Kainuun jätehuollon kuntayhtymälle asetettu uhkasakko määrätty maksuun
Kainuun ELY-keskus antoi keväällä 2019 Kainuun jätehuollon kuntayhtymälle huomautuksen Majasaaren jätekeskuksen jäte- ja suotovesien päästöraja-arvojen ylittymisestä. Samassa yhteydessä kuntayhtymää kehotettiin huolehtimaan jätevesien käsittely ympäristöluvan mukaiseksi.
Jätevesien käsittely ei kuitenkaan edennyt ympäristöluvan mukaiselle tasolle määräaikaan mennessä. Kainuun ELY-keskus antoi hallintopakkopäätöksen elokuussa 2019, jossa se asetti 40 000 euron uhkasakon toiminnan kuntoon saattamiseksi. Kainuun ELY-keskus määräsi marraskuussa 2020 tämän 40 000 euron uhkasakon maksettavaksi. Uhkasakon tarkoitus on tehostaa hallintapakkopäätöstä, jotta Majasaaren jätekeskuksen toiminta saadaan ympäristöluvan mukaiseksi. Tuolloin todettiin, että mikäli ympäristölupapäätöksen lupaehtojen rikkominen jatkuu, mahdolliset myöhemmät uhkasakkoerät tuomitaan maksettavaksi erikseen.
Jäte- ja suotovesien käsittely ei edelleenkään vuonna 2021 ole vastannut ympäristöluvan edellyttämää tasoa. Tämän vuoksi elokuussa 2019 asetetun uhkasakon juoksevat erät, 10 000 euroa per kuusi kuukautta (yhteensä 20 000 euroa) on tuomittu maksuun ELY-keskuksen tänä keväänä antamalla päätöksellä.
Majasaaren jätekeskuksen jätevedet voidaan ympäristöluvan mukaan johtaa viemärissä Kajaanin kaupungin Peuraniemen jätevedenpuhdistamolle tai puhdistaa paikallisesti Majasaaren jätekeskuksessa. Kuntayhtymä on valinnut jätevesien käsittelyratkaisuksi niiden käsittelyn omalla puhdistamolla Majasaaressa. Lupaehtojen ylityksiä on ollut kaikkien lupaehdoissa mainittujen ympäristöä kuormittavien aineiden osalta (biologinen hapenkulutus, fosfori, typpi ja kiintoaine).
Kainuun jätehuollon kuntayhtymän jäsenkuntia ovat kaikki Kainuun kunnat ja Vaala. Majasaaren jätekeskuksessa otetaan vastaan, käsitellään, siirtokuormataan ja loppusijoitetaan yhdyskuntajätteitä. Majasaaren jätekeskuksella on voimassa oleva ympäristölupa, jonka valvova viranomainen on Kainuun ELY-keskus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
ympäristöasiantuntija Tatu Turunen, p. 0295 023 892, tatu.turunen@ely-keskus.fi
ympäristö- ja luonnonvarat -vastuualueen johtaja Sari Myllyoja, p. 0295 023 833, sari.myllyoja@ely-keskus.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 09:32:29 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Naapurinvaaran valtakunnallinen maisemanhoitoalue hyväksyttiin OECM-alueeksi14.10.2025 12:38:02 EEST | Tiedote
Naapurinvaaran valtakunnallisella maisemanhoitoalueella on tehty vuosia töitä arvokkaan luonnon ja maiseman säilymiseksi. Luontoarvojen pitkäjänteinen suojelu oli yksi kriteereistä, jonka perusteella ympäristöministeriö hyväksyi Naapurinvaaran maisemanhoitoalueen monimuotoisuutta tukevaksi alueeksi (OECM). Päätöksen myötä Naapurinvaaran hehtaarit kirjataan maailmanlaajuiseen suojeltujen ja monimuotoisuutta tukevien alueiden tietokantaan, ja ne ovat osa Suomen suojelutavoitteiden täyttymistä.
Puolangan Ahvenvaaran tuulivoimahankkeen YVA-selostuksen täydennys nähtäville (Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa)7.10.2025 09:48:58 EEST | Tiedote
Solarwind Finland Oy suunnittelee tuulivoimaloiden rakentamista Puolangan Ahvenvaaraan. Kainuun ELY-keskukselle on jätetty täydennys hanketta koskevasta ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta (YVA-selostus), ja se on nyt nähtävillä.
Kainuun ELY-keskus käynnisti LUMO-ohjelman laadinnan luonnon monimuotoisuuden vahvistamiseen6.10.2025 14:30:11 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskuksen käynnistämän luonnon monimuotoisuuden toimeenpanosuunnitelman eli LUMO-ohjelman tavoitteena on parantaa Kainuun luonnon tilaa ja turvata sen monimuotoisuus tuleville sukupolville. Ohjelman avulla etsitään konkreettisia, paikallisesti vaikuttavia ratkaisuja. Kainuun ELY-keskus on avannut tätä varten muun muassa avoimen verkkokyselyn kainuulaisille.
Mondo Minerals Uutelan talkkikaivoksen tarkkailuohjelmaa päivitetään (Kainuu, Lappi)3.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kainuun ja Lapin ELY-keskuksissa on vireillä Sotkamossa sijaitsevan Uutelan talkkikaivoksen käyttö-, päästö- ja ympäristövaikutustarkkailusuunnitelman hyväksyminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme