Keskuskauppakamari: Maakuntien lennot turvattava pysyvästi
17.9.2020 15:01:59 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

“Tämä on tervetullut kädenojennus, mutta ei pysyvä ratkaisu. Alueiden kilpailukyvyn ja elinvoiman kannalta on erinomainen ratkaisu, että lennot saadaan taas käyntiin. Maakuntalennoille täytyy kuitenkin löytyä ratkaisu, joka takaa lennot pysyvästi myös vuoden 2021 jälkeen”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava liikenne- ja elinkeinopolitiikan asiantuntija Päivi Wood.
Lennot Joensuun, Kemin, Kajaanin, Jyväskylän ja Kokkola-Pietarsaaren lentokentille ovat olleet keskeytyksissä puolen vuoden ajan koronavirustilanteen vuoksi. Finnair ilmoitti torstaina lopettavansa lennot talvikauden jälkeen maakuntakentille. Finnair lentää kuitenkin talviliikennekauden maaliskuun loppuun saakka ja valtio kilpailuttaa lennot loppuvuodeksi 2021.
“Nämä viisi aluetta ovat vahvoja teollisuuden keskuksia. Alueiden yritysten toipumista koronakriisistä helpottaa tieto siitä, että lentoyhteydet saadaan toimimaan vuoden 2021 loppuun ostopalveluna. Lentonsa menettäneissä maakunnissa on ollut huutava tarve yhteyksien palauttamiselle, koska yritysten liiketoiminta vaatii nopeita lentoyhteyksiä Helsinkiin ja takaisin”, muistuttaa Wood.
Woodin mukaan toimivat lentoyhteydet ovat maakunnille ydinkysymys.
“Toimivat lentoyhteydet ovat alueiden kansainvälisen saavutettavuuden kannalta elintärkeitä, ilman toimivaa elinkeinoelämää yrityselämä näivettyy ja työpaikat vähenevät. Yritykset etenkin viennin ja teollisuuden aloilla tarvitsevat varmuuden liikenneyhteyksien toimivuudesta myös vuoden 2021 jälkeen”, Wood sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi WoodJohtava liikenne- ja elinkeinopoliittinen asiantuntija
Puh:050 478 3990paivi.wood@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Sekalainen startti teollisuuden vuodelle10.3.2026 08:59:33 EET | Tiedote
Tänään julkistettu kolmen teollisuustilaston kokonaisuus ei Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan näytä selkeää suuntaa toimialalle. Uusien tilausten ja tuotantomäärien osalta lukemat olivat osin odotuksia vaisumpia, mutta samalla teollisuuden liikevaihto oli tuntuvassa nousussa.
Keskuskauppakamari: Logistiikan kilpailukyky ja kansainväliset yhteydet nostettava liikennepolitiikan ytimeen6.3.2026 11:13:04 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan logistiikan kilpailukyky ja elinkeinoelämän kuljetustarpeet tulisi nostaa liikennepolitiikan keskiöön valtakunnallisessa liikennejärjestelmäsuunnitelmassa eli Liikenne 12 -suunnitelmassa. Ilman toimivia kansainvälisiä yhteyksiä ja yritysten tarpeita palvelevaa liikenneinfrastruktuuria Suomen talouskasvun edellytykset heikkenevät.
Keskuskauppakamari: Iranin konflikti nostaisi pitkittyessään logistiikkakustannuksia2.3.2026 16:12:11 EET | Tiedote
Viikonloppuna alkaneen konfliktin pitkittyessä yritykset joutuvat varautumaan kasvaviin kustannuksiin niin merikuljetuksissa kuin lentoliikenteessä. Hormuzinsalmen sulku ja riskien kasvu Punaisellamerellä, kasvavat vakuutusmaksut sekä polttoaineiden hintapaineet nostavat kuljetuskustannuksia.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Suhdannekäänne käsillä27.2.2026 09:12:58 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan Tilastokeskuksen arvio viime vuoden lopun talouskasvusta kertoo, että taantuma on päättymässä. ”Erityisen positiivista on, että kaikki yksityiset kulutuserät ovat nousussa”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamarin liiketapalautakunnalta suositus vaikuttajamarkkinointiin - mainonta merkittävä jatkossa entistä selkeämmin25.2.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta on antanut suosituksen vaikuttajamarkkinointiin, jonka mukaan kuluttajan on voitava vaivatta tunnistaa kaupallinen sisältö markkinoinniksi sosiaalisen median alustoilla. Liiketapalautakunnan suosituksen mukaan selkein mainostunniste on sana ”MAINOS”. Suosituksen tavoitteena on vahvistaa kuluttajansuojaa ja tukea alan toimijoita markkinoinnin läpinäkyvyydessä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
