Keskuskauppakamarin Ilmastositoumus esillä Madridin ilmastokokouksessa

Yrjö-Koskinen toimii ilmastokokouksessa Euroopan kauppakamareiden kattojärjestön Eurochambresin delegaation jäsenenä. Eurochambresin energia- ja ympäristöpäällikkö Clemens Rosenmayr osallistuu panelistina keskusteluun, jossa esitellään elinkeinoelämän keinoja edistää resurssitehokkuuden ja vähähiilisyyden tavoitteita yhteiskunnassa. Keskuskauppakamarin aloitteesta käynnistetty Ilmastositoumus esitellään tässä yhteydessä.
Keskuskauppakamari on laatinut englanninkielisen esitteen Ilmastositoumuksen sisällöstä. Ilmastositoumuksen tavoitteena on edistää yritysten ja yhteisöjen päästövähennyksiä tarjoamalla niille käytännön ohjeita ja välineitä, joilla ne voivat tavoitella hiilineutraaliutta vuoteen 2035 tai vuoteen 2040 mennessä.
Keskuskauppakamari rohkaisee suomalaisia yrityksiä selvittämään hiilijalanjälkensä ja leikkaamaan päästöjään kustannusten karsimiseksi ja yritystoiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Se järjesti syksyllä koulutustilaisuudet kaikkiaan kuudella paikkakunnalla, joihin osallistui yhteensä 65 yritysedustajaa. Koulutustilaisuudet saivat kiitettävää palautetta, ja niitä jatketaan ensi keväänä seitsemällä paikkakunnalla.
”Monet yritykset ovat viime aikoina törmänneet hiilijalanjälkeä koskeviin kysymyksiin tarjouspyyntöjen ja toimeksiantojen yhteydessä. Jatkossa on tärkeää, että ne kykenevät osoittamaan luotettavalla tavalla, miten ne aikovat pienentää päästöjään. Ilmastositoumus tarjoaa välineet tähän tarkoitukseen. Vastineeksi yritykset voivat käyttää Ilmastositoumus-tunnusta yritysmarkkinoinnissaan, jolla ne voivat viestiä tavoittelevansa hiilineutraaliutta seuraavan 15-20 vuoden aikana,” sanoo Yrjö-Koskinen.
Lisätietoja:
- Kiertotaloutta koskeva oheistapahtuma
- Ilmastositoumusta koskevat verkkosivut
- Päästövähennyskoulutukset keväällä 2020
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eero Yrjö-KoskinenVastuullisuusasiantuntija
Puh:050 3478 778eero.yrjo-koskinen@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Kymenlaakson kauppakamari12.9.2025 11:56:44 EEST | Tiedote
Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 10.–11. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Rovaniemellä. Vuoden kauppakamariksi valittiin Kymenlaakson kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilaisena palkittiin Viivi Sakkara, Keski-Suomen kauppakamarin viestintäpäällikkö. Vuoden aktiivisimpana ansiomerkkien myynnin edistäjänä palkittiin Etelä-Pohjanmaan kauppakamari.
Kauppakamarikysely: Yritykset tyytyväisiä kansainvälisten osaajien rekrytointiin, rekrytointien määrä kuitenkin laskussa9.9.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Yritysten tyytyväisyys kansainvälisiin osaajiin on pysynyt korkealla. Kauppakamareiden osaajakyselyn perusteella 73 prosenttia kansainvälisiä työntekijöitä rekrytoineista yrityksistä pitää kokemustaan myönteisenä, ja vain 4,5 prosenttia kielteisenä. Kansainvälisten rekrytointien määrä on kuitenkin laskussa.
Keskuskauppakamari: Mercosur-sopimuksen tullien alennukset avaisivat ovia suomalaisyrityksille5.9.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
EU:n ja Mercosur-maiden (Brasilia, Argentiina, Paraguay ja Uruguay) välisen, maailman suurimman kauppasopimuksen hyväksyntä toisi merkittäviä mahdollisuuksia suomalaiselle elinkeinoelämälle. Euroopan komissio on jättänyt virallisen esityksen sopimuksen hyväksymisestä, ja Keskuskauppakamari pitää tätä askelta erittäin tervetulleena.
MEN: Kansainvälisen kauppakamarin päivitetyt markkinointisäännöt kieltävät vihapuheen ja disinformaation hyödyntämisen markkinoinnissa4.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) markkinointisäännöksiä on päivitetty muun muassa syrjintäperusteiden osalta, ja nyt myös mielenterveys voi olla syrjintäperuste. Lisäksi säännösten päivityksessä disinformaatio ja vihapuhe on kielletty markkinoinnissa, sekä niissä määritellään vaikuttaja ensimmäistä kertaa.
Keskuskauppakamari: Osaaminen turvattiin – kotoutumisen leikkaukset haastavat työllisyyden edistämistä4.9.2025 06:58:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin johtava asiantuntija Suvi Pulkkinen pitää hallituksen päätöstä olla kohdistamatta uusia säästöjä koulutukseen erittäin tervetulleena. Hänen mukaansa ratkaisu tukee Suomen kilpailukykyä ja tavoitetta nostaa osaamistasoa. Kotouttamiseen tarvitaan työ ensin -periaate.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme