Keskuskauppakamarilta ruusuja ja risuja hallitukselle: Työllistävien yritysten maksurasitusta olisi pitänyt keventää
8.4.2020 14:51:41 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Hallituksen lisäpanostukset yritystukiin Business Finlandin, ELY-keskusten ja kuntien kautta olivat hallituksen kehysriihen positiivisin uutinen. Haasteena on nyt saada tukipäätökset ja maksatukset liikkeelle. Esimerkiksi vaikka Business Finlandissa on painettu töitä yötä päivää ja viikonloppuisinkin, on hakemusten käsittelyn jonotusaika tällä hetkellä useamman viikon verran. Positiivista on myös Finnveran rahoitusvaltuuden nostaminen takaustappiositoumuksen laajentaminen.
”Kyllä nämä päätökset olivat edelleen eteenpäin menoa työpaikkojen ja yritysten kantamiseksi koronakuilun yli, mutta valitettavasti lopputulos oli liian laiha”, sanoo Romakkaniemi,
Yrityksille maksurasitusten kaivattu väliaikainen keventäminen jäi kuitenkin tekemättä. Keskuskauppakamari on esittänyt, että tässä vaikeassa tilanteessa edelleen työllistävien yritysten sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksut olisi otettu väliaikaisesti valtion kannettavaksi. Samalla tavalla sairauspoissaolojen suhteen Kela olisi voinut ottaa päivärahan maksun kontolleen heti ensimmäisestä päivästä alkaen. Romakkaniemi arvioikin, että moni yritys ja työpaikka katoaa nyt turhaan toimenpiteiden liian pienen mittaluokan vuoksi.
Rajoitusten purkuaikataulu vaikuttaa satoihin tuhansiin työpaikkoihin
Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten, työpaikkojen ja koko hyvinvointivaltion rahoituspohjan kannalta kaikkein isoin kysymys on kuitenkin se, miten nopeasti epidemia saadaan käännettyä laskuun ja siten taloutta ja työpaikkoja kuristavista rajoitustoimenpiteistä päästään eroon.
”Jokainen viikko näitä rajoitustoimia hävittää 1,2-1,5 miljardia euroa bruttokansantuotteestamme ja tuhoaa kymmeniä tuhansia työpaikkoja”, Romakkaniemi varoittaa, ”Suomen pankki laski skenaarioissaan 20 miljardin eron bruttokansantuotteemme putoamisessa, riippuen siitä saammeko rajoitukset purettua kesän alkuun vai syyskuun alkuun mennessä.”
Hallitus kertoi perustavansa uuden työryhmän valmistelemaan epidemiarajoituksista luopumista sekä taloutemme elpymistä. Keskuskauppakamari on julkaissut tämän työn pohjaksi selviytymisstrategian Suomelle, jossa käydään läpi miten epidemiasta ja rajoituksista päästään nopeimmin eroon, miten yritykset ja työpaikat kannetaan kuilun yli, miten Suomi tarvitsee elvyttävän kylmäkäynnistyksen kesän alusta ja miten tämän kaiken lasku maksetaan rakenteellisilla uudistuksilla. Selviytymisstrategia löytyy täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho RomakkaniemiToimitusjohtaja
Puh:040 050 5269juho.romakkaniemi@chamber.fiKuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Euroopan tulisi vähentää riippuvuutta Yhdysvaltojen digialustoista hallitusti – pienikin muutos vahvistaisi kilpailukykyä13.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan Euroopan nykyinen geopoliittinen tilanne tarjoaa historiallisen mahdollisuuden vahvistaa omaa digitaalista kilpailukykyään. Toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tavoitteena ei ole irtaantua yhdysvaltalaisista palveluista, vaan vähentää niiden käyttöä maltillisesti ja strategisesti. Jo pieni muutos vahvistaisi Euroopan digitaalista kasvua ja huoltovarmuutta.
Kireä pakkanen lisää autojen käynnistysongelmia ja vaurioriskejä –akun esilämmitys tärkeää12.2.2026 10:20:20 EET | Tiedote
Talvilomaviikot ovat alkamassa kovien pakkasten kera. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Mikko Summa muistuttaa, että ankarat pakkaset lisäävät merkittävästi autojen käynnistysongelmia ja teknisten vaurioiden riskiä. Yksi keskeisimmistä pakkasajan toimenpiteistä on auton akun asianmukainen lämmitys, mistä kannattaakin huolehtia lomalle lähdettäessä.
Keskuskauppakamari: Työllistämisen painotus kotoutumislainuudistuksessa on oikea linja - säästöt ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa11.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää erittäin tervetulleena, että työllistyminen nostetaan kotoutumislain uudistuksessa nykyistä selkeämmin keskiöön ja palvelurakenteita uudistetaan. Hallituksen esittämät säästöt kotoutumiseen ovat kuitenkin ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa, sillä kotoutumiskoulutuksen on tutkitusti todettu edistävän työllistymistä.
Keskuskauppakamari kriittisenä kansalaisuuskokeesta - nämä seikat tulisi vielä korjata6.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen ehdotus kansalaisuuskokeesta sisältää selviä puutteita, jotka asettavat kyseenalaiseksi koko kokeen tarpeellisuuden. Keskuskauppakamarin mukaan kokeessa tulisi kysyä vain objektiivisesti mitattavia tosiasioita ja turhaa byrokratiaa pitäisi välttää. Riskinä on, että koe muodostuu tarpeettomaksi pullonkaulaksi kansalaisuuden saamiselle ja pitkittää yritysten jo valmiiksi hankalaa rekrytointiprosessia ulkomaalaisen työvoiman suhteen.
Kireät pakkaset lisäävät putkirikkojen riskiä – vanhat ja matalalla kulkevat vesijohdot erityisessä vaarassa28.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kylmimmillään yli 20 pakkasasteen talvisää kasvattaa putkirikkojen riskiä etenkin vanhoissa kiinteistöissä ja pientaloissa. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja, HTT Arto Krootila varoittaa, että ongelmat voivat alkaa jo huomattavasti lievemmässäkin pakkasessa, jos vesijohto kulkee liian lähellä maanpintaa tai sen eristys on puutteellinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme