Keski-Suomen vesienhoito- ja vesistökunnostustilaisuudet käynnistyvät

Keski-Suomen ELY-keskuksen vetämällä vesiensuojelun tehostamisohjelman hankkeella perustettiin vuonna 2021 maakunnallinen vesistökunnostusverkosto. Yhteistyöverkoston koordinoijana toimii Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry. Verkosto on kiinteä osa vesiensuojeluyhdistyksen toimintaa.
Monesti vesistöjen kunnostamisesta herää paikallisesti ideoita tai nousee tarpeita, jotka eivät etene lukuisista eri syistä johtuen. Ehkä tärkeimpänä syynä on tietämättömyys siitä, miten kunnostushankkeen saisi käyntiin tai miten saattaa ideaa käytäntöön.
– Jos tuollainen aktiivisuus onnistutaankin ohjaamaan tehokkaasti kanavoituna eteenpäin, on huomattavasti todennäköisempää, että suuremmasta osasta ideoita rakentuukin todellinen konkreettinen hanke, vesienhoidon asiantuntija Jouni Kivinen Keski-Suomen ELY-keskuksesta ajattelee.
Tilaisuudet avoimia kaikille kiinnostuneille
Nyt järjestettävät tilaisuudet ovat avoimia ja suunnattu kaikille. Myös ei-ammattilaiset asiasta kiinnostuneet pystyvät osallistumaan niihin ja saamaan hyödyllistä tietoa. Vuorovaikutteisia käsittelyaiheita ovat muun muassa vesien tila ja niitä heikentävät tekijät, kunnostustarpeet ja vesistökunnostusverkon hyödyntäminen.
Jokaiseen tilaisuuteen osallistuu useita eri asiantuntijoita pohjavesistä pintavesiin ja vesistöjen kunnostamiseen. Heidän kanssaan on mahdollista keskustella juuri paikallisista vesistöihin liittyvistä asioista.
Aloitamme tilaisuussarjan Kivijärveltä 2.5.2012 ja päätämme sen Hankasalmelle 1.6.2022. Tarkempi aikataulutus, paikkakunnat ja kellonajat selviävät tämän tiedotteen lopusta löytyvästä liitteestä. Tilaisuuksissa on kahvitarjoilu, joka on aina hankittu paikalliselta pitopalveluyrittäjältä.
Keski-Suomen ELY-keskus toimii tilaisuussarjassa yhteistyössä Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry:n ja tilaisuuspaikkojen kuntien kanssa.
Ajankohtaista lisätietoa:
- Vesistökunnostuksen uudet ja tarpeelliset tuulet (elykeskisuomi.blogspot.com)
- Keski-Suomen vesi ja ympäristö ry
- Keski-Suomen vesistökunnostusverkosto
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesienhoidon asiantuntija
Jouni Kivinen
p. 0295 024 814
Suunittelija
Kimmo Olkio
p. 0295 024 018
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Keski-Suomen ELY-keskus
Kuvat
Liitteet
Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Keski-Suomen ELY-keskus myönsi yli 100 000 euroa rakennusperinnön hoitoavustuksia25.6.2025 12:18:32 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus on myöntänyt avustuksia rakennusperinnön hoitoon. Avustuksilla tuetaan kulttuurihistoriallisesti arvokkaiden rakennusten ja niiden lähiympäristön säilyttäviä kunnostuksia.
Työttömyys toukokuussa 13,2 prosenttia25.6.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli toukokuun lopussa 16 694 työtöntä työnhakijaa, mikä on 1 721 (11,5 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin vastaavana ajankohtana. Työttömistä työnhakijoista oli toukokuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 877, joka on 100 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 796, joka on 91 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Eduskunta hyväksyi lait - valtion aluehallinnon palvelut Keski-Suomessa tarjoavat jatkossa Keski-Suomen elinvoimakeskus ja valtakunnallinen Lupa- ja valvontavirasto19.6.2025 08:34:31 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys valtion aluehallintouudistusta koskevaksi lainsäädännöksi on hyväksytty 18.6.2025. Vuoden 2026 alusta Suomeen perustetaan kymmenen alueellista elinvoimakeskusta nykyisten 15 ELY-keskuksen pohjalta. Keski-Suomen elinvoimakeskus rakentuu nykyisen ELY-keskuksen pohjalle, eli aluerajaus pysyy samana.
Sinilevätilannetta seurataan Keski-Suomessa – Juhannusviikon levätilanne vaikuttaa rauhalliselta19.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen leväseuranta on jälleen käynnissä. Keski-Suomen alueella seurannassa on mukana 12 järveä. Toistaiseksi Keski-Suomen sinilevätilanne on ollut asiantuntijoiden ylläpitämissä havaintopisteissä hyvä. Kansalaisten ilmoittamia vähäisiä havaintoja on muutamissa Keski-Suomen järvissä, esim. Toivakan Hirvijärvessä. Sinileväesiintymät runsastuvat yleensä juhannuksen jälkeen järvivesien lämmitessä.
Keski-Suomessa parannetaan kolmea huonokuntoista asfalttitietä soratieksi18.6.2025 12:23:24 EEST | Tiedote
Erittäin huonokuntoinen päällystetty tie alemmalla ja vähäliikenteisellä tieverkolla on tapauksesta riippuen järkevämpää parantaa soratieksi kuin paikkailla tai päällystää uudelleen. Keski-Suomessa tällaisia kohteita on tänä kesänä kolme. Niiden muutostyöt alkavat heinäkuussa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme