Keskuskauppakamari: Vienti yhä kahdeksan prosentin laskussa - ”Korona kolhii kovasti vientiyrityksiä”

”Suomen vienti on yhä vaikeuksissa, jotka eivät helpota ennen kuin rokotteen avulla saadaan pandemiaa kuriin, yhteiskuntia avattua, talousnäkymiä vahvistettua ja sitä kautta uusia kauppoja ja investointipäätöksiä syntymään”, arvioi tilannetta Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori
Vuori kuitenkin muistuttaa, että keväällä viennin lasku oli yli 20 prosenttia, joten ihan pahimmasta hetkestä pudotus on loiventunut.
Vuoren mukaan Kiinan johdolla piristynyt Aasian talous on tarjonnut hieman vetoapua Suomen viennille, mutta enemmistö vientiyrityksistä ja alihankkijoista on yhä tukalassa tilanteessa. Tullin lokakuun tilastojen mukaan Suomen tavaraviennin arvo laski Saksaan -7,1 prosenttia, Ruotsiin -15,4 prosenttia, USA:an -4,3 prosenttia, Japaniin -22,5 prosenttia, Etelä-Koreaan -18,3 prosenttia ja Kiinaan peräti 24,1 prosenttia. Kauppakamarin tuoreet vientiasiakirjatilastot vahvistavat tämän suunnan jatkuneen myös marraskuussa.
Koronakriisin aikana tehdyt useat Kauppakamarin Vientijohtajabarometrit osoittavat, että vientiyritysten asiakkaat lykkäävät yhä uusia kauppoja ja investointeja sekä pidentävät maksuaikojaan.
Vuoren mukaan kilpailu vientimarkkinoilla on kireää ja markkinaosuuksia jaetaan uudelleen. Vientiyritysten keskeisin huoli on Suomen talouden kilpailukyky ja tasavertaisten toimintaedellytykset verrokkimaiden kanssa lyhyellä ja pitkällä aikavälillä.
”Kansainväliset yhtiöt arvioivat jatkuvasti Suomessa toimivien tuotantoyksiköiden pärjäämistä kilpailussa”, muistuttaa Vuori.
Viennin tuleva menestys rakennetaan nyt kotimaassa uusien markkinoiden avautuessa
Suomi pystyy vaikuttamaan vientimarkkinoiden kehitykseen EU:n aktiivisen kauppapolitiikan, sisämarkkinoiden toimivuuden ja oikeaan osuneiden EU-elpymistoimien avulla. Vientiyritysten toimintaedellytyksiä Suomi voi vahvistaa kansallisin toimin nopeastikin.
”Panostukset viennin edistämiseen ja viennin rahoituksen turvaamiseen pitää nyt olla itsestäänselvyys. Askelia oikeaan suuntaan on jo otettu. Meidän pitää jo nyt tehdä poliittisia päätöksiä, jotka varmistavat työpaikkoja synnyttävien yksityisten investointien säilymisen Suomessa ja uusien saamisen Suomeen”, Vuori sanoo.
Timo Vuoren mukaan koronakriisi ei pysäytä maailman megatrendejä kuten kaupungistumista, vihreää taloutta ja digitalisaatiota, vaan vahvistaa niitä. Samalla syntyy Suomelle uusia vientimarkkinoita. Maiden kilpailu investoinneista ja osaajista kiristyy entisestään, kun yritykset parhaillaan arvioivat tuotantoverkostojaan ja niiden sijaintia.
”Suomella on mahdollisuus pärjätä, jos varmistamme yritysten toimintaympäristön kannustavuuden ja ennakoitavuuden pitkällä aikavälillä”, sanoo Vuori.
Liite:
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VuoriJohtaja, kansainväliset asiat; Maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari ICC
Puh:050 553 5319timo.vuori@chamber.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Odotetun heikkoja kasvulukuja - valonpilkahduksia viennissä ja investoinneissa28.11.2025 09:09:32 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan suhdanne jatkui Tilastokeskuksen vuoden kolmannen neljänneksen bruttokansantuotteen lukujen perusteella vaisuna. “Lieviä myönteisiä merkkejä pystyy sinnikkäällä yrittämisellä löytämään”, sanoo Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Maastapoistumisvero ei ratkaisisi Suomen kilpailukyvyn haasteita27.11.2025 11:17:42 EET | Tiedote
SDP:n vaihtoehtobudjetissa esitetty maastapoistumisvero olisi Keskuskauppkamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan väärä lääke väärään tautiin. Verolla ei paranneta Suomen houkuttelevuutta investoinneille eikä vahvisteta yritysten halua pysyä Suomessa.
Keskuskauppakamari: Oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteissa kasvua vauhdittavia mutta myös jarruttavia esityksiä25.11.2025 16:09:20 EET | Tiedote
Suurimpien oppositiopuolueiden vaihtoehtobudjeteissa löytyy kasvua tukevia ratkaisujakin, mutta erityisesti SDP:n esittämät veronkiristykset kurittaisivat Suomen taloutta. “Suomen talous ei lähde nousuun verottamalla lisää”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Suomen työmarkkinoilla ei selkeää suuntaa - elämme ristiriitaisessa tilanteessa25.11.2025 09:10:38 EET | Tiedote
Lokakuun työllisyysluvut eivät tuoneet selkeää vastausta Suomen työmarkkinoiden suunnasta. “Elämme uudessa ja oudossa tilanteessa, tulkinnan tekeminen on tällä hetkellä vaikeaa”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Keskuskauppakamari: Sopu Brasilian ilmastoneuvotteluista laimea, mutta arvokas rakoilevassa maailmanjärjestyksessä22.11.2025 18:48:13 EET | Tiedote
YK:n ilmastokokous Brasilian Belémissä vahvisti maiden sitoutumisen 1,5 asteen tavoitteeseen, mutta konkreettiset toimet ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi jäivät vähäisiksi. Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Teppo Säkkinen näkee kokouksen rohkaisevimpana signaalina yli 80 maan muodostaman koalition, joka pyrkii vauhdittamaan irtautumista fossiilisista polttoaineista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme