Kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin 1870 hakijaa sadasta maasta
24.1.2019 08:54:57 EET | Oulun yliopisto | Tiedote
Maisteriohjelmiin oli yhteensä 1749 hakijaa. Suosituimmat maisteriohjelmat olivat International Business Management (312 hakemusta), Computer Science and Engineering (246 hakemusta) sekä Environmental Engineering (207 hakemusta). Hakija on voinut tänä vuonna hakea kolmeen maisteriohjelmaan viimevuotisen kuuden sijaan. Kandidaatin tutkintoon johtavaan kansainväliseen International Teacher Education -ohjelmaan hakemuksia saapui 121. Kansainvälisissä tutkinto-ohjelmissa on yhteensä 385 aloituspaikkaa.
”Olemme tyytyväisiä hakemusten määrään suhteutettuna siihen, että jokainen EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tuleva opiskelija joutuu maksamaan opinnoistaan. Joka vuosi pyrimme parantamaan niin markkinoinnin kohdentamista, valintakriteerien selkeyttä kuin hakijoiden neuvontaa ja esikarsintaa jo hakuprosessin aikana, jotta ohjelmat pystyvät valitsemaan parhaat mahdolliset opiskelijat”, sanoo Oulun yliopiston viestintä- ja markkinointijohtaja Marja Jokinen.
Oulun yliopiston kansainvälisiin tutkinto-ohjelmiin tuli hakijoita yhteensä sadasta maasta ympäri maailmaa. Eniten hakijoita oli aikaisempien vuosien tapaan Nigeriasta, Ghanasta ja Pakistanista. EU- ja ETA-maista tulevien hakijoiden osuus kasvoi viime vuodesta ja oli noin 12,3 prosenttia. Tilastot tarkentuvat myöhemmin keväällä.
Suomessa otettiin vuonna 2017 käyttöön lukuvuosimaksut EU- ja ETA-maiden ulkopuolelta tuleville opiskelijoille. Oulun yliopiston apurahaohjelmasta on mahdollista hakea osan (75 prosenttia) lukuvuosimaksusta kattavaa stipendiä. Stipendiä haki 77 prosenttia lukuvuosimaksuvelvollisista.
Opiskelijavalinnat 23.1.2019 päättyneen kansainvälisen maisterihaun osalta julkaistaan maaliskuun alussa, minkä jälkeen valituksi tulleet ilmoittavat, ottavatko opiskelupaikan vastaan.
Lisätietoa:
Sanna Heikkinen, markkinointisuunnittelija sanna.heikkinen@oulu.fi, puh. 0294 484047
Anne Talvio, suunnittelija, haku ja valinnat anne.talvio@oulu.fi, puh. 0294 484048
Yhteyshenkilöt
Elina Mattila-NiemiViestintäasiantuntija, Communications Specialist
Puh:050 336 1690elina.mattila-niemi@oulu.fiTietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Riskinä uupuminen jo ennen töiden aloittamista – opettajiksi opiskelevien kyynistyminen alaan huolestuttaa tutkijoita31.3.2026 07:32:00 EEST | Tiedote
Peruskoulun opettajista jopa puolet harkitsee säännöllisesti ammatin vaihtamista. Tutkijat kantavat huolta jo opettajankoulutuksen aikana näkyvästä työuupumuksesta ja opiskelijoiden kyynistymisestä.
Uni puhdistaa aivoja – Oulun yliopiston tutkijat löysivät tavan mitata ilmiötä nopeasti ja turvallisesti31.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Uni auttaa aivoja puhdistumaan, ja nyt tätä prosessia voidaan mitata ihmisillä täysin kajoamattomasti. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet menetelmän, jolla aivojen nesteiden liikkeen vilkastumista unen aikana voidaan seurata nopeasti ja turvallisesti ilman varjoaineita.
Epäsäännöllinen nukkumaanmeno lisää sydäntapahtumien riskiä30.3.2026 05:45:00 EEST | Tiedote
Epäsäännöllinen nukkumaanmenoaika keski-iässä voi ennustaa kohonnutta sydän- ja verisuonitautien riskiä. Tuore Oulun yliopiston tutkimus osoitti, että suuret vaihtelut nukkumaanmenoajassa kaksinkertaistivat riskin vakaville sydäntapahtumille erityisesti alle kahdeksan tuntia nukkuvilla.
Siitepölyaltistus yhteydessä ylioppilaskokeiden tuloksiin – vaikutus suurin matemaattisissa aineissa26.3.2026 06:54:00 EET | Tiedote
Siitepölyaltistuksella on todettu yhteys heikompiin ylioppilaskokeiden tuloksiin. Erityisesti matemaattisissa aineissa, kuten fysiikassa ja kemiassa ilman siitepölypitoisuuden vaikutus näkyi selvästi. Tutkijat ehdottavat tuloksen perusteella kevään ylioppilaskirjoitusten siirtämistä siitepölykauden ulkopuolelle.
Oulun yliopistoon yli 19 000 hakijaa yhteishaussa25.3.2026 12:46:52 EET | Tiedote
Oulun yliopistoon haki kevään 2026 toisessa yhteishaussa 19 288 hakijaa. Tiistaina 24.3.2026 päättyneessä haussa Oulun yliopiston suomenkielisissä koulutusohjelmissa on tarjolla yhteensä 2451 opiskelupaikkaa. Hakijoiden määrä kasvoi hiukan viime vuodesta. Ensisijaisesti Oulun yliopistoon haki 5425 henkilöä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
