Korkein hallinto-oikeus

KHO:n presidentti Kari Kuusiniemi: Oikeusvaltiolla on kysyntää erityisesti epävarmuuden aikana

11.2.2022 12:54:39 EET | Korkein hallinto-oikeus | Tiedote

Jaa
Epävarmuuden aika on omiaan lisäämään oikeusvaltion kysyntää. Tuomioistuinten on oltava etulinjassa lisäämässä ihmisten luottamusta siihen, että kaikkia kohdellaan yhdenvertaisesti ja että ratkaisut perustuvat lakiin.

Vuosittaisen hallintotuomioistuinpäivän tänään avannut korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Kari Kuusiniemi käsittelee puheessaan oikeusvaltiota yhteiskunnallisen luottamuksen rakentamisen välineenä.

Presidentti Kuusiniemi muistuttaa, että oikeusvaltio on meitä kaikkia varten.

”Oikeusvaltio maksaa, oikeusvaltiossa tuomioistuin saattaa kumota päätöksiä, jotka mahdollistavat investointeja ja talouden elpymistä, tuomioistuinkäsittely ottaa aikansa. Lääke tähän ei kuitenkaan ole valitusoikeuksien poistaminen tai niiden käyttämisen tekeminen mahdottomaksi korkeilla oikeudenkäyntimaksuilla tai suhteettomalla kuluriskillä. Lääke on tuomioistuinten riittävä resursointi ja tuomioistuinten oma vastuu pitää prosessinsa tehokkaana.”

Kuusiniemi on huolissaan erityisesti korona-aikana korostuneesti esiin tulleesta vallanjaon hämärtymisestä. Tuomioistuinten päätökset pohjautuvat eduskunnan säätämiin lakeihin, eivät tuomareiden omiin mieltymyksiin.

”Vallanjako on keskeinen osa demokratiaa ja oikeusvaltiota. Hallintotuomioistuimen tehtävänä on ratkaista, onko viranomaisen päätös lainmukainen. Asia on ratkaistava lakien mukaan oikeudenmukaisessa oikeudenkäyntimenettelyssä, johon maan hallituksella tai muillakaan ulkopuolisilla ei ole valtaa puuttua. Jos lait eivät mahdollista päätöksentekijöiden tarpeellisiksi arvioimia rajoituksia, lakeja on muutettava.”

Viime vuoden aikana oikeusvaltiokeskustelu on kohonnut keskustelunaiheeksi myös mediassa. Presidentti Kuusiniemi pitää tärkeänä, että kansalaisille muodostuu käsitys oikeusvaltion tärkeydestä sekä sen uhkatekijöistä ja niiden torjumisesta. Oikeusvaltio ei kuulu vain oikeuslaitoksen agendalle vaan kansalaisyhteiskunnan jokapäiväiseen käsitteistöön. Kysymys on demokratiasta, vallanjaosta ja tuomioistuinten riippumattomuudesta.

Tuomioistuimen riippumattomuus ei ole tuomioistuinta varten vaan sitä varten, että ihmiset saavat asiansa käsitellyksi oikeudenmukaisessa oikeudenkäynnissä kohtuullisessa ajassa.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Korkein hallinto-oikeus
Korkein hallinto-oikeus
Fabianinkatu 15 / Fabiansgatan 15
00130 Helsinki / Helsingfors

029 56 40200http://www.kho.fi

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n muu päätös, joka koskee vakuuden määrä kaivostoimintaa lopetettaessa, väliaikainen määräys (Pahtavaaran kaivos)1.7.2026 09:16:05 EEST | Päätös

Korkein hallinto-oikeus myönsi Rupert Finland Oy:lle valitusluvan ja tutki asian. Asiassa oli Rupert Finland Oy:n valituksesta ratkaistavana, onko aluehallintovirasto voinut esittämillään perusteilla korottaa yhtiön voimassa olevassa ympäristö- ja vesitalousluvassa määrätyn vakuuden määrää yhtiön haettua ympäristöluvan lupamääräysten muuttamista. Korkein hallinto-oikeus kumosi Vaasan hallinto-oikeuden päätöksen sekä Pohjois-Suomen aluehallintoviraston päätöksen lupamääräyksen 28 ja palautti asian lupamääräyksen 28 osalta aluehallintoviraston sijaan tulleelle Lupa- ja valvontavirastolle uudelleen käsiteltäväksi. Korkein hallinto-oikeus antoi samalla asiassa väliaikaisen määräyksen. Väliaikainen määräys, asian tausta, korkeimmassa hallinto-oikeudessa esitetyt vaatimukset ja korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä. KHO 1.7.2026 T 1830

KHO:n muu päätös, joka koskee julkista hankintaa (konesali- ja kapasiteettipalvelujen hankinta aiemmalta sopimuskumppanilta)26.6.2026 09:46:31 EEST | Päätös

Korkein hallinto-oikeus myönsi CGI Suomi Oy:lle valitusluvan ja tutki asian siltä osin kuin markkinaoikeudessa oli ratkaistu CGI Suomi Oy:n valitus, joka sisältyy markkinaoikeuden päätökseen asiassa diaarinumero 247/2023, sekä siltä osin kuin kysymys oli markkinaoikeudessa aiheutuneiden oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta asiassa diaarinumero 460/2023. Korkein hallinto-oikeus kumosi markkinaoikeuden päätöksen siltä osin kuin valituslupa on myönnetty ja palautti asia markkinaoikeudelle uudelleen käsiteltäväksi näiltä osin. Asian tausta, korkeimmassa hallinto-oikeudessa esitetyt vaatimukset ja korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisun perustelut ovat luettavissa korkeimman hallinto-oikeuden internetsivustolla julkaistusta päätöksestä. KHO 26.6.2026 T 1791

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee lahjaverotusta (vanhemmilta saatu laina)26.6.2026 09:42:50 EEST | Päätös

A oli 4.10.2018 saanut vuosina 1953 ja 1954 syntyneiltä vanhemmiltaan 270 000 euroa. Varojen siirrosta oli tehty 3.10.2018 päivätty velkakirja, jonka mukaan lainasta ei peritä korkoa ja johon oli liitetty takaisinmaksusuunnitelma. Takaisinmaksusuunnitelman mukaan lainaa lyhennettiin neljä kertaa vuodessa. Ensimmäinen 1 000 euron lyhennys oli ollut määrä suorittaa 1.1.2022 ja viimeinen 1.9.2045. Lyhennyserän määrä kasvoi asteittain niin, että yksittäisen lyhennyksen suurin määrä oli 4 000 euroa. Lainaa oli suunnitelman mukaan pitänyt lyhentää yhteensä 19 750 euroa 1.1.2026 mennessä. A:n bruttotulot olivat vuosina 2018–2020 olleet noin 75 000–110 000 euroa vuodessa. A oli 8.1.2026 päivätyssä vastaselityksessään ilmoittanut lyhentäneensä lainaa yhteensä noin 20 000 euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye