Keskuskauppakamari: Vienti yhä kahdeksan prosentin laskussa - ”Korona kolhii kovasti vientiyrityksiä”
17.12.2020 07:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Suomen vienti on yhä vaikeuksissa, jotka eivät helpota ennen kuin rokotteen avulla saadaan pandemiaa kuriin, yhteiskuntia avattua, talousnäkymiä vahvistettua ja sitä kautta uusia kauppoja ja investointipäätöksiä syntymään”, arvioi tilannetta Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori
Vuori kuitenkin muistuttaa, että keväällä viennin lasku oli yli 20 prosenttia, joten ihan pahimmasta hetkestä pudotus on loiventunut.
Vuoren mukaan Kiinan johdolla piristynyt Aasian talous on tarjonnut hieman vetoapua Suomen viennille, mutta enemmistö vientiyrityksistä ja alihankkijoista on yhä tukalassa tilanteessa. Tullin lokakuun tilastojen mukaan Suomen tavaraviennin arvo laski Saksaan -7,1 prosenttia, Ruotsiin -15,4 prosenttia, USA:an -4,3 prosenttia, Japaniin -22,5 prosenttia, Etelä-Koreaan -18,3 prosenttia ja Kiinaan peräti 24,1 prosenttia. Kauppakamarin tuoreet vientiasiakirjatilastot vahvistavat tämän suunnan jatkuneen myös marraskuussa.
Koronakriisin aikana tehdyt useat Kauppakamarin Vientijohtajabarometrit osoittavat, että vientiyritysten asiakkaat lykkäävät yhä uusia kauppoja ja investointeja sekä pidentävät maksuaikojaan.
Vuoren mukaan kilpailu vientimarkkinoilla on kireää ja markkinaosuuksia jaetaan uudelleen. Vientiyritysten keskeisin huoli on Suomen talouden kilpailukyky ja tasavertaisten toimintaedellytykset verrokkimaiden kanssa lyhyellä ja pitkällä aikavälillä.
”Kansainväliset yhtiöt arvioivat jatkuvasti Suomessa toimivien tuotantoyksiköiden pärjäämistä kilpailussa”, muistuttaa Vuori.
Viennin tuleva menestys rakennetaan nyt kotimaassa uusien markkinoiden avautuessa
Suomi pystyy vaikuttamaan vientimarkkinoiden kehitykseen EU:n aktiivisen kauppapolitiikan, sisämarkkinoiden toimivuuden ja oikeaan osuneiden EU-elpymistoimien avulla. Vientiyritysten toimintaedellytyksiä Suomi voi vahvistaa kansallisin toimin nopeastikin.
”Panostukset viennin edistämiseen ja viennin rahoituksen turvaamiseen pitää nyt olla itsestäänselvyys. Askelia oikeaan suuntaan on jo otettu. Meidän pitää jo nyt tehdä poliittisia päätöksiä, jotka varmistavat työpaikkoja synnyttävien yksityisten investointien säilymisen Suomessa ja uusien saamisen Suomeen”, Vuori sanoo.
Timo Vuoren mukaan koronakriisi ei pysäytä maailman megatrendejä kuten kaupungistumista, vihreää taloutta ja digitalisaatiota, vaan vahvistaa niitä. Samalla syntyy Suomelle uusia vientimarkkinoita. Maiden kilpailu investoinneista ja osaajista kiristyy entisestään, kun yritykset parhaillaan arvioivat tuotantoverkostojaan ja niiden sijaintia.
”Suomella on mahdollisuus pärjätä, jos varmistamme yritysten toimintaympäristön kannustavuuden ja ennakoitavuuden pitkällä aikavälillä”, sanoo Vuori.
Liite:
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VuoriJohtaja, kansainväliset asiat; Maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari ICC
Puh:050 553 5319timo.vuori@chamber.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Työntekijöiden mahdollisuus olla oma itsensä on yrityksille kilpailukykykysymys22.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Suomalainen työelämä on ottanut viime vuosina merkittäviä askelia eteenpäin yhdenvertaisuudessa, vaikka se jääkin vielä muista Pohjoismaista jälkeen. Keskuskauppakamari korostaa, että työntekijöiden mahdollisuus olla työpaikalla oma itsensä on keskeinen osa toimivaa työympäristöä ja tärkeää yritysten pitkän aikavälin kilpailukyvylle.
Vientikysely: Vientinäkymät vahvat jo kolmatta kertaa peräkkäin – vahvimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet18.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamareiden vientiyrityksille tehtyyn kyselyyn vastanneista noin 66 prosenttia uskoo vientinsä kasvavan, kun vain kuusi prosenttia odottaa vientinsä laskevan. Yrityksensä viennin kasvua odottavien osuus on pysynyt korkealla joulukuun vientikyselystä asti. Suurimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät yhä puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet.
Keskuskauppakamari: Huijausviestit jatkuvat myös kesällä – työntekijöiden tietoturvaperehdytys korostuu lomakaudella17.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäajan muutokset lisäävät yritysten tietoturvariskejä, ja tekoälyn kehitys tekee huijausviesteistä entistä vaikeammin tunnistettavia. Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten kannattaa varmistaa koko henkilöstön tietoturvaosaamisen ennen lomakauden alkua.
Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme