Kestävän kasvun kehitysympäristöjen toteutuspolku -hanke vauhdittaa vihreää siirtymää ja digitaalisten ratkaisujen hyödyntämistä Espoossa
1.11.2021 14:25:07 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote

Kaksivuotinen EU-rahoitteinen hanke edistää Suomen kestävän kasvun ohjelman tavoitteita vahvistamalla yksityisiä ja julkisia kumppanuuksia ja kehittämällä tutkimusinfrastruktuuria. Tavoitteena on, että muutos vihreään siirtymään ja digitaalisten ratkaisujen hyödyntämiseen arjessa vauhdittuisi.
Espoon kaupungin johtamassa hankkeessa pyritään ratkomaan kaupunkikehittämiseen, liikenteeseen, energiaan ja kiertotalouteen liittyviä haasteita Espoon, VTT:n, Aalto-yliopiston, Omnian ja kumppaniyritysten välisellä yhteistyöllä. ”Hanke tuo yhä selvemmin näkyväksi sen, miten kaupungit, tutkimusorganisaatiot, oppilaitokset, yritykset ja kansalaiset voivat olla osa siirtymää kohti kestävämpää arkea ja ilmastonmuutoksen ratkaisua”, sanoo KETO-hankkeen projektipäällikkö Mari Päätalo.
”Vihreä siirtymä ja kestävän kasvun tavoittelu tarjoavat suomalaisille yrityksille ja tutkimusorganisaatioille mittavia mahdollisuuksia globaaleilla markkinoilla. Ratkottavat haasteet ovat kuitenkin monimutkaisia, ja niiden selättämiseksi tarvitaan entistä parempia ratkaisuja – ja tiiviimpää yhteystyötä”, jatkaa hanketta VTT:llä johtava Eveliina Grönroos.
Uudenlaiset ratkaisut vaativat yhdessä oppimista ja kehittämistä
KETO-hankkeessa luodaan kolme kehitysympäristöä, joissa kaupungit, yritykset, tutkimusorganisaatiot, oppilaitokset ja asukkaat voivat yhdessä kehittää, toteuttaa ja testata uusia kestäviä ratkaisuja. Kehitysympäristöissä tapahtuvalla yhteiskehittämisellä tavoitellaan uusia palveluja ja tuotteita, erilaistuvia liiketoimintamuotoja ja työpaikkoja. Luotavat ratkaisut ovat hyödynnettävissä ja levitettävissä myös muualle Suomeen ja ulkomaille.
”Hankkeen avulla edistetään kaupallisesti kannattavia ratkaisuja, joilla kestävän kehityksen tavoitteet toteutuvat globaalilla tasolla. Veturiyritykset ja kokeiluvalmis kaupunki ovat tässä avainpelaajiamme”, kertoo hanketta Aallossa koordinoiva Tatu Koljonen.
Kehitysympäristöt ovat Otaniemi-Keilaniemen tutkimus- ja kehitysympäristö energian ja liikkumisen ratkaisuille, Keran puhtaan ja älykkään rakentamisen alue ja Kiviruukin ketterä koetoimintaympäristö ruokajärjestelmän ja kiertotalouden demonstraatioille.
Hanke on jaettu kuuteen osaan, jotka ovat:
- Johtaminen ja vaikuttavuus
- Puhdas ja älykäs kaupunki
- Digitaalisuuden mahdollisuudet
- Puhtaan teknologian demonstraatiot
- Energiamurros ja liikenteen sähköistyminen
- Kestävät hankinnat sekä osallisuus ja viestintä.
Hankkeessa toteutetaan sekä nopeasti käyttöönotettavia ratkaisuja että luodaan edellytyksiä tulevaisuuden työpaikoille ja kilpailukyvylle. Toimenpiteiden vaikutuksia arvioidaan kestävän kehityksen näkökulmista, joita ovat taloudellinen, ekologinen sekä sosiaalinen ja kulttuurinen kestävyys.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Espoon kaupunki
Mari Päätalo
Kehittämispäällikkö
+358 40 639 4550
Mari.paatalo@espoo.fi
Aalto-yliopisto
Tatu Koljonen
Executive in Residence
+358 40 506 0734
Tatu.koljonen@aalto.fi
VTT
Eveliina Grönroos
Asiantuntija
+358 40 143 2575
Eveliina.gronroos@vtt.fi
Omnia
Kai Martiskainen
Projektipäällikkö
+358 46 850 8050
Kai.martiskainen@omnia.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Espoo tukee työnantajia – uudet rekrytointituet haettavissa 3.2.20263.2.2026 10:17:46 EET | Tiedote
Espoo avaa haettavaksi kaksi uutta taloudellista tukea rekrytoiville työnantajille.
Konserni- ja tilajaoston päätöksiä 2.2.20262.2.2026 13:10:35 EET | Tiedote
Kaupunginhallituksen konserni- ja tilajaosto merkitsi tiedoksi konserniraportin tammi-joulukuu 2025 ja kävi omistajalinjauksia koskevan lähetekeskustelun.
I Esbo färdigställdes drygt 2 400 nya bostäder i fjol30.1.2026 13:25:50 EET | Pressmeddelande
Antalet färdigställda bostäder var mer än 800 färre än året innan. Det beror på bostadsbyggandets konjunktursvacka. Det finns dock groende tecken på att produktionen håller på att återhämta sig.
Espooseen valmistui viime vuonna reilut 2 400 uutta asuntoa30.1.2026 13:25:50 EET | Tiedote
Valmistuneiden asuntojen määrä laski yli 800:lla verrattuna vuoteen 2024. Laskua selittää asuntorakentamisen suhdannekuoppa. Orastavia merkkejä tuotannon elpymisestä on kuitenkin havaittavissa.
Espoo Cateringin Tytti Saari voitti PRO-palkinnon 202630.1.2026 10:06:47 EET | Tiedote
Espoo Cateringin tiimiesihenkilö Tytti Saari on voittanut Ammattikeittiön päällikkö -sarjan PRO-palkinnon 2026. Palkinto jaettiin torstaina 29.1.2026 Helsingin Finlandia-talolla järjestetyssä PRO-gaalassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

