Keskuskauppakamari: Maakuntien lennot turvattava pysyvästi

“Tämä on tervetullut kädenojennus, mutta ei pysyvä ratkaisu. Alueiden kilpailukyvyn ja elinvoiman kannalta on erinomainen ratkaisu, että lennot saadaan taas käyntiin. Maakuntalennoille täytyy kuitenkin löytyä ratkaisu, joka takaa lennot pysyvästi myös vuoden 2021 jälkeen”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava liikenne- ja elinkeinopolitiikan asiantuntija Päivi Wood.
Lennot Joensuun, Kemin, Kajaanin, Jyväskylän ja Kokkola-Pietarsaaren lentokentille ovat olleet keskeytyksissä puolen vuoden ajan koronavirustilanteen vuoksi. Finnair ilmoitti torstaina lopettavansa lennot talvikauden jälkeen maakuntakentille. Finnair lentää kuitenkin talviliikennekauden maaliskuun loppuun saakka ja valtio kilpailuttaa lennot loppuvuodeksi 2021.
“Nämä viisi aluetta ovat vahvoja teollisuuden keskuksia. Alueiden yritysten toipumista koronakriisistä helpottaa tieto siitä, että lentoyhteydet saadaan toimimaan vuoden 2021 loppuun ostopalveluna. Lentonsa menettäneissä maakunnissa on ollut huutava tarve yhteyksien palauttamiselle, koska yritysten liiketoiminta vaatii nopeita lentoyhteyksiä Helsinkiin ja takaisin”, muistuttaa Wood.
Woodin mukaan toimivat lentoyhteydet ovat maakunnille ydinkysymys.
“Toimivat lentoyhteydet ovat alueiden kansainvälisen saavutettavuuden kannalta elintärkeitä, ilman toimivaa elinkeinoelämää yrityselämä näivettyy ja työpaikat vähenevät. Yritykset etenkin viennin ja teollisuuden aloilla tarvitsevat varmuuden liikenneyhteyksien toimivuudesta myös vuoden 2021 jälkeen”, Wood sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi WoodJohtava liikenne- ja elinkeinopoliittinen asiantuntija
Puh:050 478 3990paivi.wood@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Joka toisessa työnantajayrityksessä on ulkomaalaistaustaista henkilöstöä – kynnystä kansainvälisen osaajan palkkaamiseen tulee madaltaa6.11.2025 06:53:00 EET | Tiedote
Lähes puolet yrityksistä kokee, ettei niillä ole riittäviä valmiuksia tavoittaa ja rekrytoida kansainvälisiä osaajia. Yritykset tarvitsevatkin tukea ja esimerkkejä onnistuneista käytännöistä. Keskuskauppakamari on kehittänyt uuden merkin, jonka avulla voi tunnistaa vastuullisiin käytänteisiin sitoutuneen kansainvälisen henkilöstön työnantajan.
Keskuskauppakamari: Juho Romakkaniemi Eurochambresin varapuheenjohtajaksi5.11.2025 14:59:51 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi on nimitetty Euroopan kauppakamarien kattojärjestön, Eurochambresin varapuheenjohtajaksi. Tänään tehty valinta vahvistaa Suomen asemaa eurooppalaisessa elinkeinoelämän vaikuttamistyössä.
Keskuskauppakamari: Sopu EU:n 2040-tavoitteesta oli välttämätön YK:n ilmastokokouksen alla5.11.2025 13:36:29 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan sopu EU:n 90 prosentin 2040-tavoitteesta pitää EU:n kurssin ilmastotoimissa, mutta jättää myös avoimia kysymyksiä toimeenpanosta. Keskuskauppakamari ehdottaa kansainvälisten yksiköiden käyttöä Ukrainan jälleenrakennuksen tukemiseen. EU:n yhtenäisyys ensi viikolla Brasilian Belémissä alkavan YK:n ilmastokokouksen alla on välttämätöntä.
Keskuskauppakamari: Ilma-vesilämpöpumppu mitoitetaan ja asennetaan usein väärin31.10.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Lämpöpumppujen yleistyessä ja tekniikan kehittyessä ilma-vesilämpöpumppujen asentaminen etenkin saneerauskohteisiin on yhä suositumpaa. Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju muistuttaa ottamaan huomioon lämmitysmuodon vaihtoprosessissa muutakin kuin lämpöpumppujen ominaisuuksien, arvojen ja hinnan vertailun. Huolellinen suunnittelu ja osaava asentaja auttavat välttämään ongelmia.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Heikko suhdanne jatkui syksyllä30.10.2025 09:00:18 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan lukemat paljastavat, että tuotanto on pysynyt lähes paikoillaan koko vuoden, ja vaikka kulutuskysynnän ja viennin elpyminen antavat toivoa, kasvu nojaa edelleen epävarmoihin tulevaisuudenodotuksiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
