Keskuskauppakamari: Vienti yhä kahdeksan prosentin laskussa - ”Korona kolhii kovasti vientiyrityksiä”

”Suomen vienti on yhä vaikeuksissa, jotka eivät helpota ennen kuin rokotteen avulla saadaan pandemiaa kuriin, yhteiskuntia avattua, talousnäkymiä vahvistettua ja sitä kautta uusia kauppoja ja investointipäätöksiä syntymään”, arvioi tilannetta Keskuskauppakamarin johtaja Timo Vuori
Vuori kuitenkin muistuttaa, että keväällä viennin lasku oli yli 20 prosenttia, joten ihan pahimmasta hetkestä pudotus on loiventunut.
Vuoren mukaan Kiinan johdolla piristynyt Aasian talous on tarjonnut hieman vetoapua Suomen viennille, mutta enemmistö vientiyrityksistä ja alihankkijoista on yhä tukalassa tilanteessa. Tullin lokakuun tilastojen mukaan Suomen tavaraviennin arvo laski Saksaan -7,1 prosenttia, Ruotsiin -15,4 prosenttia, USA:an -4,3 prosenttia, Japaniin -22,5 prosenttia, Etelä-Koreaan -18,3 prosenttia ja Kiinaan peräti 24,1 prosenttia. Kauppakamarin tuoreet vientiasiakirjatilastot vahvistavat tämän suunnan jatkuneen myös marraskuussa.
Koronakriisin aikana tehdyt useat Kauppakamarin Vientijohtajabarometrit osoittavat, että vientiyritysten asiakkaat lykkäävät yhä uusia kauppoja ja investointeja sekä pidentävät maksuaikojaan.
Vuoren mukaan kilpailu vientimarkkinoilla on kireää ja markkinaosuuksia jaetaan uudelleen. Vientiyritysten keskeisin huoli on Suomen talouden kilpailukyky ja tasavertaisten toimintaedellytykset verrokkimaiden kanssa lyhyellä ja pitkällä aikavälillä.
”Kansainväliset yhtiöt arvioivat jatkuvasti Suomessa toimivien tuotantoyksiköiden pärjäämistä kilpailussa”, muistuttaa Vuori.
Viennin tuleva menestys rakennetaan nyt kotimaassa uusien markkinoiden avautuessa
Suomi pystyy vaikuttamaan vientimarkkinoiden kehitykseen EU:n aktiivisen kauppapolitiikan, sisämarkkinoiden toimivuuden ja oikeaan osuneiden EU-elpymistoimien avulla. Vientiyritysten toimintaedellytyksiä Suomi voi vahvistaa kansallisin toimin nopeastikin.
”Panostukset viennin edistämiseen ja viennin rahoituksen turvaamiseen pitää nyt olla itsestäänselvyys. Askelia oikeaan suuntaan on jo otettu. Meidän pitää jo nyt tehdä poliittisia päätöksiä, jotka varmistavat työpaikkoja synnyttävien yksityisten investointien säilymisen Suomessa ja uusien saamisen Suomeen”, Vuori sanoo.
Timo Vuoren mukaan koronakriisi ei pysäytä maailman megatrendejä kuten kaupungistumista, vihreää taloutta ja digitalisaatiota, vaan vahvistaa niitä. Samalla syntyy Suomelle uusia vientimarkkinoita. Maiden kilpailu investoinneista ja osaajista kiristyy entisestään, kun yritykset parhaillaan arvioivat tuotantoverkostojaan ja niiden sijaintia.
”Suomella on mahdollisuus pärjätä, jos varmistamme yritysten toimintaympäristön kannustavuuden ja ennakoitavuuden pitkällä aikavälillä”, sanoo Vuori.
Liite:
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo VuoriJohtaja, kansainväliset asiat; Maajohtaja, Kansainvälinen kauppakamari ICC
Puh:050 553 5319timo.vuori@chamber.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Tilastot näyttävät viennin piristyneen syksyllä7.11.2025 11:07:53 EET | Tiedote
Kauppakamareiden myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että vienti on piristynyt hieman syksyn aikana synkähkön kesän jälkeen. EU-ja ETA-maiden ulkopuolella suuntautuvaa tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin syyskuussa 2,5 prosenttia ja lokakuussa 1,4 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tilastojen valossa näyttää siltä, että vienti alkaa elpyä Trumpin valtaantulon aiheuttamasta epätietoisuudesta ja hämmennyksestä.
Keskuskauppakamari: Joka toisessa työnantajayrityksessä on ulkomaalaistaustaista henkilöstöä – kynnystä kansainvälisen osaajan palkkaamiseen tulee madaltaa6.11.2025 06:53:00 EET | Tiedote
Lähes puolet yrityksistä kokee, ettei niillä ole riittäviä valmiuksia tavoittaa ja rekrytoida kansainvälisiä osaajia. Yritykset tarvitsevatkin tukea ja esimerkkejä onnistuneista käytännöistä. Keskuskauppakamari on kehittänyt uuden merkin, jonka avulla voi tunnistaa vastuullisiin käytänteisiin sitoutuneen kansainvälisen henkilöstön työnantajan.
Keskuskauppakamari: Juho Romakkaniemi Eurochambresin varapuheenjohtajaksi5.11.2025 14:59:51 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi on nimitetty Euroopan kauppakamarien kattojärjestön, Eurochambresin varapuheenjohtajaksi. Tänään tehty valinta vahvistaa Suomen asemaa eurooppalaisessa elinkeinoelämän vaikuttamistyössä.
Keskuskauppakamari: Sopu EU:n 2040-tavoitteesta oli välttämätön YK:n ilmastokokouksen alla5.11.2025 13:36:29 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan sopu EU:n 90 prosentin 2040-tavoitteesta pitää EU:n kurssin ilmastotoimissa, mutta jättää myös avoimia kysymyksiä toimeenpanosta. Keskuskauppakamari ehdottaa kansainvälisten yksiköiden käyttöä Ukrainan jälleenrakennuksen tukemiseen. EU:n yhtenäisyys ensi viikolla Brasilian Belémissä alkavan YK:n ilmastokokouksen alla on välttämätöntä.
Keskuskauppakamari: Ilma-vesilämpöpumppu mitoitetaan ja asennetaan usein väärin31.10.2025 06:55:00 EET | Tiedote
Lämpöpumppujen yleistyessä ja tekniikan kehittyessä ilma-vesilämpöpumppujen asentaminen etenkin saneerauskohteisiin on yhä suositumpaa. Keskuskauppakamarin pääsihteeri Raisa Harju muistuttaa ottamaan huomioon lämmitysmuodon vaihtoprosessissa muutakin kuin lämpöpumppujen ominaisuuksien, arvojen ja hinnan vertailun. Huolellinen suunnittelu ja osaava asentaja auttavat välttämään ongelmia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme