Katajanokalle uusi Solo Sokos Hotel Pier 4 kesällä 2024 – S-ryhmän investoinnit Helsingin matkailuun jatkuvat
12.10.2022 07:32:00 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Solo Sokos Hotel Pier 4 avataan Katajanokan Laituriksi nimettyyn työeläkeyhtiö Varman uudisrakennukseen, johon on suunnitteilla hotellin lisäksi Stora Enson uusi pääkonttori, konferenssitiloja ja kaupunkilaisille avoimia kahvila- ja ravintolatiloja katutasoon ja kattoterassille.
Hotelliin tulee 164 huonetta. Huoneiden näkymät avautuvat joko merelle, Katajanokalle tai hotellin sisäpihan niitylle. Luonnon läheisyys sekä hotellin miellyttävät luonnonmateriaalit luovat ainutlaatuisen, kaikkia aisteja puhuttelevan tunnelman.
Suomalaisen osaamisen taidonnäyte – vastuullisuutta yhteistyöllä
Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy:n suunnittelemasta rakennuksesta tulee suomalaisen puuarkkitehtuurin lippulaiva, ja nähtävyys jo itsessään.
Hiilineutraaliutta tavoittelevalle rakennukselle haetaan korkeinta LEED Platinum -ympäristösertifikaattia ja sen tarvitsema energia tuotetaan täysin uusiutuvilla energianlähteillä. Hotellin käyttämä sähkö on pääosin S-ryhmän itse tuottamaa. Kunnianhimoisena tavoitteena on Suomen ilmastovastuullisin hotelli, ja tämä ohjaa hotellin suunnittelua ja tekemistä jatkuvasti.
”Kaupungin näyttävimmällä paikalla sijaitsevasta uudesta Solo Sokos Hotel Pier 4:stä tulee suomalaisen osaamisen näyteikkuna, jossa vastuullisuus ja kestävyys ohjaavat hotellin toimintaa aina raaka-ainevalinnoista palveluun. On hienoa, että saamme tuoda kotimaisen ja suomalaisten arvostaman hotellibrändin juuri tähän ainutlaatuiseen kohteeseen, joka varmasti kiinnostaa myös kansainvälisiä matkailijoita,” S-ryhmän hotelliyhtiö Sokotel Oy:n toimitusjohtaja Jari Annala iloitsee.
Vastuullisuus näkyy kiinteistön rakennustöissä muun muassa tontilla aiemmin olleen kaupungin vanhan toimitila- ja varastorakennuksen purkamisessa, josta syntyneestä purkujätteestä suurin osa on hyödynnetty kierrätysmateriaalina.
”Olemme iloisia saadessamme Sokotelin kiinteistöön vuokralaiseksi ja saamme jatkaa hyvää yhteistyötä heidän kanssaan. Sokotel on vuokralaisemme myös mm. Helsingin Torni-hotellin kiinteistössä. Vastuullisena kiinteistösijoittajana, jonka yksi keskeisimmistä vastuullisuustavoitteista on ilmastonmuutoksen hillintä, meitä ilahduttaa erityisesti hotellin kunnianhimoinen tavoite ilmastovastuullisuudessa”, Varman kiinteistökehitysjohtaja Sari Raunio sanoo.
Rakennukseen tulee hotellin lisäksi tilat Stora Enson uudelle pääkonttorille.
”Vastuullisuus on Stora Enson toiminnan ytimessä. Olemme iloisia, että voimme tehdä yhteistyötä Suomen vastuullisimmaksi valitun hotellibrändin kanssa yhdelle Helsingin hienoimmista paikoista nousevassa puurakennuksessa”, sanoo Stora Enson pääkonttoriprojektista vastaava johtaja Antto Kauhanen.
Helsingin hotellikenttä uudistuu ennennäkemättömällä tavalla
Helsingin kiinnostavuus matkailukohteena on kovassa nousussa. Noin puolet Helsingin yöpymisistä tulee työmatkailusta, ja Helsinki on jo maailman 13. suosituin kongressikaupunki (Lähde: UIA Union of International Associations)
”Uusi hotelli täydentää jo hyvin kasvavaa hotellikapasiteettia tuoden mukanaan reilun kokoisia kokous- ja bankettitiloja. Isommille tiloille on tarvetta ydinkeskustassa, kun kansainvälisistä kongresseista ja yritystapahtumista kilpaillaan. Sijainti ja mielenkiintoinen design vetävät puoleensa arkkitehtuurista kiinnostuneita matkailijoita,” Helsinki Partnersin Visitor Attraction Director Leena Lassila kertoo.
S-ryhmän vahvuutena Helsingin kiihtyvässä hotellikilpailussa on kattava tarjonta niin kotimaisia kuin kansainvälisiä matkailijoita kiinnostavia hotelleja. Ne tukevat Helsingin matkailun nousukiitoa ja elävöittävät kaupunkikuvaa.
Tänä vuonna on jo avattu kaksi täysin uudistettua ikonista helsinkiläishotellia, Solo Sokos Hotellit Torni ja Helsinki. Ensi kesänä Sokotel avaa Kaisaniemen puiston ja Vuorikadun kulmaan korkeatasoisen Radisson RED -hotellin, joka on ensimmäinen laatuaan Suomessa.
”Tavoitteenamme on rakentaa pääkaupunkiseudun mielenkiintoisin hotellitarjonta. Hotelleilta odotetaan yhä enemmän mieleenpainuvia ja korkeatasoisia kokemuksia sekä töissä että vapaa-ajalla. Siksi olemme nyt tekemässä voimakasta tasonnostoa Helsingin ydinkeskustassa, jossa myös kilpailu kovenee. Me haluamme olla tämän kilpailun ykkösiä”, Annala kertoo.
Solo Sokos Hotel Pier 4
- Katajanokanlaituri 4, Helsinki
- 164 huonetta
- Juhlatila, kokoustiloja, ruokaravintola, kahvila ja kattoterassi merinäköaloin
- Avautuu 2024
- Kiinteistön omistaja: Työeläkeyhtiö Varma
- Arkkitehtitoimisto: Anttinen Oiva Arkkitehdit
- Hotellin sisustusarkkitehtuuri: Franz Design
- Rakentaja: Haahtela
- www.sokoshotels.fi/pier4
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari Annala, toimitusjohtaja, Sokotel Oy, puh. 050 566 5032, jari.annala@sok.fi
Pekka Haverinen, markkinointi- ja viestintäjohtaja, SOK Liiketoiminta, puh. 040 752 9852, pekka.haverinen@sok.fi
Kuvat






Tietoja julkaisijasta
Sokotel on suomalainen hotellioperaattori ja osa S-ryhmää. Sokotel operoi pääkaupunkiseudulla, Suomen suurimmissa kaupungeissa ja Viron Tallinnassa yhteensä 14 Sokos Hotellia, seitsemää Radisson Blu Hotellia sekä täysin uutta Heymo 1 -hotellia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
SOK myy Viron Prismat ja aloittaa yhteistyön Coop Eestin kanssa7.4.2026 09:15:43 EEST | Tiedote
SOK ja Coop Eesti ovat sopineet kaupasta, jossa Virossa toimiva AS Prisma Peremarket ja sen 13 Prisma-myymälää myydään Coop Eestille. Yrityskaupan toteuttamisen jälkeen SOK ja Coop Eesti tavoittelevat laajaa yhteistyötä SOK:n marketkaupan valikoimassa olevien tuotteiden toimittamiseksi jopa 300 Coop-myymälään Virossa.
Positiivisia uutisia ravintola-alalta: kotimainen Pretty Boy ja S-ryhmä aloittavat yhteistyön7.4.2026 08:29:59 EEST | Tiedote
Pretty Boy on suomalainen premium-tason katuruokaravintola, jossa pääraaka-aineena on kotimainen kana ja erikoisuutena kastikkeet. S-ryhmä taas on Suomen suurin ravintola-alan toimija. Yhteistyön taustalla on kasvutavoitteita ja intohimo tarjota asiakkaille ravintolaelämyksiä kaikkiin hetkiin.
Prisma alkaa myydä kaivinkoneita1.4.2026 07:55:00 EEST | Tiedote
Rakentamislain muutos on vauhdittanut suomalaisten intoa piharakentamista kohtaan. Tuomalla kaivinkoneet valikoimiinsa Prisma haluaa mahdollistaa piharakentamisen ja tehokkaan puutarhan hoidon yhä useammalle.
S-ryhmän uusi sovellus tarjoaa inspiraatiota ruoanlaittoon – Suomalaisten suosikkireseptit kertovat arjesta30.3.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Yhteishyvä Ruoka -sovellus kokoaa yhteen koko ruoanlaiton polun inspiraatiosta suunnitteluun, ostamiseen ja kokkaamiseen. Sen reseptit kertovat siitä, millaista ruokaa Suomessa juuri nyt tehdään.
Vaniljamämmiä vai miniparsoja? Pääsiäisenä grillataan ja löydetään uusia suosikkeja tuttujen makujen rinnalle27.3.2026 07:45:00 EET | Tiedote
Ruokakaupoissa kiirastorstai on tänäkin vuonna selkeästi vilkkain kauppapäivä. Rauhallisempi hetki pääsiäisen ruokaostoksille S-ryhmän kaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) löytyy keskiviikolta illansuusta. Prisman hevi-osaston kevään hittituote miniparsat saapuu kauppoihin juuri sopivasti pääsiäisviikolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
