KHO:n presidentti Kari Kuusiniemi: Oikeusvaltiolla on kysyntää erityisesti epävarmuuden aikana
11.2.2022 12:54:39 EET | Korkein hallinto-oikeus | Tiedote
Vuosittaisen hallintotuomioistuinpäivän tänään avannut korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Kari Kuusiniemi käsittelee puheessaan oikeusvaltiota yhteiskunnallisen luottamuksen rakentamisen välineenä.
Presidentti Kuusiniemi muistuttaa, että oikeusvaltio on meitä kaikkia varten.
”Oikeusvaltio maksaa, oikeusvaltiossa tuomioistuin saattaa kumota päätöksiä, jotka mahdollistavat investointeja ja talouden elpymistä, tuomioistuinkäsittely ottaa aikansa. Lääke tähän ei kuitenkaan ole valitusoikeuksien poistaminen tai niiden käyttämisen tekeminen mahdottomaksi korkeilla oikeudenkäyntimaksuilla tai suhteettomalla kuluriskillä. Lääke on tuomioistuinten riittävä resursointi ja tuomioistuinten oma vastuu pitää prosessinsa tehokkaana.”
Kuusiniemi on huolissaan erityisesti korona-aikana korostuneesti esiin tulleesta vallanjaon hämärtymisestä. Tuomioistuinten päätökset pohjautuvat eduskunnan säätämiin lakeihin, eivät tuomareiden omiin mieltymyksiin.
”Vallanjako on keskeinen osa demokratiaa ja oikeusvaltiota. Hallintotuomioistuimen tehtävänä on ratkaista, onko viranomaisen päätös lainmukainen. Asia on ratkaistava lakien mukaan oikeudenmukaisessa oikeudenkäyntimenettelyssä, johon maan hallituksella tai muillakaan ulkopuolisilla ei ole valtaa puuttua. Jos lait eivät mahdollista päätöksentekijöiden tarpeellisiksi arvioimia rajoituksia, lakeja on muutettava.”
Viime vuoden aikana oikeusvaltiokeskustelu on kohonnut keskustelunaiheeksi myös mediassa. Presidentti Kuusiniemi pitää tärkeänä, että kansalaisille muodostuu käsitys oikeusvaltion tärkeydestä sekä sen uhkatekijöistä ja niiden torjumisesta. Oikeusvaltio ei kuulu vain oikeuslaitoksen agendalle vaan kansalaisyhteiskunnan jokapäiväiseen käsitteistöön. Kysymys on demokratiasta, vallanjaosta ja tuomioistuinten riippumattomuudesta.
Tuomioistuimen riippumattomuus ei ole tuomioistuinta varten vaan sitä varten, että ihmiset saavat asiansa käsitellyksi oikeudenmukaisessa oikeudenkäynnissä kohtuullisessa ajassa.
Yhteyshenkilöt
Jaana Lappalainenviestintäpäällikkö / kommunikationschefkorkein hallinto-oikeus / högsta förvaltningsdomstolen
Puh:029 5640 259etunimi.sukunimi@oikeus.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Korkein hallinto-oikeusFabianinkatu 15 / Fabiansgatan 15
00130 Helsinki / Helsingfors
029 56 40200http://www.kho.fi
Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus
KHO:n muu päätös, joka koskee malminetsintälupaa (Suomussalmi)3.6.2026 09:51:42 EEST | Päätös
Korkein hallinto-oikeus myönsi Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle valitusluvan ja tutki asian. Asia koski Kalevala Gold Oy:n Syrjälä-nimisen malminetsintäluvan voimassaoloa. Korkein hallinto-oikeus kumosi Turvallisuus- ja kemikaaliviraston ja Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätökset ja palautti asia Turvallisuus- ja kemikaalivirastolle uudelleen käsiteltäväksi pääasian osalta. Hallinto-oikeus päätös jäi voimaan oikeudenkäyntikulujen korvausvelvollisuuden osalta. Asian tausta, KHO:ssa esitetyt vaatimukset ja KHO:n ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä. KHO 3.6.2026 T 1515
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee asiakirjajulkisuutta (sosiaalihuollon asiakastiedot)3.6.2026 09:32:38 EEST | Päätös
Asiassa oli kyse hyvinvointialueelle tehdyistä tietopyynnöistä, jotka koskivat sosiaalihuollon asiakkaiden oikaisuvaatimuksiin annettuja päätöksiä heitä koskevien sosiaalipalveluiden järjestämisestä.
KHO:n ennakkopäätös, joka koskee rakennusvalvontaa ja oikeudenkäynnin viivästymisen hyvittämistä3.6.2026 09:27:06 EEST | Päätös
Kuntien yhteinen ympäristölautakunta oli velvoittanut A:n ja B:n poistamaan kiinteistölleen ilman tarvittavaa toimenpidelupaa rakennetun leikkimökin. Asian oli kuntien yhteisen ympäristölautakunnan kokouksessa esitellyt kiinteistön sijaintikunnan rakennustarkastaja.
HFD beviljade inte besvärstillstånd i ärendet gällande upphandling av spårvagnar till Helsingfors och Vanda2.6.2026 09:17:14 EEST | Pressmeddelande
Högsta förvaltningsdomstolen (HFD) har idag avslagit Škoda Transtech Ab:s besvärstillståndsansökan.
KHO ei myöntänyt valituslupaa Helsingin ja Vantaan alueen raitiovaunuhankintaa koskevassa asiassa2.6.2026 09:17:14 EEST | Tiedote
Korkein hallinto-oikeus (KHO) on tänään antamallaan päätöksellä hylännyt Škoda Transtech Oy:n valituslupahakemuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme