Käytettyjen tietotekniikkalaitteiden Circulate Electronics -markkinapaikan pilotointi käynnistyi toukokuussa
30.5.2022 14:14:05 EEST | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Tiedote

Haaga-Helia ammattikorkeakoulun kunnianhimoinen Circular Economy Digital Marketplace -kiertotaloushanke (CEDIM) on viimein edennyt pilottivaiheeseen, jossa testataan yrityksille suunnattua käytettyjen tietotekniikkalaitteiden digitaalista Circulate Electronics - markkinapaikkaa.
Pilottimarkkinapaikan toteuttaa suomalainen Fiare Solutions Oy, jolla on vuosien kokemus digitaalisten markkina-alustojen kehittämisestä.
Pilottivaihe jatkuu syyskuun loppuun asti.
Circulate Electronics -markkinapaikka on tarkoitettu toimivien käytettyjen laitteiden välittämiseen yritykseltä toiselle. Tarpeettomiksi käyneistä tietotekniikkalaitteista luopuminen on tehty yrityksille mahdollisimman helpoksi. Riittää, kun jättää ilmoituksen markkinapaikalle.
— Olemme pyrkineet tekemään alustan käytöstä mahdollisimman helppoa ja yksinkertaista, jotta kynnys vanhan laitteiston kierrättämiseen olisi matala. Kiertotaloushan on kuitenkin meidän kaikkien etu, hankkeen projektipäällikkö Sami Nykter pohtii.
Circulate Electronicsissa markkinapaikka hoitaa kaupat yrityksen puolesta välittämällä tiedot tarpeettomiksi käyneistä laitteista alustalla toimiville huoltoyrityksille, jonka jälkeen huoltoyritykset lähettävät luovuttajalle tarjouksen käytetyistä laitteista.
Huoltoyritysten tehtäviin kuuluu myös laitteiden tietoturvallinen tyhjennys, käyttöjärjestelmän uudelleen asentaminen sekä huoltaminen. Lopuksi huoltoyritykset jälleenmyyvät markkinapaikalla huollettuja laitteita kolmansille osapuolille, joille he tarjoavat myös asianmukaiset takuut oman palvelukonseptinsa mukaisesti.
Tulevaisuus rakennetaan kiertotaloudella
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun ja Fiare Solutionsin pilotoima kiertotalousmarkkinapaikka on syntynyt tarpeesta. Kiertotalous ja suljetun piirin toimintaketjut näyttelevät tärkeää roolia tulevaisuuden kestävimmissä tuotantoketjuissa.
Samalla ne ovat myös merkittävä liiketoimintamahdollisuus.
Suomi on sitoutunut kiertotalouden kehittämiseen ja sen kunnianhimoisena tavoitteena on tulla digitaalisen kiertotalouden kärkimaaksi. Myös Euroopan unioni on nimennyt kiertotalouden yhdeksi keskeisimmäksi toimenpiteeksi ilmastoneutraaliuden saavuttamisessa vuoteen 2050 mennessä.
Valtioneuvoston mukaan Suomi on kokonaisuudessaan jäljessä, mitä tulee kiertotalouden valjastamiseen yritysmaailmassa. Suomessa kierrätettyjen materiaalien osuus tuotannossa oli vuonna 2018 vain 7 prosenttia, kun koko EU-alueen keskiarvo oli noin 11 prosenttia.
Suljetun piirin toimitusketjussa yritys luo lisäarvoa keräämällä ja/tai ostamalla tuotteet takaisin käytön päätyttyä ja hyödyntämällä niitä kierron seuraavassa syklissä.
Erona perinteiseen tuotantoketjuun on sen kestävyys. Perinteisessä tuotantoketjussa raakamateriaalista jalostetaan tuote, josta tulee elinkaarensa päätteeksi jätettä.
Se on ympäristöä ja ilmastoa ajatellen täysin kestämätöntä.
Lisää tietoa aiheesta
Lisää tietoa Circular Economy Digital Marketplace -kiertotaloushankkeen saa ottamalla yhteyttä yhteyttä Haaga-Helia ammattikorkeakoulun projektipäällikkö Sami Nykteriin tai tutustumalla hankkeen verkkosivuihin osoitteessa:
https://www.haaga-helia.fi/fi/ajankohtaista/hankkeet/cedim-digitaalinen-markkinapaikka-kiertotalouden-edistajana
Halukkaat yritykset voivat osallistua Circular Electronics -markkinapaikan pilotointiin ottamalla yhteyttä osoitteen sivuilla olevan lomakkeen kautta osoitteessa:
Huomioithan kuitenkin ennen yhteydenottoa, ettei markkinapaikka ota vastaan tai välitä elektroniikkaromua, vaan se on tarkoitettu ainoastaan toimivien laitteiden välittämiseen uusille käyttäjille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sami NykterProjektipäällikköHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358503422308sami.nykter@haaga-helia.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Asukkaat ideoivat työpajoissa kevytyrittäjyyttä itäisen Uudenmaan saaristoon19.3.2026 11:41:42 EET | Tiedote
Saariston syke -hanke järjestää kolme avointa asukastyöpajaa, joissa innostetaan Sipoon, Porvoon ja Loviisan asukkaita elävöittämään itäisen Uudenmaan saaristoa ryhtymällä kevytyrittäjiksi.
Haaga-Helian Porvoon kampuksella käynnistyy uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan koulutus12.3.2026 11:08:06 EET | Tiedote
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun liiketalouden tradenomitutkinnossa Porvoossa käynnistyy ensi syksynä uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan suuntautuminen. Suuntautuminen vahvistaa Porvoon ja Itä-Uudenmaan alueen logistiikkaosaamista ja koulutusta.
Kutsu: Haaga-Helian Porvoon kampuksella käynnistyy uusi logistiikan ja kestävän liiketoiminnan koulutus17.2.2026 10:21:29 EET | Kutsu
Haaga-Helia ammattikorkeakoulun Porvoon kampuksella käynnistyy ensi syksynä Itä-Uudenmaan yritysten tarpeiden ja toiveiden mukaan räätälöity uusi logistiikan koulutus.
Haaga-Helia mukana Matkamessuilla 15.–18.1.202615.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Haaga-Helia osallistuu Matkamessuille 2026 esittelemällä restonomikoulutuksia ja yhteistyömahdollisuuksia. Nostamme esiin myös ajankohtaisia tutkimustuloksia ja kerromme, miten lisäämme tietoisuutta suomalaisesta ruoasta kansainväliselläkin tasolla.
Finnish AI Region jatkaa toiselle kaudelle – EU myönsi huippupisteet13.1.2026 11:46:50 EET | Tiedote
Finnish AI Region -innovaatiokeskittymä (FAIR) on valittu jatkamaan toimintaansa toiselle kaudelle erinomaisin arvosanoin. Euroopan unionin myöntämä jatkorahoitus mahdollistaa sen palveluiden laajentamisen uusille osa-alueille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




