Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Knucklebone Oscar juhlii 50-vuotispäiväänsä uudella It’s So Easy -singlellä ja -videolla

14.11.2022 10:10:53 EET | Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy | Tiedote

Jaa
Knucklebone Oscar täyttää tänään maanantaina 14.11. 50 vuotta ja juhlistaa merkkipäiväänsä uuden It’s So Easy -singlen ja videon julkaisulla. Teemallisesti kappale enteilee ensi vuonna ilmestyvää juhla-albumia, jolla vierailee nimekäs kotimainen artistijoukko Jesse Markinista Edu Kehäkettuseen. Materiaali koostuu Knucklebone Oscarin ja vierailijoiden versioimista vanhoista suosikkibiiseistä sekä originaaleista. Albumi kulkee työnimellä “Knucklebone With Friends”/“Rhythm Box”.
Knucklebone Oscar. Kuva: Otso Kähönen
Knucklebone Oscar. Kuva: Otso Kähönen
Knucklebone Oscar kertoo uudesta singlestään seuraavaa:
 
– It’s So Easy on vanha rock ’n’ roll obscurity -styke jota olen pitkään dikkaillut. Mahtavaa tehdä oma törkyinen versio tästä. Tyylillisesti It’s So Easy on rouheampaa garageräminää ja Hurriganesin Roadrunner-botnea kuin mitä olen ihan viime vuosina tehnyt. Viimeaikaiset tuotokset on olleet hyvin paljon “bluesimpaa”, gospelia Tuomari Nurmion kanssa, bluesia White Knuckles Triossa, vanhan liiton rokkenrollia Eero Raittisen kanssa jne. Veri kuitenkin vetää jyystörokin pariin! Tää on tietynlainen paluu tai vierailu 2000-luvun alkupuolen ja puolenvälin tunnelmiin, jolloin kierrettiin paljon keski-Euroopassa ja rouhittiin ikenet syyhyten ylitempoista adhd-bluesia hikisissä klubeissa.
 
Tänään Soundin ensinäytössä oleva It’s So Easy -video on iloisen vauhdikas actionpala ja eräänlainen sisarvideo Knucklebone Oscarin aiemmalle Sex Sex And Sun -teokselle. Hurtilla huumorilla höystetyn videon kuvasto naureskelee lempeästi klassiselle rock ’n’ roll -tematiikalle ja kliseille – tuloksena on Knucklebonen näköinen hybridi garagerockia, Super Mario Brosia ja Benny Hilliä!
 
Knucklebone Oscar juhlii 50-vuotissyntymäpäiväänsä 25. marraskuuta juhlakeikalla On the Rocksissa, värikkään vierailijajoukon kera. Lavalla Oscarin kanssa tullaan näkemään ainakin Marjo Leinonen, Eero Raittinen, Tuomari Nurmio ja Tuure Kilpeläinen. Liput ovat myynnissä Tiketissä
 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Knucklebone Oscar. Kuva: Otso Kähönen
Knucklebone Oscar. Kuva: Otso Kähönen
Lataa
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy
Kirstinkatu 3 B 27
00530 Helsinki

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kulttuuritoimisto Palovaara & Ruusila Oy

Kuukausi Konneveden Naisten viikko -festivaaliin – mukana ohjelmassa muun muassa Verneri Pohjola, Tommi Korpela, Eija Ahvo ja Suomen ensimmäinen K-Market Galleria18.6.2026 12:17:00 EEST | Tiedote

Konneveden Naisten viikko lähestyy! Heinäkuun puolivälissä järjestettävä poikkitaiteellinen festivaali tuo yhteen tulkitsijoita, esiintyjiä ja ajattelijoita arkkitehtuurista filosofiaan ja runoudesta kulinariaan. Henkeä, taidetta ja tulevaisuutta -pääteema lävistää koko festivaalin ja tapahtumat nivoutuvat yhteen lyriikan punaisella langalla. Maksullisten tapahtumien, kuten Verneri Pohjolan ja Mika Kallion Fallen Trees -konsertin, näyttelijä Tommi Korpelan ja Pami Karvosen tähdittämän Johanneksen matkassa -konsertin ja näyttelijä Eija Ahvon tulkitseman Rakas Eeva Kilpi! -esityksen lisäksi luvassa on runsaasti maksutonta pop-up-ohjelmaa. Naisten viikko on tunnettu myös yllätyksistään: Missä muualla kuin Naisten viikolla vaikkapa harmonikkataiteilija Kimmo Pohjonen voi putkahtaa haitareineen pakastimesta? Liput maksullisiin tapahtumiin ovat myynnissä Tiketissä.

Käsien pesusta tuli vertauskuva vastuun pakoilusta – Eternal Erection julkaisi uuden singlen Wash Your Hands12.6.2026 08:43:02 EEST | Tiedote

Tänään perjantaina 12. kesäkuuta julkaistu Eternal Erectionin uusi single Wash Your Hands tarkastelee arkista rutiinia, käsien pesemistä, ja sen muuttuvia merkityksiä eri yhteyksissä. Sanoitus on saanut innoituksensa Pontius Pilatuksen kuuluisasta eleestä, mutta voidaan myös nähdä viittauksena pandemian käsidesihysteriaan, tai poliitiikan häilyvään moraaliin. Vahva groove ja gospel-vaikutteiset lauluharmoniat yhdistyvät popahtavaksi bileanthemiksi. Käsien peseminen ei tässä yhteydessä tarkoita vain hygieniasta huolehtimista, vaan myös moraalista puhdistautumista, yritystä vapautua syyllisyydestä.

PopPaavali julkisti esiintyjänsä – mukana Raakasaga & Yökylä, Aino & Hajonneet, Rebekka Holi, Rami Helin Presents, God Given Ass ja Kauko Röyhkä & Röyhkeät5.6.2026 12:08:33 EEST | Tiedote

Paavalin seurakunnan tarjoama, Helsingin Vallilan loppukesän kohokohdaksi muodostunut ilmaisfestivaali PopPaavali järjestetään tänä vuonna sunnuntaina 30. elokuuta. Luvassa on tuttuun tapaan monipuolinen kattaus kotimaisia, ajankohtaisia yhtyeitä ja DJ-musaa – kaikille avoin piknik-henkinen päivä Paavalinkirkon sisäpihalla.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye