Keskuskauppakamari: Matkustusrajoitusten lieventäminen on oikea toimenpide
11.9.2020 11:28:34 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Hallituksen päätökset matkustusrajoitusten lieventämisestä olivat erittäin tervetulleita. Nyt tehdyillä päätöksillä on isoja positiivisia vaikutuksia talouden ja työllisyyden näkökulmasta. Erityisesti matkailualan ahdinko helpottaa, kun tulevaa talvikautta ei täysin menetetä.
”Silloin pitää antaa kiitosta, kun sille on aihetta. Nyt hallitus ansaitsee kiitoksen matkustusrajoitusten lieventämisestä. On perusteltua, että Suomi siirtyy kohti yleistä eurooppalaista linjaa. Nyt tehdyillä päätöksillä estetään monen yrityksen kaatuminen ja turvataan lukuisten ihmisten työpaikat”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen on seuraavassa vaiheessa siirryttävä vielä tarkemmin noudattamaan Euroopan komission ehdotusta neuvoston suositukseksi vapaan liikkuvuuden rajoitusten koordinoinnista. Ensimmäisenä on arvioitava, onko tarvetta tuplatestaukseen muiden kuin erittäin korkean riskin maiden osalta. Lähtökohtana pitää olla, että vähäisemmän riskin maiden osalta riittää yksi testi, joka on otettu joko lähtö- tai tulomaassa.
”Tämä uusi linja mahdollistaa aiempaa paremmin työvoiman liikkuvuuden. Viron, Ruotsin ja Norjan työssäkäyntiliikenteen vapauttaminen on tervetullut muutos. Monet yritykset ovat olleet ahdingossa koronakriisin puhjettua, kun kriittisen ulkomaalaista työvoiman saaminen Suomeen on ollut hankalaa”, toteaa Keskuskauppakamarin osaamisasiantuntija Mikko Valtonen
Keskuskauppakamari vaatii hallitusta huolehtimaan siitä, että sekä julkisen että yksityisen sektorin testauskapasiteetti otetaan täysimääräisesti käyttöön. Nyt valittu niin sanottu ”testaa ja tule” -strategia toimii vain, jos testauskapasiteettia on riittävästi, testeihin päästään ilman viivettä ja tulokset tulevat 24 tunnin sisällä. Julkinen sektori ei selviä mittavasta testaustehtävästä yksin.
”Suomen matkustusrajoituksissa pitää huomioida se, että kaikkia EU-kansalaisia pitää kohdella yhdenvertaisesti. Matkustusrajoitusten kannalta kansalaisuuden sijaan olennaista on, onko henkilö oleskellut pidempiaikaisesti kohonneen tartuntariskin alueella”, muistuttaa Valtonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko ValtonenOsaamisasiantuntija
Puh:+358 40 867 8250mikko.valtonen@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Autokuume voi yllättää - huolellinen selvitystyö käytettyä autoa ostaessa voi säästää tuhansilta euroilta28.7.2026 09:34:23 EEST | Tiedote
Kesällä käytettyjen autojen kauppa käy kuumana. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) ja diplomi-insinööri Pasi Karjalainen muistuttaa, että käytetyn auton ostamisessa kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti auton tekniseen kuntoon, huoltohistoriaan ja mahdollisiin kolarivaurioihin. Huolellinen taustojen tarkistaminen ennen kaupantekoa voi ehkäistä ikäviä yllätyksiä ja kalliita korjauksia myöhemmin.
Pörssiyhtiöiden hallitukset uudistuvat Suomessa maltillisesti – toimintaympäristön muutokset eivät ole vaikuttaneet uudistumistahtiin23.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Pörssiyhtiöissä vaihtuu vuosittain noin 15 prosenttia hallituksen jäsenistä. Miesten toimikausi on kestänyt keskimäärin 5,3 vuotta ja naisilla 3,5 vuotta. Kahdella kolmesta hallitukseen valituista henkilöistä on kokemusta toimitusjohtajan tehtävästä tai liiketoimintojen johdosta. Tiedot selviävät Keskuskauppakamarin naisjohtajakatsauksesta.
Helteillä ilmalämpöpumppujen tarve kasvaa – asentajan osaamisella merkitystä16.7.2026 10:57:24 EEST | Tiedote
Kesän hellejaksot näkyvät nopeasti ilmalämpöpumppujen kysynnässä ja korjaamisessa. Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju muistuttaa, että laitteen hankinnassa tai vanhan korvaamisessa huomio kannattaa kiinnittää muuhunkin kuin hintaan. Erityisesti kiireessä tehdyt ratkaisut voivat lisätä virheiden riskiä, jolloin asentajan osaaminen ja kokemus korostuvat.
Ympäristöväittämiin täsmällisyyttä – pelkät vihreät lupaukset eivät enää riitä15.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Markkinoinnin itsesääntelytoimielin Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta (LTL) on soveltanut Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) päivitettyjä markkinointisääntöjä syksystä 2025 lukien. ICC:n mukaan yleistä tai epämääräistä ympäristöväittämää ei pääsääntöisesti saa käyttää ilman täsmennystä. Myös ympäristöväittämiä koskeva lainsäädäntö kiristyy keväällä 2027. Keskuskauppakamarin liiketapalautakunta on antanut kuluvan vuoden aikana tulkinta-apua useiden yritysten ympäristöväittämiin.
Keskuskauppakamari: Perintö- ja lahjaveron uudistus toimisi myös Suomessa – Ruotsi osoittaa suunnan14.7.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Ruotsissa tehdyt perintö- ja lahjaveron uudistukset ovat vahvistaneet yritysten kasvua ja kotimaista omistajuutta. Keskuskauppakamari katsoo, että vastaava uudistus voisi toimia myös Suomessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme