulisi Ilkka Helanterän mukaan ottaa influenssa-aikana flunssan kaltaisten oireiden ilmennyttyä influenssatesti aiempaa herkemmin. Hän suosittelee myös influenssarokotetta.
”Tiedetään, että influenssarokote on tehokas ja turvallinen myös munuaisensiirtopotilaille, joten suosittelemme vahvasti myös heitä ottamaan rokotteen”, Helanterä kertoo.
Tutkimuksessa yllätti se, että iäkkäillä munuaisensiirtopotilailla tutkitut suhteelliset riskit olivat pienimmät. Tämä saattaa Helanterän mukaan johtua siitä, että kyse on valikoituneesta joukosta ja iäkkäillä on vähemmän sosiaalista kanssakäyntiä, toisin kuin nuorilla.
Tutkimuksessa oli mukana kaiken kaikkiaan lähes 4 000 munuaiselinsiirron saanutta henkilöä ja seuranta-aika kattoi yli 37 000 potilasvuotta. Influenssa todettiin vuosittain noin 10–70 munuaisensiirtopotilaalla. Influenssojen määrä on selvästi lisääntynyt munuaisensiirtopotilailla viime vuosina.
Hyljinnänestolääkitys heikentää vastustuskykyä
Suurentuneen influenssariskin taustalla on elinsiirron jälkeen aloitettava koko elämänmittainen elinsiirteen hyljintää estävä lääkitys. Lääkkeen heikentämä immuniteetti jättää elinsiirteen rauhaan, mutta sen haittavaikutuksena on infektioiden suurentunut riski.
Tähän asti on tiedetty, että monet herpesvirukset, kuten sytomegalovirus ja mononukleoosia aiheuttava EBV-virus voivat aiheuttaa vakavia infektioita elinsiirtopotilaille, samoin polyoomavirukset munuaisensiirron jälkeen. Siksi näiden virusten aiheuttamia tartuntoja seurataan ja seulotaan elinsiirtopotilailla.
Juuri julkaistu tutkimus on ensimmäinen osa laajempaa hanketta, jossa kartoitetaan infektiotautien epidemiologiaa munuaisensiirtopotilailla HUSin elinsiirtorekisterin sekä THL:n tartuntatauti- sekä HILMO-hoitoilmoitusrekisterien avulla. Rekisterit ovat laajuudeltaan ja laadultaan maailmanlaajuisesti vertaillen ainutlaatuiset.
_______________________________________________________________________
Meilahden kampuksella tuotetaan vuosittain noin 2000 uutta tieteellistä julkaisua. Juuri julkaistu -juttusarjassa uutisoidaan pieni otos näistä artikkeleista. Tavoitteena on esimerkein avata Meilahden kampuksen tutkimuksen laajaa kirjoa ja tuoda terveystieteellistä tutkimusta lähemmäksi ihmisten arkea.
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
HUS nya digitala rehabilitering bidrar med hjälp vid läs- och skrivsvårigheter samt inlärningssvårigheter hos unga13.2.2026 08:51:35 EET | Pressmeddelande
Den digitala rehabiliteringen Framgång i lärandet (på finska Tsemppiä oppimiseen) stöder unga i åldern 12–16 år som har lindriga eller måttliga inlärningssvårigheter eller läs- och skrivsvårigheter. Tjänsten är tillgänglig i Hälsobyn med läkarremiss i hela Finland.
Uusi HUSin nettikuntoutus tuo apua nuorten lukivaikeuksiin ja oppimisen haasteisiin13.2.2026 08:51:35 EET | Tiedote
HUSin neuropsykologien kehittämä Tsemppiä oppimiseen -nettikuntoutus tukee 12–16-vuotiaita nuoria, joilla on lieviä tai kohtalaisia oppimisen vaikeuksia tai lukivaikeuksia. Palvelu on saatavilla Terveyskylässä lääkärin lähetteellä koko Suomessa.
HUS verkställande direktör Matti Bergendahl ger för en dag över sin plats till 17-åriga Nicol-Maria Stefanidou12.2.2026 14:00:00 EET | Pressmeddelande
HUS vill vara med och främja jämlikhet i arbetslivet och deltar i Plan Internationals internationella Girls Takeover-kampanj, där flickor tar över politiska, samhälleliga och företagsledares platser.
HUSin toimitusjohtaja Matti Bergendahl antaa päiväksi paikkansa 17‑vuotiaalle Nicol-Maria Stefanidoulle12.2.2026 14:00:00 EET | Tiedote
HUS haluaa olla mukana edistämässä työelämän yhdenvertaisuutta ja osallistuu Plan Internationalin kansainväliseen Girls Takeover ‑tempaukseen, jossa tytöt valtaavat poliittisten, yhteiskunnallisten ja yritysten johtajien paikkoja.
Antalet organtransplantationer förblev stabilt i Finland år 202512.2.2026 08:55:07 EET | Pressmeddelande
I fjol utfördes 410 organtransplantationer i Finland. Organtransplantationer förbättrar patienternas livskvalitet betydligt och är kostnadseffektiva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
