Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto mukaan Horisontti Eurooppa -ohjelmaan – Kohteena eurooppalaisen elokuvateollisuuden kilpailukyvyn tutkimus

Jaa
Musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitos on mukana laajassa Reboot-hankkeessa, jolle Euroopan komissio on myöntänyt yli 3,8 miljoonan euron rahoituksen. Vuonna 2023 alkavaa kolmevuotista konsortiota johtaa Wienin yliopisto, ja Jyväskylän yliopisto on yksi hankkeen 12 partnerista.
Reboot-hanke tutkii mm. nuoria eurooppalaisen elokuvan kuluttajina. (Mostphotos)
Reboot-hanke tutkii mm. nuoria eurooppalaisen elokuvan kuluttajina. (Mostphotos)

Hankkeessa Jyväskylän yliopiston vastuullisena johtajana toimii taidehistorian apulaisprofessori Tuuli Lähdesmäki ja tutkijana taidekasvatuksen yliopistotutkija Kaisa Hiltunen musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitokselta.Jyväskylän yliopiston osuus hankkeen budjetista on 282 000 euroa.

Horisontti Eurooppa -ohjelman kulttuuriperintöä ja luovaa teollisuutta käsittelevästä hakukohdasta rahoitettava REBOOT-hanke (Reviving, Boosting, Optimising and Transforming European Film Competitiveness) tutkii eurooppalaisen elokuvateollisuuden kilpailukykyä ja kehittää keinoja sen vahvistamiseen.

Keskeisinä tutkimusteemoina ovat kulttuurinen moninaisuus ja arvot eurooppalaisessa elokuvateollisuudessa, nuoret eurooppalaisen elokuvan kuluttajina ja tulevaisuuden tekijöinä ja Euroopan unionin asema eurooppalaisen elokuvateollisuuden globaalissa kilpailukyvyssä.

Monitieteisessä hankkeessa yhdistetään muun muassa media- ja viestintätutkimusta, kulttuuripolitiikan tutkimusta, EU- ja Eurooppa-tutkimusta, oikeus- ja taloustieteellistä tutkimusta, sosiologiaa, lasten- ja nuorten tutkimusta, elokuvatutkimusta ja kulttuurintutkimusta.

Jyväskylän yliopiston tutkijat johtavat hankkeessa tehtäviä, jotka käsittelevät eurooppalaisten nuorten ja nuorten aikuisten elokuvamieltymyksiä ja Euroopan unionin eurooppalaista elokuvaa tukevia toimia, kuten unionin elokuvapalkintoja ja eurooppalaisen elokuvan festivaaleja unionin ulkopuolisissa maissa.

Lisätietoja: Tuuli Lähdesmäki, p. 040 805 3839, tuuli.lahdesmaki@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Reboot-hanke tutkii mm. nuoria eurooppalaisen elokuvan kuluttajina. (Mostphotos)
Reboot-hanke tutkii mm. nuoria eurooppalaisen elokuvan kuluttajina. (Mostphotos)
Lataa
Tuuli Lähdesmäki (JYU:n kuva-arkisto)
Tuuli Lähdesmäki (JYU:n kuva-arkisto)
Lataa
Kaisa Hiltunen (JYU:n kuva-arkisto)
Kaisa Hiltunen (JYU:n kuva-arkisto)
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Kontekstisidonnaiset mallit ennustavat, milloin kuljettajan tarkkaamattomuus voi johtaa onnettomuuksiin18.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote

Abhishek Sarkar kehitti väitöstutkimuksessaan kontekstisensitiivisiä malleja, jotka auttavat tunnistamaan kuljettajan keskittymisen herpaantumisen eri ajotilanteissa. Mallit osaavat ottaa huomioon ajoympäristön, kuljettajan omat kyvyt ja erilaiset poikkeustilanteet. Tuloksia voidaan hyödyntää ajoneuvojen valvontajärjestelmien ja käyttöliittymien suunnittelussa ja kuljettajakoulutuksessa.

Raportti: SOTE-rahoitusmalli ei vastaa todellisuutta – tutkijat vaativat huomiota alueiden välisiin eroihin17.9.2025 08:00:00 EEST | Tiedote

Jyväskylän yliopiston ja Helsingin yliopiston tutkijoiden tuoreessa raportissa tarkasteltiin demografisten ja sosioekonomisten tekijöiden vaikutusta SOTE-palveluiden tarpeeseen ja kustannuksiin hyvinvointialueilla. Tutkijoiden mukaan nykyinen rahoitusmalli ei vastaa todellista tarvetta, eikä ota huomioon väestön rakenteellisia ja sosiaalisia eroja. Rahoitusmallia tulisi tutkijoiden mukaan uudistaa, jotta se ei johtaisi alueelliseen eriarvoisuuteen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye