Keski-Suomen ELY-keskus järjestää virtuaalisen tietoiskusarjan julkisista yrityspalveluista
Kevään ja kesän aikana monet ovat käynnistäneet erilaisia kehittämishankkeita ja vielä useammat suunnittelevat niitä. Sarjassa esitellään julkisia yrityspalveluja teemoittain kerran viikossa seitsemän viikon ajan. Jokaisella kerralla mukana on asiantuntijoita eri aihepiireistä, joten aina voi kysyä myös muista aiheista. Lisäksi tietoiskusarjan aikana verkostoidutaan ja etsitään yhteisiä kehittämisen keinoja ja saadaan vertaistukea.
– Koronan aikana markkinatilanne ja toimintatavat ovat muuttuneet. Kauttamme myönnetyt koronatuet myös laukaisivat kehittämistoimia laajasti. Kehittämishankkeet ja muuttuva maailma lisäävät erilaisia rekrytointi- ja henkilöstötarpeita.Me tarvitsemme tällaisia tietoiskuja, koska tukimuodot eivät avaudu pelkästään netistä lukemalla ja yrityksiä on ohjattava etsimään kumppaneita, Team Finland-koordinaattori Jouni Hynynen Keski-Suomen ELY-keskuksesta kertoo.
– Toivotan kaikki lämpimästi tervetulleeksi tietoiskuihin! Uudenlaiset ajat vaativat uudenlaisia keinoja. Olemme linjoilla aina vähintään tunnin kerrallaan, mutta jos asiaa riittää, miksei pidempäänkin, Hynynen huikkaa.
Loppusyksyn tietoiskut maanantaisin klo 15.00 alkaen:
02.11. Ideasta eteenpäin
09.11. Kuinka yritys saadaan uuteen kasvuun?
16.11. Tuotekehitys
23.11. Henkilöstön rekrytointi ja kehittäminen
30.11. Luovat alat
07.12. Vihreä talous
14.12. Kansainvälistyminen
Kaikkien tietoiskujen osallistumislinkit löytyvät myös klikkaamalla haluttua tapahtumaa Keski-Suomen ELY-keskuksen tapahtumakalenterista osoitteesta: https://www.ely-keskus.fi/tapahtumat-ja-koulutukset -> valitse Keski-Suomi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Team Finland-koordinaattori
Jouni Hynynen
p. 0295 024 545
Keski-Suomen ELY-keskus
Tietoja julkaisijasta
Keski-Suomen ELY-keskusVapaudenkatu 58, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Valtion aluehallinto uudistuu 1.1.2026. Ensi vuoden alussa perustetaan kymmenen uutta elinvoimakeskusta, joista yksi Keski-Suomeen, sekä valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Liimattalantien tienhoito selvitetään perusteellisesti3.12.2025 12:39:40 EET | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus selvittää urakoitsijan kanssa perusteellisesti, ovatko liukkaudentorjunnan toimenpiteet olleet olosuhteisiin nähden riittäviä. Selvitys liittyy maanantaiseen linja-auton kaatumiseen kyseisellä tiellä. Mikäli puutteita ilmenee, niihin puututaan. Lisäksi ELY-keskus pyrkii korjaamaan Liimattalantien maanantaisen onnettomuuspaikan kallistuksia murskeella vielä ennen pakkasten tuloa.
Nelostie Äänekoskella neljäksi tunniksi kiertoreitille etelään päin kuljettaessa2.12.2025 09:36:56 EET | Tiedote
Betonimeluesteen korjaustöiden vuoksi valtatie 4 etelään päin suljetaan 4.–5.12.2025 klo 22.00–02.00 väliseksi ajaksi. Kiertoreitti alkaa pohjoisesta Kotakennääntien rampilta ja päättyy etelässä Vanhan Vaasantien liittymään. Pohjoisen suuntaan liikenne kulkee normaalisti.
Keski-Suomen alueellinen työlupalinjaus päivitetty – runsaasti ammattinimikkeitä karsittu pois28.11.2025 08:22:30 EET | Tiedote
Keski-Suomen linjaus ulkomaisen työvoiman käytöstä on päivitetty vastaamaan maakunnan työmarkkinatilannetta ja lähiajan näkymiä. Alueella on tarjolla runsaasti eri alojen osaajia.
Jukka Lehtinen Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi27.11.2025 13:43:53 EET | Tiedote
Valtioneuvosto on nimittänyt ylijohtajat 1.1.2026 toimintansa aloittaville elinvoimakeskuksille. Keski-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi on nimitetty 1.1.2026–31.12.2030 Keski-Suomen ELY-keskuksen nykyinen ylijohtaja Jukka Lehtinen. Elinvoimakeskusten tulevat ylijohtajat aloittavat joulukuussa 2025 uusien virastojen valmistelutehtävissä työ- ja elinkeinoministeriössä.
Työttömyys lokakuussa 13,6 prosenttia25.11.2025 08:00:54 EET | Tiedote
Keski-Suomessa oli lokakuun lopussa yhteensä 17 157 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 940 (12,7 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli lokakuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 900, joka on 109 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 789, joka on 251 vähemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme