Kesän päällystysohjelma Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa

Viime vuonna päällystysmäärä oli poikkeuksellisen suuri johtuen saaduista lisärahoituksista ja bitumin alhaisesta hinnasta. Tänä vuonna bitumin hinta on korkeampi ja tämän vuoden päällystysrahoitus on samaa luokkaa kuin 2010-luvulla keskimäärin. Toivottavaa olisi, että päällystysrahoitus olisi pitkäjänteisesti riittävällä tasolla, jotta pystyttäisiin vähentämään korjausvelkaa.
Päällystyskohteiden valinnassa painotetaan edelleen vilkasliikenteisiä pääteitä, joiden päällysteet ovat urautuneet. Alemman tieverkon kunto joustaa rahoituksen mukaan. Päätiet ovat tällä hetkellä kohtuullisen hyvässä kunnossa, ja sen takia on mahdollista toteuttaa jonkin verran päällystyskohteita myös alemmalla tieverkolla. Perinteinen pakkastalvi vaurioitti päällysteitä aiempia, leudompia talvia vähemmän. Päällysteet olivat myös viime kesän jäljiltä aiempaa paremmassa kunnossa mm. pitkän päällystysohjelman sekä erillisen paikkausohjelman johdosta. Sen avulla onkin pystytty sekä tekemään kestävämpiä ja laadukkaampia paikkauksia vilkkaille ja keskivilkkaille teille, että pystytty ehkäisemään päällysteiden rapautumista talviaikaan.Vähäliikenteisellä tieverkolla päällystevaurioita on paikoitellen niin paljon, että pääosin niitä joudutaan pitämään liikennöitävässä kunnossa täsmäpaikkauksilla.
Päällystysohjelman kohteet on valittu kuntomittausten ja asiakastarpeiden perusteella. Vilkkaimpia pääteitä päällystetään tänä vuonna yhteensä noin 100 km, keskivilkkaita teitä vajaa 70 km ja vähäliikenteisempiä teitä runsas 130 km. Kevyen liikenteen väyliä päällystetään tänä vuonna noin 30 km. Kevyen liikenteen päällystyskohteet on valittu päällystevaurioiden ja asiakastarpeiden perusteella.
Liikenteellisesti merkittävimmät päällystyskohteet vuonna 2021
- Vt 1 Raadelma – Skarppakulla
- Vt 1 Pitkäporras - Paimio
- Vt 8 Pitkämäki - Huhko
- Vt 8 Lemmi - Katinhäntä
- Vt 8 Laitila – Varhokylä
- Vt 8 Unaja - Kortela
- Vt 8 Luvia - Pori
- Vt 9 Auran kohta
- Vt 9 Kyrön kohta
- Vt 9 Karhula - Loimaa
- Vt 9 Loimaa - Metsämaa
- Kt 41 Oripää – Virttaa
- Kt 52 Perniön kiertoliittymä
- Mt 185 Härkämäen kohta
- Mt 186 Salo - Kisko
- Mt 189 Poikko - Rymättylä
- Mt 204 Säkylä – Eura
- Mt 2680 Pooskeri – Merikarvia
Lisää tietoa kesän päällystystöistä netissä
Nettisivuille on koottu lista kaikista kesän päällystyskohteista. Kohteet löytyvät myös kartalta.
- Päällystystyöt Varsinais-Suomessa (vayla.fi)
- Päällystystyöt Satakunnassa (vayla.fi)
Tiedotamme päällystystöistä myös ELYn twitterissä @VarsinaisELY.
Lisätietoja: Varsinais-Suomen ELY-keskus, kunnossapitoasiantuntija Veli-Pekka Pelttari, p. 040 705 0902 ja päällysteinsinööri Tero Ahokas, p. 040 503 8843
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku
0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Satakunnan päällystystyöt viikolla 4317.10.2025 14:45:38 EEST | Tiedote
Viikolla 43 Satakunnassa päällystetään vielä Säkylässä ja Porissa. Näiden jälkeen päällystyskausi Lounais-Suomessa tulee päätökseen.
Understöd kan sökas vid NTM-centralerna17.10.2025 08:30:00 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralerna öppnar 17.10.2025 flera ansökningar om understöd för den byggda miljön och naturmiljön. Understöd kan sökas för bland annat vård av byggnadsarvet, naturvård och restaurering av vattendrag. Ansökningstiderna går ut 1.12.2025.
Avustushakuja auki ELY-keskuksissa17.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
ELY-keskuksissa avautuu 17.10.2025 useita rakennettuun ja luonnonympäristöön liittyviä avustushakuja. Haettavissa on avustuksia muun muassa rakennusperinnön hoitoon, luonnonhoitoon ja vesistöjen kunnostamiseen. Hakuajat päättyvät 1.12.2025.
Fertilex Oy:n munituskanalan laajennushankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville15.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Fertilex Oy:n munituskanalan laajennushanke Laitilassa on nyt ympäristövaikutusten arviointimenettelyn selostusvaiheessa.
Satakunnan päällystystyöt viikolla 4210.10.2025 12:54:24 EEST | Tiedote
Viikolla 42 Satakunnassa päällystetään Säkylässä, Eurassa, Eurajoella ja Porissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme