Kansainvälisen Ystävän valinnat Habitaresta

- Minulla on erittäin hyvät muistot tästä maasta. Tämä on ensimmäinen kertani Habitaressa. Täällä on havaittavissa yritys tehdä jotain uutta. Olen nähnyt valtavasti kiinnostavia asioita täällä ja tein valintani kaikista kiinnostavimmista tuotteista, Alberto Alessi kertoo Suomesta ja Habitaresta.
KIINNOSTAVIN OSASTO: Hemmo Honkonen (6n4)
- Osasto on hyvin yksinkertainen. Yksinkertaisuus onkin tyypillistä suomalaiselle muotoilukulttuurille. Erityisesti pidin Audible furniture -kokoelman tuolista ja jakkarasta.
KIINNOSTAVIN TUOTE: Tapio Anttila Stadion-tuoli (6h50)
- Pidän Stadion-tuolin yksinkertaisuudesta ja siinä näkyvästä huumorista. Huumorin ja hauskanpito ovat harvinaisia suomalaisessa muotoilussa.
KIINNOSTAVIN MATERIAALI: March Design Studio pöytäliina (6m81)
- Tämä pöytäliina tuo jotain uutta pöytärituaaleihin.
KIINNOSTAVIN KONSEPTI: Riot Innovations, Eese-jatkojohto (6n58)
- Tässä on vaatimaton muotokieli, mistä pidän. On hienoa nähdä jotain muutakin kuin tuoleja ja kattiloita muotoilutuotteina; tässä on pyrkimys luoda uudenlaista muotokieltä.
KIINNOSTAVIN ILMIÖ: Rehome Toilet (6n10)
- Tällaista muotokieltä ei ole harkittu muotoilussa. Tämä onkin enemmän konsepti kuin tuote. Se, että tämän voi koota ja asettaa eri kontekstiin, on kiinnostavaa.
”NEXT”: Next Aaltos / Young Finnish Design (6m8)
- On vaikea ennustaa, mitä tulee seuraavaksi ja Next Aaltos herättää kiinnostavia kysymyksiä. On hyvä kysyä esimerkiksi, kenestä tulee seuraava Aalto. Tarvitsemmeko edes uutta Aaltoa?
Lisätietoja Habitaresta ja Alberto Alessin haastattelupyynnöt:
Messukeskus, tiedottaja Eva Kiviranta, p. 040-7756609, eva.kiviranta@messukeskus.com
Alessi
Vuonna 1921 perustettu Alessi muotoilutalo erikoistunut kodin käyttöesineisiin, kuten keittiötarvikkeisiin, ruoanvalmistusvälineisiin, sisustustuotteisiin ja valaisimiin. Monet Alessin tuhansista tuotteista ovat saavuttaneet ikonisen aseman nykymuotoilun kentällä. Alessin missiona on muuttaa kulttuurinen, esteettinen ja funktionaalinen huippulaatu massatuotantoon sopiviksi tuotteiksi. Alessin kylmäpuristetusta ruostumattomasta teräksestä valmistetut tuotteet tehdään yhtiön tehtaalla Italian Crusinallossa. Alessin tuotteita myydään 10 brändimyymälässä ja 200 shop-in-shopissa ympäri maailmaa. Alessin tuotteita viedään yli 60 maahan ja yhtiön liikevaihdosta kaksi kolmasosaa tulee viennistä. Alberto Alessin aikana 80-luvulla Alessi laajensi tuotantoaan uusiin materiaaleihin ja teknologioihin, kuten kellojen valmistukseen ja kylpyhuonekalusteisiin. Tunnetuimpia Alessin tuotteita ovat mm. teräslankainen hedelmäkori ”370”, Aldo Rossin suunnittelema ”La conica” -espressokeitin sekä Michael Gravesin viheltävä teepannu ”9093”, Philippe Starckin suunnittelema ”Juicy Salif” -sitruspuserrin ja Alessandro Mendinin ”Anna G” -pullonavaaja.
Habitare
Suomen suurin huonekalu-, design- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Messukeskuksessa Helsingissä 11.–15.9.2019. Habitare tarjoaa elämyksiä ja ideoita sisustamisesta sekä kodin ja tilojen toiminnallisuudesta ja visuaalisuudesta. Habitare tuo esiin uuden suunnittelijapolven ajatuksia ja töitä sekä herättää keskustelua. Habitaren Kansainvälinen Ystävä vuonna 2019 on Alberto Alessi. Samaan aikaan Habitaren kanssa: Hifi. | www.habitare.fi | @HabitareFair | www.facebook.com/habitare | #habitare2019
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
MEDIAKUTSU: Matkamessut 15.–18.1.202619.12.2025 11:48:12 EET | Kutsu
Tervetuloa Matkamessuille 15.–18.1.2026 ja sen mediatilaisuuksiin! Pohjois-Euroopan suurin matkailualan tapahtuma Matkamessut avaa matkailuvuoden ja kokoaa yhteen uusimmat trendit, asiantuntijat ja kohteet aina Galápagossaarilta Jäämerelle ja Ugandaan saakka. Tapahtuma tarjoaa inspiraatiota, tietoa ja käytännön vinkkejä vapaa-ajan suunnitteluun Helsingin Messukeskuksessa 16.–18.1.2026. Torstai 15.1. on omistettu matkailualan ammattilaisille.
Vene 26 Båt tarjoaa huikean kattauksen veneitä, tarinoita ja vesielämyksiä17.12.2025 11:04:02 EET | Tiedote
Helsingin kansainväliset venemessut Vene 26 Båt tuo Helsingin Messukeskukseen vuosittain 400 venettä, veneilytarvikkeita ja -varusteita, kalastusta sekä vesiharrasteita. Tämän kaiken lisäksi venemessuilla on noin 500 puheenvuoroa ja esitystä. Ohjelma julkaistaan kokonaisuudessaan 12.1.2026.
Habitare Design Competition 2026 opens – theme: Juonenkäänteitä / Plot Twists16.12.2025 14:50:55 EET | Press release
The Habitare Design Competition 2026, organized by Habitare and Aalto University, is now open. The theme of the competition, which is aimed at architecture and design students, is Plot Twists. The finalists' works will be on display at Habitare at the Helsinki Exhibition and Convention Center from September 2 to 6, 2026.
Habitare-suunnittelukilpailu 2026 avautuu – teemana Juonenkäänteitä / Plot Twists16.12.2025 13:54:40 EET | Uutinen
Habitaren ja Aalto-yliopiston järjestämä Habitare-suunnittelukilpailu 2026 on avautunut. Arkkitehtuurin ja muotoilun opiskelijoille suunnatun kilpailun teema on Juonenkäänteitä / Plot Twists. Kilpailun finalistityöt nähdään Habitaressa Helsingin Messukeskuksessa 2.–6.9.2026.
Vuoden kovin moottoripyörätapahtuma – Pohjois-Euroopan suurin MP 26 ei jätä ketään kylmäksi!15.12.2025 14:57:06 EET | Tiedote
30.1.–1.2.2026 Helsingin Messukeskus täyttyy moottoripyöräilyn huumasta, kun MP 26 tuo saman katon alle satoja uutuuksia, kymmeniä huippumerkkejä ja elämyksiä, joita et unohda. Messut on rakennettu täysin kävijöiden toiveiden pohjalta. Tulevana vuonna kaupallisuus, elämyksellisyys ja motoristien intohimo nousevat ennennäkemättömälle tasolle MP 26 -messuilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

