Keskimaa ja Keskimaan henkilökunta tekevät parhaansa ruokakaupan palveluiden saatavuuden takaamiseksi

Osuuskauppa Keskimaa haluaa tehdä parhaansa taatakseen asiakkailleen peruspalveluja turvallisesti toiminta-alueellaan tässä poikkeuksellisessa tilanteessa. Keskimaassa on mietitty viimeisten päivien aikana paljon erilaisia toimintatapoja ja mahdollisuuksia asiakkaiden palvelemiseksi.
Koronaviruksen aikana hotelli- ja ravintolatoiminta, liikennemyymälöiden ravintolatoiminta, sekä asiointi Sokoksella ja Kodin Terrassa ovat hiljentyneet merkittävästi. Mikäli sairaustapaukset Keski-Suomessa lisääntyvät, olemme varautuneet siihen, että ruokakaupan henkilöresurssit riittävät ohjaamalla hiljentyneiden toimipaikkojen henkilöstöä ruokakaupan tehtäviin. Näillä ennakoivilla toimenpiteillä haluamme varmistaa peruspalveluiden toimivuuden ja saatavuuden myös jatkossa.
− Asiakkaat ostavat nyt tavallista enemmän ruokaa kotiin, joten normaalit tilausmäärät eivät ole jokaiseen päivään riittäneet. Kauppamme tekevät päivittäin tilauksia ja lisätilauksia. Joitain pieniä puutteita varmasti ilmenee, mutta pyrimme priorisoimaan suosituimpia tuotteita. Henkilökunta on osoittanut loistavaa yhteishenkeä tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, kertoo Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määttä.
Ruokakaupoissamme Prismoissa, S-marketeissa ja Saleissa on varmistettu ruoan riittävyys lisätilauksilla. Keskimaan toimipaikat tekevät kaikkensa, että kauppojemme hyllyihin riittää ruokaa ja käyttötavaraa jatkossakin. Tavarankuljetukset ovat toimineet toistaiseksi normaalisti, ja myös jatkossa hyllyihin saadaan täydennystä tavalliseen tapaan.
− Asiakkailta tulleiden toiveiden pohjalta päätimme rauhoittaa ruokakauppojen ensimmäisen aukiolotunnin riskiryhmille viikon jokaisena päivänä. Näin riskiryhmiä odottaa myymälä, jossa pinnat on juuri puhdistettu ja kanssa-asioijien määrä tavanomaista pienempi. Ympärivuorokautisesti auki olevissa myymälöissä aamuyön tunnit puolenyön ja aamukahdeksan välillä ovat rauhallisia, toteaa Osuuskauppa Keskimaan marketkaupan toimialajohtaja Reima Loukkola.
Keskimaan myymälöissä olevia erilaisia kosketuspintoja kuten ostoskärryjä, hedelmävaakoja, pikakassoja ja maksupäätteitä puhdistetaan tällä hetkellä tehostetusti. Lähtökohtaisesti terveet ihmiset voivat asioida kaupassa ilman suurta huolta.
− Keskimaan kaikissa toimipaikoissa on tehostettu siivouspalveluja ja hygieniakäytäntöjä. Erityisesti kosketuspintoja puhdistetaan tehostetusti niin oman henkilökunnan kuin siivouspalveluiden toimesta. Omaa henkilökuntaa olemme ohjeistaneet aktiivisesti tilanteen edetessä ja meillä on selkeät pelisäännöt, että sairaana töihin ei tulla. Samojen pelisääntöjen noudattamista toivomme myös toimipaikoissa asioivilta asiakkailtamme. Henkilöstön ja asiakkaidemme terveys on meille ensiarvoisen tärkeää, Antti Määttä jatkaa.
Lisätietoa Keskimaan toimenpiteistä koronaviruksen osalta löytyy: keskimaa.fi/korona.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Antti Määttä, toimitusjohtaja, 050 522 1011
Osuuskauppa Keskimaa, Reima Loukkola, marketkaupan toimialajohtaja, 050 595 1972
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 632 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 133 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Osuuskauppa Keskimaan edustajiston vaaleissa ennätyksellisen hyvä äänestysprosentti29.10.2025 14:25:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan edustajiston vaaleissa annettiin yhteensä 44 559 ääntä, mikä on 9 525 ääntä enemmän kuin edellisissä vaaleissa. Äänestysprosentiksi muodostui ennätyksellinen 32,3 % (edellisessä vaalissa 27,0 %). Äänioikeutettuja vaalissa oli 138 126 Keskimaan jäsentä.
S-market Karstula uudistuu – energiatehokkuus ja asiointikokemus paranevat28.10.2025 09:05:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa toteuttaa laajan uudistuksen S-market Karstulassa, jonka myötä myymälän toiminnallisuudet paranevat. Uudistuksen tavoitteena on tarjota asiakkaille entistä sujuvampi ja miellyttävämpi asiointikokemus sekä parantaa myymälän energiatehokkuutta. Uudistustyöt alkavat vaiheittain marraskuussa ja myymäläuudistus valmistuu helmikuun 2026 loppuun mennessä.
Keskimaan päivittäistavarakauppa jatkaa vahvaa kasvuaan – ravintolakauppa ja yleinen taloustilanne haastavat23.10.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan tammi-syyskuun liikevaihto oli 579,3 miljoonaa euroa, jossa oli kasvua edellisvuoteen 2,1 prosenttia. Marketkaupan tasainen kehitys jatkui päivittäistavarakaupan myynnin kasvaessa alan markkinaa paremmin, myös käyttötavarakauppa on kääntynyt kasvuun. Yleisesti heikko suhdannetilanne haastaa erityisesti ravintolakauppaa.
Break Sokos Hotel Himos avataan marraskuun lopulla – hotellin ravintolalle kohteeseen sopiva nimi20.10.2025 09:06:09 EEST | Tiedote
Himoksen Länsirinteiden juurelle rakennettu Break Sokos Hotel Himos on valmistumassa suunnitellussa aikataulussa. Rakennustyöt käynnistyivät keväällä 2024, ja pääurakoitsija Rakennusliike Lapti luovuttaa hotellin Osuuskauppa Keskimaan hallintaan lokakuun viimeisenä päivänä, puolentoista vuoden rakentamisen jälkeen. Hotelli ja hotellin Laaksoravintola Loiva avaavat ovensa asiakkaille perjantaina 21.11.2025.
ABC Palokan latausasema uudistui – lisää huippunopeaa latausta sähköautoilijoille Nelostien varteen ja Jyväskylään17.10.2025 08:10:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa on laajentanut ABC-latauspalveluitaan avaamalla uuden suurteholatausaseman ABC Palokkaan. Asema otettiin käyttöön torstaina 16.10.2025. Tämän uuden latausaseman myötä Keskimaalla on nyt yli 60 suurteholatauspistettä Nelostien varrella Keski-Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

