Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamarilta ruusuja ja risuja hallitukselle: Työllistävien yritysten maksurasitusta olisi pitänyt keventää

8.4.2020 14:51:41 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi kiittää hallituksen kehysriihessään tekemiä lisäpanostuksia Business Finlandin, ELY-keskusten ja kuntien kautta haettaviin suoriin yritystukiin. Sen sijaan Romakkaniemi harmittelee, että tässä vaikeassa tilanteessa edelleen työllistävien yritysten sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksuihin ei tullut väliaikaista poistoa.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.

Hallituksen lisäpanostukset yritystukiin Business Finlandin, ELY-keskusten ja kuntien kautta olivat hallituksen kehysriihen positiivisin uutinen. Haasteena on nyt saada tukipäätökset ja maksatukset liikkeelle. Esimerkiksi vaikka Business Finlandissa on painettu töitä yötä päivää ja viikonloppuisinkin, on hakemusten käsittelyn jonotusaika tällä hetkellä useamman viikon verran. Positiivista on myös Finnveran rahoitusvaltuuden nostaminen takaustappiositoumuksen laajentaminen.

”Kyllä nämä päätökset olivat edelleen eteenpäin menoa työpaikkojen ja yritysten kantamiseksi koronakuilun yli, mutta valitettavasti lopputulos oli liian laiha”, sanoo Romakkaniemi,

Yrityksille maksurasitusten kaivattu väliaikainen keventäminen jäi kuitenkin tekemättä. Keskuskauppakamari on esittänyt, että tässä vaikeassa tilanteessa edelleen työllistävien yritysten sairaus- ja työttömyysvakuutusmaksut olisi otettu väliaikaisesti valtion kannettavaksi. Samalla tavalla sairauspoissaolojen suhteen Kela olisi voinut ottaa päivärahan maksun kontolleen heti ensimmäisestä päivästä alkaen. Romakkaniemi arvioikin, että moni yritys ja työpaikka katoaa nyt turhaan toimenpiteiden liian pienen mittaluokan vuoksi.

Rajoitusten purkuaikataulu vaikuttaa satoihin tuhansiin työpaikkoihin

Keskuskauppakamari muistuttaa, että yritysten, työpaikkojen ja koko hyvinvointivaltion rahoituspohjan kannalta kaikkein isoin kysymys on kuitenkin se, miten nopeasti epidemia saadaan käännettyä laskuun ja siten taloutta ja työpaikkoja kuristavista rajoitustoimenpiteistä päästään eroon.

”Jokainen viikko näitä rajoitustoimia hävittää 1,2-1,5 miljardia euroa bruttokansantuotteestamme ja tuhoaa kymmeniä tuhansia työpaikkoja”, Romakkaniemi varoittaa, ”Suomen pankki laski skenaarioissaan 20 miljardin eron bruttokansantuotteemme putoamisessa, riippuen siitä saammeko rajoitukset purettua kesän alkuun vai syyskuun alkuun mennessä.”

Hallitus kertoi perustavansa uuden työryhmän valmistelemaan epidemiarajoituksista luopumista sekä taloutemme elpymistä. Keskuskauppakamari on julkaissut tämän työn pohjaksi selviytymisstrategian Suomelle, jossa käydään läpi miten epidemiasta ja rajoituksista päästään nopeimmin eroon, miten yritykset ja työpaikat kannetaan kuilun yli, miten Suomi tarvitsee elvyttävän kylmäkäynnistyksen kesän alusta ja miten tämän kaiken lasku maksetaan rakenteellisilla uudistuksilla. Selviytymisstrategia löytyy täältä.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Lataa

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Kertasatsaus rekrytoivaan koulutukseen vauhdittaisi työllisyyttä ja purkaisi osaajapulaa30.3.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Työttömyyden pitkittyminen Suomessa ei ole vain suhdannekysymys, vaan oire työmarkkinoiden vakavasta kohtaanto-ongelmasta. Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen tulevassa kehysriihessä tarvitaan päätöksiä, jotka puuttuvat suoraan työmarkkinoilla vallitsevaan haasteeseen ja vahvistavat työllisyyttä nopeasti ilman pysyvää menolisäystä. Keskuskauppakamari esittää 40 miljoonan euron kertaluontaista lisärahoitusta rekrytoitaviin koulutuksiin tilanteen ratkaisemiseksi.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Kuluttajat vajoavat synkkyyteen27.3.2026 08:48:26 EET | Tiedote

Kotitalouksien luottamus talouteen heikkeni entisestään, selviää Tilastokeskuksen tuoreesta luottamusindikaattorista. Luottamus heikkeni Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan jopa suhteessa helmikuun valmiiksi sysisynkkään lukemaan. ”Tiedot on kerätty maaliskuun kahden ensimmäisen viikon aikana, eli ne heijastelevat yleisen pessimismin lisäksi osittain Iranin sodan alkuvaiheita”, sanoo Appelqvist.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinatrendit vaakasuunnassa – työvoiman kasvu luo potentiaalia24.3.2026 08:55:06 EET | Tiedote

Työmarkkinoilta ei saatu vielä sanottavammin hyviä uutisia helmikuussa. Vuodentakaiseen verrattuna sekä työttömyys että työllisyys olivat plussalla, mutta viime kuukausina työllisyyskehitys on kulkenut vaakasuunnassa. ”Onneksi työttömyyden nousua selittää työvoiman määrän kasvu, ei työllisyyden aleneminen”, sanoo Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye