Kaija Saariaho kuratoi kaksi 70-vuotisjuhlakuunsa esitystä – maanantaina 17.10. Musiikkitalon valtaavat Mirage ja Sotilas Fatzerin tarina
13.10.2022 12:47:40 EEST | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Kamarimusiikilla on Kaija Saariaholle erityinen merkitys. Kun hän otti vastaan kauan harkittuaan Pariisin oopperan tilauksen toisesta oopperastaan Adriana Mater hän päätti, että jatkaa ennen kaikkea kamarimusiikin säveltämistä, koska se turvaa hänelle mahdollisimman henkilökohtaisen suhteen musiikkiinsa. Näitä intiimejä kosketuspintoja päästään tutkimaan Mirage-konsertissa Musiikkitalon Cameratassa maanantaina 17.10. kello 19–20.30, kun Sibelius-Akatemian opettajat ja opiskelijat esittävät Ylelle taltioitavassa konsertissa laajan kavalkadin soitin- ja vokaalimusiikkia.
Konsertin ohjelma on Saariahon kuratoima. Esityksessä ei ole väliaikaa ja siitä edetään saumattomasti illan toiseen tapahtumaan, Sotilas Fatzerin tarinaan näyttelijä Thomas Kellnerin johdattamana.
Sotilas Fatzerin tarina perustuu vuonna 1917 syntyneeseen Igor Stravinskyn ja Charles Ferdinand Ramuz’n kirjoittamaan tarinaan “sotilaan” onnesta ja sen menettämisestä. Barrière on liittänyt teokseen kaksi Bertolt Brechtin keskeneräistä musiikillista näytelmää, jotka sijoittuvat ajallisesti ensimmäiseen maailmansotaan, Egoisti Johann Fatzerin tuho, ja Onnenjumala. Käsikirjoittaja-ohjaaja Aleksi Barrière kysyy, miksi vallankumoukset epäonnistuivat monessa maassa, joiden väestö oli valmis rakentamaan jotakin uutta vanhojen keisarikuntien raunioille. Tarina lähestyy yhtä historiamme ratkaisevimmista hetkistä, jolloin massapropagandasta ja mekaanisesta tuhosta tuli yhteiskuntamme pysyviä tekijöitä.
Barrièren mukaan ei ole sattumaa, että reaktiona totalitaariseen maailman syntyyn Stravinsky ja Brecht kehittivät taidemuodon, jota nykyään kutsumme “musiikkiteatteriksi”. Tässä ironisen filosofisessa ja poikkitaiteellisessa kamariteatterissa taidelajit eivät sulaudu yksiääniseksi kokonaisuudeksi, vaan käyvät tasa-arvoista keskustelua, joka on täynnä konfliktia ja vipinää. Luvassa on synenerginen ja immersiivinen kokemus, jossa yleisö otetaan osaksi esitystä.
17.10. Musiikkitalon Camerata-sali klo 19-20
Mirage
Kaija Saariahon vokaali- ja kamarimusiikkia 1
Liput alkaen 18/8 € Ticketmasterista.
Ohjelma:
Il pleut (1986)
Kaisa Ranta, sopraano, Olga Benito Ramírez, harppu
Tocar (2010)
Livia Schweizer, huilu, Hilda Kunnola, harppu
Changing light (2005)
Hanna Rantala, sopraano, Rebecca Roozeman, viulu
Duft (1990)
German Castilblanco Moreno, klarinetti
Adjö (1982/85)
Hanna Rantala, sopraano, Livia Schweizer, huilu, Kasperi Leponiemi, kitara
Die Aussicht (1996)
Kaisa Ranta, sopraano, Livia Schweizer, huilu, Kasperi Leponiemi, kitara, Rebecca Roozeman, viulu, Artturi Aalto, sello
Caliban’s Dream (1993)
Petteri Salomaa, baritoni, Artturi Winstén, klarinetti, Pasi Eerikäinen, mandoliini, Kasperi Leponiemi, kitara, Hilda Kunnola, harppu, Venla Lahti, kontrabasso
Miranda’s lament (1997)
Yolanda Harding, sopraano, Kim Hyesoo, klarinetti, Rebecca Roozeman, viulu, Olga Benito Ramírez, harppu, Venla Lahti, kontrabasso
Mirage
Kaisa Ranta, sopraano, Artturi Aalto, sello, Lambis Pavlou, piano
17.10 Musiikkitalon ravintola klo 20.30
Sotilas Fatzerin tarina
Musiikki: Igor Stravinsky
Teksti ja ohjaus: Aleksi Barrière
Rooleissa:
Thomas Kellner, näyttelijä, Aliisa Neige Barrière, viulu, Janne Valkeajoki, harmonikka, Lauri Sallinen, klarinetti, Lucia Schmidt, videotaide/video art
Kesto: 1 tunti
Esityskieli englanti, suomenkielinen tekstitys
Projekti sai kantaesityksensä Nordlyd-festivaalilla Oslossa kesäkuussa 2019.
Mirage-konsertin ja Sotilas Fatzerin tarinan esitykset järjestää Musiikkitalon Urut Soimaan ry yhteistyössä Taideyliopiston Sibelius-Akatemian ja Musiikkiyhdistys Organo Novo ry:n kanssa. Tapahtumat mahdollistavat TAIKE, Jenny ja Antti WIhurin rahasto, Helsingin kaupunki ja Musiikkitalo.
Lisätietoja:
Yhteyshenkilöt
Milla Palovaara
Puh:+358 40 596 7973milla@kulttuuritoimisto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Nobel-kirjailijoiden agentti Laurence Laluyaux Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi marraskuussa14.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Maailman arvostetuimpiin kirjallisuusagentteihin kuuluva Laurence Laluyaux saapuu Helsinkiin torstaina 19. marraskuuta Helsinki Lit Masterclassin vieraaksi. Laluyaux edustaa muun muassa Nobel-kirjailijoita Han Kangia, László Krasznahorkaita ja Olga Tokarczukia. Helsinki Litin ja Amos Andersonin rahaston järjestämällä mestarikurssilla hän kertoo kansainvälisen kirjallisuusmaailman nykytilanteesta ja tulevaisuudesta sekä kirjailijoiden mahdollisuuksista kansainvälisillä markkinoilla. Haku maksuttomalle Masterclass-kurssille alkaa tänään keskiviikkona 14. lokakuuta.
Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood ensimmäistä kertaa Suomeen – Musiikkitalon Urkujen keväässä myös Abbaa, Queenia ja Verdin Requiem9.10.2026 11:02:16 EEST | Tiedote
Helsingin Musiikkitalon konserttisalin urut täyttävät kolme vuotta uudenvuodenpäivänä 2027. Sali täyttyy urkujen ansiosta vuosi toisensa jälkeen maailmankuuluista taiteilijoista, joita ei Suomessa ole juurikaan kuultu. Kauden avaa uudenvuodenpäivänä ranskalainen tähtiurkuri Thomas Ospital, ja kevät huipentuu toukokuussa Giuseppe Verdin Requiemiin, jossa koko orkesterin osuus soitetaan uruilla. Odotetuimpia vieraita on varmasti Lontoon Royal Albert Hallin urkuri Anna Lapwood, joka konsertoi Suomessa ensimmäistä kertaa lauantaina 9.1. Kevään yhdeksään konserttiin mahtuvat myös Abban, Queenin ja Daruden hitit, Wagnerin oopperamusiikki, mykkäelokuvat ja kantaesitykset. Liput Musiikkitalon Urut ry:n konsertteihin ovat nyt myynnissä.
“Musiikki on se paikka, jossa uskallan olla rohkea” – Tero-Petrin kuudes soololevy juhlii vapautta elää omalla tavallaan9.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Turkulainen lauluntekijä Tero-Petri Suovanen julkaisee perjantaina 9. lokakuuta kuudennen sooloalbuminsa. Voi näinkin elää yhdistää Tero-Petri & Korvaamattomat -yhtyeen uuden, avaramman soinnin levottomaan elämäniloon ja iskelmälliseen haikeuteen. Suovanen pitää levyä taiteellisen uransa kohokohtana.
45 Degree Woman palaa lavalle vielä kerran – viimeinen keikka juhlistaa 20-vuotiasta debyyttialbumia ja yhtyeen yhteisöllistä tarinaa29.9.2026 14:05:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläinen vaihtoehtometal-yhtye 45 Degree Woman palaa lavalle vielä yhden kerran. Yhtye juhlistaa 20 vuotta täyttävää How to Handle the Pain -debyyttialbumiaan sekä pitkää yhteistä taivaltaan uransa viimeisellä keikalla Helsingin On The Rocksissa 14. marraskuuta.
Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot Musiikkitaloon – ja istuu itse pianon ääreen25.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kapellimestari Tarmo Peltokoski tuo Hongkongin filharmonikot ensimmäistä kertaa Helsinkiin lauantaina 28. marraskuuta. Musiikkitalon konsertti on osa orkesterin Euroopan-kiertuetta uuden musiikillisen johtajansa kanssa. Peltokoski esiintyy myös pianosolistina Martin Helmchenin rinnalla Saint-Saënsin Eläinten karnevaalissa ja johtaa teoksen pianon äärestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme



