Keskimaa ja Keskimaan henkilökunta tekevät parhaansa ruokakaupan palveluiden saatavuuden takaamiseksi
18.3.2020 12:05:00 EET | Osuuskauppa Keskimaa | Tiedote

Osuuskauppa Keskimaa haluaa tehdä parhaansa taatakseen asiakkailleen peruspalveluja turvallisesti toiminta-alueellaan tässä poikkeuksellisessa tilanteessa. Keskimaassa on mietitty viimeisten päivien aikana paljon erilaisia toimintatapoja ja mahdollisuuksia asiakkaiden palvelemiseksi.
Koronaviruksen aikana hotelli- ja ravintolatoiminta, liikennemyymälöiden ravintolatoiminta, sekä asiointi Sokoksella ja Kodin Terrassa ovat hiljentyneet merkittävästi. Mikäli sairaustapaukset Keski-Suomessa lisääntyvät, olemme varautuneet siihen, että ruokakaupan henkilöresurssit riittävät ohjaamalla hiljentyneiden toimipaikkojen henkilöstöä ruokakaupan tehtäviin. Näillä ennakoivilla toimenpiteillä haluamme varmistaa peruspalveluiden toimivuuden ja saatavuuden myös jatkossa.
− Asiakkaat ostavat nyt tavallista enemmän ruokaa kotiin, joten normaalit tilausmäärät eivät ole jokaiseen päivään riittäneet. Kauppamme tekevät päivittäin tilauksia ja lisätilauksia. Joitain pieniä puutteita varmasti ilmenee, mutta pyrimme priorisoimaan suosituimpia tuotteita. Henkilökunta on osoittanut loistavaa yhteishenkeä tässä poikkeuksellisessa tilanteessa, kertoo Osuuskauppa Keskimaan toimitusjohtaja Antti Määttä.
Ruokakaupoissamme Prismoissa, S-marketeissa ja Saleissa on varmistettu ruoan riittävyys lisätilauksilla. Keskimaan toimipaikat tekevät kaikkensa, että kauppojemme hyllyihin riittää ruokaa ja käyttötavaraa jatkossakin. Tavarankuljetukset ovat toimineet toistaiseksi normaalisti, ja myös jatkossa hyllyihin saadaan täydennystä tavalliseen tapaan.
− Asiakkailta tulleiden toiveiden pohjalta päätimme rauhoittaa ruokakauppojen ensimmäisen aukiolotunnin riskiryhmille viikon jokaisena päivänä. Näin riskiryhmiä odottaa myymälä, jossa pinnat on juuri puhdistettu ja kanssa-asioijien määrä tavanomaista pienempi. Ympärivuorokautisesti auki olevissa myymälöissä aamuyön tunnit puolenyön ja aamukahdeksan välillä ovat rauhallisia, toteaa Osuuskauppa Keskimaan marketkaupan toimialajohtaja Reima Loukkola.
Keskimaan myymälöissä olevia erilaisia kosketuspintoja kuten ostoskärryjä, hedelmävaakoja, pikakassoja ja maksupäätteitä puhdistetaan tällä hetkellä tehostetusti. Lähtökohtaisesti terveet ihmiset voivat asioida kaupassa ilman suurta huolta.
− Keskimaan kaikissa toimipaikoissa on tehostettu siivouspalveluja ja hygieniakäytäntöjä. Erityisesti kosketuspintoja puhdistetaan tehostetusti niin oman henkilökunnan kuin siivouspalveluiden toimesta. Omaa henkilökuntaa olemme ohjeistaneet aktiivisesti tilanteen edetessä ja meillä on selkeät pelisäännöt, että sairaana töihin ei tulla. Samojen pelisääntöjen noudattamista toivomme myös toimipaikoissa asioivilta asiakkailtamme. Henkilöstön ja asiakkaidemme terveys on meille ensiarvoisen tärkeää, Antti Määttä jatkaa.
Lisätietoa Keskimaan toimenpiteistä koronaviruksen osalta löytyy: keskimaa.fi/korona.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osuuskauppa Keskimaa, Antti Määttä, toimitusjohtaja, 050 522 1011
Osuuskauppa Keskimaa, Reima Loukkola, marketkaupan toimialajohtaja, 050 595 1972
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Osuuskauppa Keskimaa on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja yli 100 toimipaikassa. Olemme maakunnan markkinajohtaja kaikilla edustamillamme toimialoilla. Keskimaa on Keski-Suomen maakunnan suurimpia yrityksiä yli 632 miljoonan euron liikevaihdolla. Asiakasomistajia on yli 133 000. Keski-Suomen suurimpana yritystyönantajana työllistämme lähes 2000 keskisuomalaista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa Keskimaa
Solo Sokos Hotel Paviljongissa uudistettu 170 huonetta ja aulatilat8.4.2026 08:25:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa on uudistanut Jyväskylässä sijaitsevan Solo Sokos Hotel Paviljonki hotellin huone- ja aulatiloja vaiheittain viimeisten noin kuuden kuukauden aikana. Uudistusten myötä hotellin kaikki alkuperäisen, vuonna 2012 rakennetun osan huoneet on päivitetty vastaamaan asiakasodotuksia ja Solo-hotellien korkeaa laatutasoa. Samalla hotellin aulatila on saanut raikkaan, yhtenäisen ilmeen.
Prisma Seppälän ravintolamaailma uudistuu – Pizza & Buffa ja Presso sulkeutuvat remontin ajaksi pääsiäisen jälkeen31.3.2026 13:45:00 EEST | Tiedote
Prisma Seppälän ravintolamaailmassa käynnistyy pääsiäisen jälkeen kokonaisvaltainen uudistus, kun koko perheen ravintola Pizza & Buffa sekä kahvila Presso uudistetaan. Remontin vuoksi ravintolan ja kahvilan tilat suljetaan noin kolmen viikon ajaksi pääsiäisen jälkeen, maanantaista 6.4. alkaen. Uudistettu ravintolamaailma avataan asiakkaille vappuviikolla.
Uusi S-market Jämsänkoski avataan torstaina 26.3.2026 – moderni myymälä vastaa asiakkaiden toiveisiin ja tuo palvelut nykyaikaisiin tiloihin25.3.2026 08:55:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaan uusi S-market Jämsänkoski avaa ovensa torstaina 26.3.2026. Uusi myymälä korvaa yli 40 vuotta palvelleen, elinkaarensa päähän tulleen S-marketin ja tarjoaa asiakkaille nykyaikaiset, tilavat ja energiatehokkaat puitteet asiointiin. Myös Jämsänkosken apteekki on siirtynyt uuteen kiinteistöön.
S-market Karstulan uudistus on valmistunut – energiatehokkuus ja asiointikokemus uudelle tasolle25.2.2026 08:15:00 EET | Tiedote
S-market Karstulan marraskuussa alkanut myymäläuudistus on valmistunut aikataulussa. Myymäläuudistuksen ansiosta myymälän toiminnallisuudet ovat parantuneet ja asiakkaille on tarjolla entistä sujuvampi ja miellyttävämpi ostosympäristö. Uudistuneen myymälän avajaisia vietetään loppuviikon ajan.
Keskimaa uudistaa ABC Keljonkankaan palvelut – uudistuvan liikennemyymälän yhteyteen uusi S-market19.2.2026 12:01:00 EET | Tiedote
Osuuskauppa Keskimaa uudistaa perusteellisesti ABC Keljonkankaan palvelukokonaisuuden. Liikennemyymälän ravintola uudistetaan ja nykyinen Sale-lähimyymälä korvataan uudella noin tuhannen neliömetrin kokoisella S-marketilla. Kehityshankkeella vastataan alueen voimakkaaseen kasvuun ja parannetaan asioinnin sujuvuutta niin paikallisille asukkaille kuin valtatie 9:n liikenteelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

