Keskuskauppakamari: Korotetaan työttömyysturvaa takaamalla samat säännöt kaikille
22.4.2020 06:00:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Kaikki palkansaajat maksavat työttömyysvakuutusmaksuja, joilla suureksi osaksi rahoitetaan ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa. Ainoastaan työttömyyskassojen jäsenet ovat kuitenkin oikeutettuja työttömyyspäivärahaan. Näin on siitä huolimatta, että työttömyyskassojen jäsenmaksuilla rahoitetaan vain noin 5,5 prosenttia ansiosidonnaisen menoista.
”Suomalainen työttömyysturvajärjestelmä jakaa ihmiset kahden kerroksen väkeen. On niitä, jotka kuuluvat työttömyyskassaan ja niitä, jotka eivät kuulu. Toiset saavat kaksi kertaa yhtä paljon rahaa työttömäksi joutuessaan kuin toiset vain siksi, että sattuvat kuulumaan kassaan”, Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäki sanoo.
”Nyt olisi hyvä aika muuttaa peruspäiväraha ansiosidonnaiseksi. Tänä suhdannehetkenä peruspäivärahaa saavat tarvitsevat lisätuloja kipeimmin ja he myös käyttäisivät suurimman osan lisätuloistaan. Hallitusohjelman kanssa linjassa olevan rakennepoliittisen toimen säätäminen tässä hetkessä olisi myös hyvää suhdannepolitiikkaa”, Kotamäki jatkaa.
Kotamäen mukaan nykyjärjestelmä ei ole asiakkaiden kannalta yhdenvertainen. Se on myös yhdistymisvapauden hengen vastainen. Kaikkien palkansaajien kustantaman ansiosidonnaisen työttömyysturvan turvaverkon ohi tippuu hyvänä talousvuotena noin 70 000 ihmistä. Lama-aikana tilanne on huonompi.
”Asia on noussut ja tulee nousemaan kylmällä tavalla olennaiseksi nyt, kun ihmisiä lomautetaan ja sanotaan irti koronashokin takia. Monet tulevat jäämään ilman ansioturvaa. Jotkut tulevat yllättymään, että työttömyysvakuutusmaksun maksaminen ei yksinään riitä ansioturvan saamiseksi”, Kotamäki kertoo.
Työttömyyskassaan kuulumattomat ovat usein keskimääräistä haastavammassa työmarkkina-asemassa.
”Tilastojen mukaan työttömyysvakuutuksen ulkopuolelle suurimpina ammattiryhminä jäävät mm. kuorma-auton ja erikoisajoneuvojen kuljettajat, myyjät, rahdinkäsittelijät ja varastotyöntekijät, talonrakentajat ja toimistosiivoojat. Puhutaan siis tavallisista ihmisistä, joita kaikkien palkansaajien maksama vakuutus ei kata”, Kotamäki summaa.
”Kuvittele, jos olisit vuosia maksanut eläkevakuutusmaksua, mutta eläkkeelle jäädessäsi et olisikaan oikeutettu eläkkeeseen.”
Hallitusohjelmassa on merkintä yleisen ansioturvajärjestelmän lisäselvittämisestä.
”Oikeasti selvityksiä ei tarvita enää, vaan kyse on poliittisesta tahdosta. Peruspäivärahaa saavien henkilöiden ei pitäisi joutua valtapoliittisten kamppailujen uhreiksi”, Kotamäki sanoo.
”Nyt on hyvä aika tehdä historiallinen muutos järjestelmään. Ensimmäinen askel voisi olla lisätä peruspäivärahaan ansio-osa. Hyvänä aikana uudistus maksaisi, tarkemmista parametreista tietysti riippuen, noin 150 miljoonaa euroa. Lama-aikana kustannus olisi toki suurempi”, Kotamäki linjaa.
Kotamäki asetettiin 5.3.2018 sosiaali- ja terveysministeriön toimesta selvittämään ja arvioimaan nykyistä ansiosidonnaista työttömyysturvajärjestelmää ja sen kehittämistarpeita. Selvityshenkilö Kotamäen vuoden 2018 marraskuussa julkaiseman loppuraportin voi lukea täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mauri KotamäkiPääekonomisti
Puh:+358 942426235mauri.kotamaki@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella17.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
