Kestävän suomalaisen maidontuotannon edellytykset pitää turvata
12.11.2021 09:45:51 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Maailman mittakaavassa ja monella mittarilla tarkasteltuna suomalainen maidontuotanto on erittäin kestävää. Alalla on myös vahva tahtotila edistää edelleenkin maidontuotannon ilmastoystävällisyyttä, eläinten hyvinvointia sekä luonnon monimuotoisuutta.
- Maailmanlaajuisesti tarkasteltuna maitotuotteiden kysyntä kasvaa, ja Suomessa - jos missä - maitoa pystytään tuottamaan vastuullisesti ja kestävästi, sanoo joensuulainen maidontuottaja, MTK:n maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen.
- Ketjussa jo pitkään tehdyn vastuullisuustyön lisäksi kestävyysetua meille antaa viileissä olosuhteissa hyvin kasvava nurmi, johon suomalainen maidontuotanto perustuu.
Kuluvan vuoden aikana maidontuotannon kustannukset ovat nousseet rajusti kaikkien kustannuserien osalta. Maitotiloilla kustannussäästöjä on haettu jo useiden vuosien ajan, ja nyt osalla tiloista ollaan maksuvalmiusongelmien äärellä, mikä kuormittaa maidontuottajia kohtuuttomasti.
Maitovaltuuskunnan huoli on, että jo viime vuosina nopeasti laskenut maitotilojen määrä kääntyy entistäkin nopeampaan laskuun. Tällä olisi suoria vaikutuksia maaseudun elinvoimaan ja maisemaan.
- Yhteisen maatalouspolitiikan, CAP:n, tulevan ohjelmakauden valmistelun loppusuoralla on varmistettava, että työvaltaisimman ja laajimman kotieläintuotannon alan, maidontuotannon, tuet turvaavat jatkossa maidontuotannon jatkumisen ja alan kehittämisen, muistuttaa Vesilahtelainen maidontuottaja, Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Mauri Penttilä.
- Tässä hyvin haastavassa taloudellisessa tilanteessa Maitovaltuuskunta pitää erityisen tärkeänä sitä, että maidontuotantoon kohdentuvat tuet säilyvät tulevalla ohjelmakaudella ennallaan.
---------------
Maitovaltuuskunta on vuonna 1995 perustettu maito-osuuskuntien rekisteröimätön yhdistys.
Maitovaliokunta on Maitovaltuuskunnan, MTK:n ja SLC:n perustama yhteistyöelin.
-------------
Lisätietoja:
Maitovaltuuskunnan puheenjohtaja Mauri Penttilä, puh. 0400 832 993
Maitovaliokunnan puheenjohtaja Asko Miettinen, puh. 040 732 7388
Autamme haastateltavien etsinnässä. Ole yhteydessä:
maitoasiamies Marjukka Mattio, puh. 050 533 8924
Seuraavia MTK:n kuvia saa käyttää. Kuvassa Pelto-Mattilan maitotilan isäntä Sami Suttinen Hausjärveltä.
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Uudistettu luontoarvot.fi -markkinapaikka - webinaari torstaina 26. maaliskuuta20.3.2026 15:41:52 EET | Kutsu
Luontoarvot.fi on MTK:n ylläpitämä, täysin uudistettu palvelu, joka yhdistää luontoarvojen ostajat, myyjät ja asiantuntijat. Palvelun tavoitteena on helpottaa luontoarvojen, ennallistamistoimenpiteiden, ekologisen kompensaation hyvitysalueiden ja muiden luonnonhoidon hankkeiden löytymistä ja toteuttamista. Markkinapaikan kehittäminen on osa Koneen Säätiön Metsän Puolella -aloitteen rahoittamaa LUMA-hanketta. Tervetuloa seuraamaan uudistetun luontoarvot.fi -palvelun julkistamiswebinaaria torstaina 26. maaliskuuta kello 13:00 alkaen.
Pääsiäiskoriste ruokaherneistä viikossa – versot kasvavat munankuorissa20.3.2026 12:57:04 EET | Artikkeli
Pääsiäispöytään saa keväistä vihreyttä helposti ja nopeasti. Tavallisista ruokaherneistä voi kasvattaa kotona herneenversoja jopa kolmessa päivässä, ja niistä syntyy sekä syötävä lisuke että näyttävä pääsiäiskoriste. Versot kasvavat vaikka kananmunankuorissa, ja tarvikkeet löytyvät helposti kotoa tai lähimmästä ruokakaupasta.
MTK: Ympäristötuen ja METSO-rahoituksen ahdinko iskee monimuotoisuustyöhön - osaajat ja kohteet kaikkoavat20.3.2026 12:47:44 EET | Tiedote
Metsätalouden ympäristötukikriteerien tiukentuminen ja valtion rahoituksen supistuminen ovat ajaneet tilanteeseen, jossa monimuotoisuustyötä tekevät metsänomistajat ja luonnonhoidon ammattilaiset jäävät tyhjän päälle.
Sota Lähi-idässä tuomassa kriisin maatalouteen – MTK vaatii nopeita korjaustoimia20.3.2026 07:50:00 EET | Tiedote
Sota Lähi-idässä on tuomassa vaikean kustannuskriisin suomalaisten ruokaturvan perustaan, maatalouteen. Lannoitteiden ja polttoaineiden kallistuminen uhkaa aiheuttaa maataloudelle satojen miljoonien eurojen lisäkustannukset. Kriisi koskee jo nyt erityisesti peltokasvituotantoa. MTK varoittaa alkutuotannon kriisistä ja vaatii hallitusta varautumaan nopeisiin toimiin jo tulevan kasvukauden viljelyn turvaamiseksi.
MTK: Lakimuutos tuo selkeyttä lintujen pesimäaikaan tehtäviin metsähakkuisiin19.3.2026 16:17:19 EET | Tiedote
Valtioneuvosto antoi torstaina 19. maaliskuuta eduskunnalle esityksen pesimäaikaisia metsähakkuita koskevasta lainsäädännöstä. MTK näkee maa- ja metsätalousministeriön tavoitteet selkeyttää pesintäaikaisia metsänhakkuita koskevaa kansallista lainsäädäntöä tärkeänä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




