Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Vastatuuli pauhaa teollisuudessa – heikko tilauskertymä ennakoi kituliasta kasvua lähikuukausina
6.4.2023 09:54:06 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Tilastokeskuksen mukaan teollisuusyritysten Suomessa toimivien tehtaiden uusien tilausten arvo oli 4,9 prosenttia alhaisempi kuin vuosi sitten. Samalla jaksolla tuottajahinnat nousivat yli 9 prosenttia, joten tilausten reaalinen kehitys oli reippaasti pakkasella.
”Koko viime vuosi oli teollisuuden saamien uusien tilausten osalta melko vaisu, eikä alkuvuosi ole tuonut parannusta tilanteeseen. Tilausten saaminen tuntuu olevan edelleen tiukassa. Vaikka euroalueen suhdanneuutiset ovat olleet vuoden alussa pelättyä parempia, ei noususuhdanteesta voida toistaiseksi puhua, ja kestää vielä ennen kuin vientikysyntä vahvistuu. Heikko tilauskertymä ennakoi kituliasta kasvua teollisuuteen lähikuukausille”, toteaa Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.
Uusien tilausten lasku oli laaja-alaista. Kaikki päätoimialat supistuivat helmikuussa. Eniten tilausten arvo laski kemianteollisuudessa ja paperiteollisuudessa.
Heikko tilausten virta heijastuu enenevissä määrin tuotantoon
Myös teollisuuden tuotantoluvut kääntyivät helmikuussa laskuun. Samalla tammikuun aiemmin julkaistuja lukuja korjattiin alaspäin. Helmikuussa koko teollisuuden tuotanto oli 4,1 prosenttia pienempi kuin vuosi sitten. Edelliseen kuukauteen verrattuna laskua mitattiin 1,8 prosenttia.
Myös teollisuuden tuotannon supistuminen oli erittäin laaja-alaista. Tammikuuhun verrattuna ainoastaan kaivostoiminta oli kasvussa. Sen sijaan metsäteollisuus, metalliteollisuus ja kemianteollisuus heikkenivät kaikki kuukausitasolla.
”Teollisuustuotanto on kehittynyt pitkään jopa hämmentävä hyvin verrattuna uusien tilausten vaisuuteen. Loputtomasti ei tuotanto voi silti tehtailla jatkua, jos tilauksia ei tule. Helmikuun lukemat herättävät huolta siitä, että vaisuna pysytellyt uusien tilausten virta alkaa pikkuhiljaa heijastua enenevässä määrin tuotantoon”, sanoo Appelqvist.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka AppelqvistPääekonomisti
Puh:+358 44 263 1051jukka.appelqvist@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Tuoreet bruttokansantuotteen luvut ovat “karvas pettymys” – tuotannon elpyminen etenee silti28.8.2026 08:56:44 EEST | Tiedote
Tarkistetut bkt-lukemat eivät ole yhtä hohdokkaita kuin runsaasti hehkutetut ennakolliset arviot, sanoo Keskuskauppakamarin Jukka Appelqvist. Arvio bkt:n kasvusta romahti 0,9 prosentista 0,4 prosenttiin.
Keskuskauppakamari: Suomen veropolitiikkaan tarvitaan ennakoitavuutta – ”Verosinkojen tai temppudroonien esittely ei edistä Suomen tilannetta”27.8.2026 15:24:47 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari muistuttaa, että julkisen talouden sopeutustarpeesta käytävässä keskustelussa on huolehdittava verotuksen ennakoitavuudesta.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Talouden kasvu ei näy vielä työmarkkinatilastoissa: “Toistaiseksi keräillään rohkeutta rekrytointien kanssa”25.8.2026 09:04:22 EEST | Tiedote
Heinäkuun työmarkkinatilastot maalaavat Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kuvaa vakaasta kehityksestä, mutta nousuvaihdetta joudutaan vielä odottamaan.
Keskuskauppakamari: Liikuntaedun käyttö laajenee ainakin kuntosaliohjelmiin ja välinevuokraukseen – mutta mikä lasketaan fyysiseksi aktiivisuudeksi?21.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Työnantajien tarjoaman liikuntaedun käyttömahdollisuudet laajenevat merkittävästi. Sääntelyyn jää edelleen tulkinnanvaraisuutta ja epäjohdonmukaisuuksia, huomauttaa Keskuskauppakamari. Esimerkiksi avantouinnin ja saunomisen sekä monien luontoharrastusten kohtelu joudutaan arvioimaan tapauskohtaisesti.
Keskuskauppakamari: Kun suomalainen ostaa, talouskasvu kiihtyy – ”Jokainen voi vaikuttaa hyvinvointimme kasvuun”14.8.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan talouskasvun edelleen vauhdittumisen kannalta olennaista on, että Venäjän hyökkäyssodan jälkeisen epävarmuuden vuoksi säästöihin kertynyttä rahaa saadaan liikkeelle kulutukseen. ”Miljoonien kuluttajien ostopäätökset lisäävät vettä talouskasvun myllyyn ja vauhdittavat hyvän kierrettä”, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme