Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Ulkomaalaislain uudistuksen vaikutukset jäämässä toivottua pienemmiksi

25.8.2022 14:49:15 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa
Keskuskauppakamari on tyytymätön hallituksen esitykseen ulkomaalaislain viidennen luvun uudistamiseksi. Uudistukselle pyritään sujuvoittamaan työperäisen maahanmuuton lupaprosesseja, mutta todelliset vaikutukset ovat jäämässä toivottua pienemmiksi. Keskuskauppakamari olisi toivonut rohkeampaa uudistusta, jolla olisi voitu helpottaa osaajapulasta kärsivien yritysten tilannetta.
Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Mikko Valtonen. Kuva: Liisa Takala.
Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Mikko Valtonen. Kuva: Liisa Takala.

Valtioneuvosto on tänään käsitellyt hallituksen esityksen ulkomaalaislain viidennen luvun uudistamiseksi ja seuraavaksi esitys etenee eduskunnan käsittelyyn. Esityksessä on paljon hyviä uudistuksia, mutta myös monia sellaisia asioita, joihin ei löydy ymmärrystä Keskuskauppakamarilta. Keskuskauppakamari toivoo, että eduskunta rohkenee tehdä esitystä parantavia viilauksia ennen lainsäädännön hyväksymistä. 

”Otsikkotasolla ulkomaalaislain viidennen luvun uudistaminen näyttää hyvältä, mutta kun rapsuttaa hieman pintaa syvemmältä, huomaa uudistusten olevan varsin varovaisia ja vaikutuksiltaan toivottua pienempiä. Herää kysymys, että miksi työperäisen maahanmuuton edistämistä pelätään ja jätetään yritykset kärsimään osaajapulasta?”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Mikko Valtonen. 

Työantajien sertifioinninkriteerejä pitää madaltaa 

Hallituksen esityksessä ehdotetaan otettavaksi käyttöön uusi työantajien sertifiointi, joka mahdollistasi sertifioinnin piiriin päässeille työantajille kevennetyn oleskelulupaprosessin. Keskuskauppakamari kannattaa uudistusta, mutta ihmettelee sen yksityiskohtia.  

Jotta yritys pääsee sertifioinnin piiriin, pitää kolmen edellisen vuoden liikevaihdon olla keskimäärin vähintään miljoona vuosittain, oman pääoman pitää olla positiivinen joka vuosi, tuloksen positiivinen vähintään yhtenä vuotena ja työnantajan palvelukseen pitää olla myönnettynä vähintään 10 oleskelulupaa työnteon perusteella. 

“Kriteerit ovat erittäin tiukat ja esimerkiksi kasvuhakuisten yritysten näkökulmasta positiivisen tuloksen vaatimus on hankala. Käytännössä uusilla ja pienemmillä yrityksillä ei myöskään ole mahdollisuutta päästä sertifioinnin piiriin. Liian tiukat kriteerit vähentävät merkittävästi uudistuksesta saatavia hyötyjä”, Valtonen sanoo. 

Keskuskauppakamari on jo lausuntovaiheessa esittänyt, että kriteereitä löysennettäisiin siten, että tarkastelu tehtäisiin vain kahden edellisen vuoden ajalta, tulosvaatimuksesta luovuttaisiin kokonaan ja aiemmin myönnettyjen oleskelulupien vaatimus pudotettaisiin neljään.  

”On eriskummallista, että raja sertifioiduksi työnantajaksi pääsemiselle asetetaan niin korkealle, että arviolta vain reilut 200 yritystä Suomessa täyttää ne. Ulkopuolelle jää valtava määrä yrityksiä, joiden rekrytointeja kevennetyllä oleskelulupamenettelyllä olisi voitu sujuvoittaa. Väkisin tulee mieleen ajatus, että eikö suomalaisiin työantajiin luoteta?”, toteaa Valtonen. 

Saatavuusharkinnan piiriin joutuvien määrää ei saa kasvattaa 

Osana hallituksen esitystä luodaan ulkomaalaislakiin oma lupakategoria erityisasiantuntijoille. Erityisasiantuntijoilla tarkoitetaan henkilöitä, jotka tulevat Suomeen erityistä osaamista vaativiin asiantuntijatehtäviin. Käytännössä tarkastelu tehdään palkkauksen perusteella. Erityisasiantuntijoiden osalta ei tehdä niin sanottua saatavuusharkintaa ja näin ollen lupakäsittely on selkeästi nopeampi. 

Keskuskauppakamari pitää erityisasiantuntijan oleskelulupaa erittäin tärkeänä osana suomalaista oleskelulupajärjestelmää. Osaajista käydään valtavaa globaalia kilpailua ja Suomen pitää olla houkutteleva vaihtoehto näille osaajille. Valtosen mukaan onkin käsittämätöntä, että erityisasiantuntijan palkkavaatimusta ollaan nostamassa nykyisestä noin 3000 eurosta noin 3400 euroon. Samalla rajattaisiin, että luontoisetuja ei saa enää laskea palkkaan sisältyviksi. 

Keskuskauppakamari vaatii, että erityisasiantuntijan palkkavaatimusta kevennetään lähemmäs nykyistä toimivaa käytäntöä. Keskellä valtavaa osaajapulaa ei ole perusteltua hankaloittaa osaajien maahanmuuttoa tiputtamalla monet Suomeen haluavat osaajat toimimattoman saatavuusharkintajärjestelmän piiriin. Pikemminkin saatavuusharkinnasta pitäisi luopua kokonaan. 

”Hallituksen esityksen tavoitteena on sujuvoittaa työperäistä maahanmuuttoa, mutta silti esitetään uudistusta, joka tiputtaisi merkittävän määrän lupahakijoita kankean saatavuusharkinnan piiriin. Käytännössä siis tehtäisiin osaajien maahanmuutosta nykyistä hankalampaa. Tätä on vaikea ymmärtää”, sanoo Valtonen. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Mikko Valtonen. Kuva: Liisa Takala.
Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Mikko Valtonen. Kuva: Liisa Takala.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.

Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.

Keskuskauppakamari: Puolustusteollisuus tärkeä kasvuala Suomelle – Nato-kilpailutuskelpoisuuksista huolehdittava2.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamari arvioi, että puolustusteollisuus nousee nopeasti Suomen talouden ja viennin kannalta keskeiseksi kasvualaksi muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan nyt on ratkaisevaa, että suomalaisyritykset varmistavat paikkansa Nato-hankinnoissa ja täyttävät sen kilpailutuskelpoisuudet.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye