Kehityspoliittinen toimikunta: Suomen kannattaa profiloitua ruokaturvadiplomatiassa
Analyysin mukaan Suomen on syytä profiloitua globaalia ruokaturvaa ajavana maana ja korostaa ruokaturvaan liittyvien teemojen kytköksiä sekä uusia lähestymistapoja.
Hyvä tilaisuus edistää ”ruokaturvadiplomatiaa” on YK:n ruokajärjestelmähuippukokous, joka järjestetään syyskuussa YK:n yleiskokouksen yhteydessä New Yorkissa.
”Suomen tulee vaikuttaa aktiivisesti huippukokouksessa, jotta sen lopputulos kirittää kestävää muutosta ja kuroo umpeen ruokajärjestelmien välistä epätasa-arvoisuutta. Suomen tulee myös sitoutua toteuttamaan huippukokouksen toiminta-agendaa kansallisesti ja kansainvälisesti”, KPT:n asiantuntijaryhmä suosittelee.
Suomi voi myös vaikuttaa aktiivisesti kansainvälisiin järjestöihin ja neuvotteluprosesseihin, jotta maatalouden rooli ilmastonmuutokseen sopeutumisessa ja sen hillitsemisessä vahvistuu sekä luonnon monimuotoisuuden merkitys ruokaturvalle tiedostetaan ja huomioidaan entistä vahvemmin.
Suomen kehityspolitiikan tavoitteena on vahvistaa kehittyvien maiden ihmisten mahdollisuuksia tuottaa ja hankkia turvallista, terveellistä ja ravitsevaa ruokaa. KPT:n analyysin mielestä tämä tulee näkyä myös rahoituksessa.
Kehitysyhteistyössä rahoitus ruokaturva-, maatalous- ja maaseutukehityssektoreille on kuitenkin vähentynyt selvästi viime vuosien aikana. Analyysin mukaan Suomi tarvitsee uskottavan ja konkreettisen suunnitelman kehitysyhteistyövarojen nostamiseksi YK:n suosittelemalle tasolle. Samalla on lisättävä ruokaturva-, maatalous- ja maaseutukehityssektoreille osoitettua rahoitusta.
Maailman ruokajärjestelmien tulee taata ruokaturva ja hyvä ravitsemus kasvavalle väestölle niin, että ruoantuotannon ekologisia edellytyksiä ei heikennetä ja alttius ruokakriiseille vähenee. Globaalisti ruoantuotanto kaloreissa mitattuna on pysynyt suunnilleen väestökehityksen vauhdissa, mutta edelleen lähes 700 miljoonalla ihmisellä ei ole riittävästi ruokaa. Lisäksi lähes kaksi miljardia ihmistä syö ravitsemuksellisesti heikkolaatuista ruokaa. Erilaisiin haavoittuviin ryhmiin kuuluvilla on suurempi riski kokea ruokaturvattomuutta, jota lisäävät katastrofit, konfliktit ja muut kriisit.
Ruoantuotanto on riippuvainen ympäröivästä luonnosta. Samanaikaisesti nykyinen ruoantuotanto on vakava uhka luonnon monimuotoisuuden säilyttämiselle, ekosysteemien säilymiselle ja ilmaston vakaudelle. Maailmanlaajuisesti tarkasteltuna ruoantuotanto on suurin yksittäinen ympäristön tilan heikkenemiseen sekä planetaaristen kestävyysrajojen ylittämiseen vaikuttava tekijä.
Lisätietoja:
KPT:n pääsihteeri Marikki Stocchetti, puh. 050 525 8649, marikki.stocchetti@formin.fi
KPT:n puheenjohtaja Inka Hopsu, puh. 040 758 9545, inka.hopsu@eduskunta.fi
Kehityspoliittinen toimikunta on ainoa systemaattisesti ja laaja-alaisesti Suomen kehitysyhteistyötä sekä -politiikkaa seuraava ja analysoiva taho. Valtioneuvosto asettaa toimikunnan hallituskausittain. Sen jäsenistö koostuu eduskuntapuolueista, etu- ja kansalaisjärjestöistä sekä UniPID- verkoston yliopistoista.
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kehityspoliittinen toimikunta
Finnish MPs visit Zambia8.12.2025 15:33:41 EET | Press release
A delegation of Finnish Members of Parliament from the Development Policy Committee visited Zambia on 22–28 November to discuss with the country’s political leadership the development of cooperation between Finland and Zambia and to learn about topical development issues in the country.
Finländska riksdagsledamöter besökte Zambia8.12.2025 15:33:21 EET | Pressmeddelande
En delegation från Utvecklingspolitiska kommissionen som bestod riksdagsledamöter besökte Zambia den 22–28 november för att diskutera utvecklandet av samarbetet mellan länderna med landets politiska ledning och bekanta sig med aktuella utvecklingsfrågor.
Suomalaiset kansanedustajat vierailivat Sambiassa8.12.2025 15:32:58 EET | Tiedote
Kansanedustajista koostuva Kehityspoliittisen toimikunnan (KPT) delegaatio vieraili 22.–28. marraskuuta Sambiassa keskustelemassa maan poliittisen johdon kanssa maiden välisen yhteistyön kehittämisestä ja tutustumassa maan ajankohtaisiin kehityskysymyksiin.
Utvecklingspolitiska kommissionens publikation: Finland ska främja jämställdhet också i Nato28.5.2025 10:06:09 EEST | Pressmeddelande
Natomedlemskapet ger Finland allt bättre möjligheter och också en skyldighet att främja jämställdhet mellan könen i försvarsalliansens verksamhet. I det diskussionsunderlag som utvecklingspolitiska kommissionen låtit ta fram önskas att Finlands utrikes-, säkerhets- och försvarspolitiska aktörer ska ta ett mer ambitiöst förhållningssätt till Natos arbete för kvinnor, fred och säkerhet.
Kehityspoliittisen toimikunnan julkaisu: Suomen tulee edistää tasa-arvoa myös Natossa28.5.2025 10:06:09 EEST | Tiedote
Suomella on Naton jäsenyyden myötä entistä paremmat mahdollisuudet ja myös velvollisuus edistää sukupuolten välistä tasa-arvoa puolustusliiton toiminnassa. Kehityspoliittisen toimikunnan teettämässä keskustelupaperissa toivotaan Suomen ulko-, turvallisuus- ja puolustuspoliittisten toimijoiden ottavan nykyistä kunnianhimoisemman lähestymistavan Naton Naiset, rauha ja turvallisuus -kokonaisuuteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
