Keskuskauppakamarin Ilmastositoumus esillä Madridin ilmastokokouksessa
10.12.2019 08:00:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote

Yrjö-Koskinen toimii ilmastokokouksessa Euroopan kauppakamareiden kattojärjestön Eurochambresin delegaation jäsenenä. Eurochambresin energia- ja ympäristöpäällikkö Clemens Rosenmayr osallistuu panelistina keskusteluun, jossa esitellään elinkeinoelämän keinoja edistää resurssitehokkuuden ja vähähiilisyyden tavoitteita yhteiskunnassa. Keskuskauppakamarin aloitteesta käynnistetty Ilmastositoumus esitellään tässä yhteydessä.
Keskuskauppakamari on laatinut englanninkielisen esitteen Ilmastositoumuksen sisällöstä. Ilmastositoumuksen tavoitteena on edistää yritysten ja yhteisöjen päästövähennyksiä tarjoamalla niille käytännön ohjeita ja välineitä, joilla ne voivat tavoitella hiilineutraaliutta vuoteen 2035 tai vuoteen 2040 mennessä.
Keskuskauppakamari rohkaisee suomalaisia yrityksiä selvittämään hiilijalanjälkensä ja leikkaamaan päästöjään kustannusten karsimiseksi ja yritystoiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Se järjesti syksyllä koulutustilaisuudet kaikkiaan kuudella paikkakunnalla, joihin osallistui yhteensä 65 yritysedustajaa. Koulutustilaisuudet saivat kiitettävää palautetta, ja niitä jatketaan ensi keväänä seitsemällä paikkakunnalla.
”Monet yritykset ovat viime aikoina törmänneet hiilijalanjälkeä koskeviin kysymyksiin tarjouspyyntöjen ja toimeksiantojen yhteydessä. Jatkossa on tärkeää, että ne kykenevät osoittamaan luotettavalla tavalla, miten ne aikovat pienentää päästöjään. Ilmastositoumus tarjoaa välineet tähän tarkoitukseen. Vastineeksi yritykset voivat käyttää Ilmastositoumus-tunnusta yritysmarkkinoinnissaan, jolla ne voivat viestiä tavoittelevansa hiilineutraaliutta seuraavan 15-20 vuoden aikana,” sanoo Yrjö-Koskinen.
Lisätietoja:
- Kiertotaloutta koskeva oheistapahtuma
- Ilmastositoumusta koskevat verkkosivut
- Päästövähennyskoulutukset keväällä 2020
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eero Yrjö-KoskinenVastuullisuusasiantuntija
Puh:050 3478 778eero.yrjo-koskinen@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kauppakamarikysely: Osaajapolitiikka saa yrityksiltä arvosanan 7– – ”Lupajonossa ei hitsata eikä hoideta”28.10.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Yritykset antavat hallituksen osaajapolitiikalle kouluarvosanan 7-. Kauppakamarien kyselyyn vastanneista 867 yrityksestä vain noin kolmannes arvioi hallituksen onnistuneen osaavan työvoiman turvaamisessa hyvin.
Keskuskauppakamari: Yritykset kerryttävät kaksi kolmasosaa verotuloista – osinkoverotuksen kiristys iskisi veropohjaan26.10.2026 13:59:16 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan osinkoverotuksen kiristäminen olisi väärä tapa korjata julkista taloutta. ”Myönteistä on, ettei valtiovarainministeriö esitä yhteisöverokannan nostamista vaan painottaa verotuksen kansainvälistä kilpailukykyä ja ennakoitavuutta”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.
”Yhteisövero on vain jäävuoren huippu” – yritykset maksoivat ja tilittivät veroja ennätykselliset 82 miljardia euroa22.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Yritysten maksamat ja tilittämät verot nousivat vuonna 2024 lähes 82 miljardiin euroon. Julkisuudessa paljon puhututtanut yhteisövero oli alle kymmenesosa koko verokädenjäljestä. Vuoden 2024 tiedot ovat tuoreimmat, jotka yritysten verokädenjäljestä ovat saatavilla.
IT-ehdot uusiutuvat – sopimuksessa huomioidaan tekoäly20.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Uudistetut IT2026-ehdot julkistetaan 20.10. Uusissa ehdoissa huomioidaan tekoälyn nopea yleistyminen ja EU:n datasäädös.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Työmarkkinoiden nousukäännettä joudutaan vielä odottamaan – ”Tarvitaan kärsivällisyyttä”20.10.2026 08:52:26 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan syyskuun työmarkkinaluvut olivat oletettua heikompia. ”Onneksi työttömyyden lisääntymistä selittää suureksi osaksi työvoiman kasvu”, sanoo Appelqvist
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme