Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen Työkaluja koronasta selvitymiseen -seminaarisarja
2.6.2020 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Uutinen

Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen kauppatieteen yksikkö tarjoaa sinulle digitaalisen työkalupakin kohti post-koronaa. Seminaarisarjassa saamme tämän vuoden aikana vieraaksemme lukuisia johtamisen, talouden, viestinnän, markkinoinnin, yrittäjyyden ja rahoitusmarkkinoiden asiantuntijaa. He tarjoilevat raskaan sarjan työkaluja niin pk-yrityksille kuin julkisorganisaatioille, tuoden näkökulmia koronasta selviytymiseen.
–Seminaarisarja sai alkunsa ajatuksesta tarjota tutkimukseen perustuvaa, ajankohtaista tietoa niin Pohjanmaan toimijoille, kuin laajemmalti koronasta, varautumisesta ja taloudesta kiinnostuneille kuuntelijoille, toteaa yliopistokeskus Chydeniuksen kauppatieteen yksikön professori, Monika von Bonsdorff Vaasan yliopistosta.
Koronaepidemian vaikutukset yhteiskuntaamme ovat olleet merkittävämpiä kuin osasimme maaliskuun alussa odottaa. Eivätkä vaikutukset ole suinkaan ohi. Koronavirusaalto heijastuu jokaisen suomalaisen yrittäjän arkeen ja vaikuttaa kaikkien julkisten organisaatioiden toimintaan. Vaikutukset vaihtelevat organisaation koosta, toimialasta ja mukautumiskyvystä riippuen. Kaikkia yhdistää epätietoisuus poikkeuksellisen tilanteen kestosta ja vaikutuksista.
–Taloustieteet ovat koronakriisin keskiössä usealla tavalla. Tämä seminaari mahdollistaa meille tieteen ja koulutuskokemuksen viemistä käytäntöön ja samalla tarjoaa yliopistokeskus Chydeniuksen sidosryhmille ja alueen toimijoille ainutlaatuisen mahdollisuuden päästä kuuntelemaan ja keskustelemaan huippuasiantuntijoiden kanssa, kertoo kauppatieteen yksikönjohtaja Paula Kivinen.
Kesäkuussa alkavassa ja syksyllä jatkuvassa seminaarissa saadaan vastauksia seuraaviin kysymyksiin: Milloin koronavirus on selätetty? Kuinka ihmisten kulutustottumukset ovat muuttuneet ja kuinka mukaudumme aikaan koronan jälkeen? Mitä korona tarkoittaa johtajuudelle ja miten varmistan henkilöstöni hyvinvoinnin? Mitä mahdollisuuksia digitalisaatio tarjoaa? Muun muassa näihin kysymyksiin löydät vastauksia kauppatieteiden yksikön työkalupakista.
Tilaisuudet toteutetaan verkossa Zoom-alustalla. Kukin tilaisuus sisältää puolen tunnin alustuksen ja puoli tuntia varataan keskustelulle ja kysymyksille. Osallistuminen on kaikille maksutonta, mutta edellyttää ennakkoilmoittautumisen. Tilaisuudet nauhoitetaan ja ne ovat katsottavissa Kokkolan yliopistokeskuksen sivuilla https://www.chydenius.fi/fi/kauppatieteet.
Ensimmäinen tilaisuus järjestetään 17.6.2020 klo 16–17.00
Tervetuloa mukaan!
Ohjelma:
17.6.2020 klo 16–17.00 Organisaation varautuminen korona-skenaarioissa;
Mika Hannula Turun yliopiston vararehtori, Yliopistojen rehtorineuvoston korona-skenaarioryhmän puheenjohtaja
Moderaattori Jyväskylän yliopiston kehitysjohtaja Jarkko Pirkkalainen
KESÄTAUKO, SEMINAARIT JATKUVAT ELOKUUN LOPUSSA
- Koronan isku suomalaiseen talouteen
- Osaava ja hyvinvoiva ihminen kriisissä
- Koronaepidemia muuttaa nopeasti työn tekemisen tapoja
- Digitaalinen transformaatio markkinoinnissa
- Yrityksen strateginen ketteryys koronakriisissä
- Viestinnän monet vaatimukset kriisissä
- Jatkuva oppiminen ja korona
- Pienten yritysten osaamisen vahvistaminen ja ponnistaminen vahvempana liikkeelle poikkeusolojen jälkeen
- Rahamarkkinat ja sijoitustoiminta
- Covid-19 and implications for international business
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Monika von Bonsdorff, monika.von.bonsdorff@univaasa.fi, p. 040 5412524
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Vaasan ja Oulun yliopistot yhdistävä sadan hengen työyhteisö. Yliopistokeskuksen kauppatieteiden yksikön monitieteistä ja monipuolista toimintaa koordinoi Vaasan yliopisto. Tavoitteenamme on erityisesti lisätä ympäristöllisesti kestävien ratkaisujen kehittämistä yrityksissä, sekä löytää uusia, toimialojen välisiä arvoketjuja. Yhteistyökumppaneina ovat alueen toimijat, julkiset ja yksityiset yritykset. Liiketoiminnan kehittämisen tutkimuksessa keskiössä ovat yrityksen elinkaari sekä yksilön elämänkulku, osaaminen ja hyvinvointi.
Yksikö vastaa liiketoiminnan kehittämisen maisteriohjelmasta, yksikön tutkimusta rahoittaa mm. Suomen Akatemia, EAKR ja Opetus- ja kulttuuriministeriö. Yksikössä toteutetaan koulutus- ja tutkimushankepalveluja, jotka vastaavat yliopistokeskuksen tehtävää vahvana alueellisena kehittäjänä ja tutkimus- ja koulutuskumppanina. Yksikössä työskentelee tällä hetkellä 12 henkilöä. Opetusta ja tutkimusta tehdään ja hankkeita rakennetaan yli organisaatiorajojen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Ruutuaika ei ole lapselle aina haitaksi – yhteys parempaan tiedonkäsittelyyn nuoruudessa11.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän ja Itä-Suomen yliopistojen tutkimuksessa lapsuudesta alkaen suurempi ruutuaika oli yhteydessä parempaan tiedonkäsittelyyn nuoruudessa. Tutkijan mukaan ruutuaikaan ei tulisi suhtautua yksiselitteisesti haitallisena. Tärkeintä on löytää tasapaino liikunnan ja aktiivista ajattelua tukevan ruutuajan välillä.
Väitös: Viherpesu voi jättää pitkäaikaisen jäljen kuluttajien brändimielikuviin10.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
KTM Mitra Salimi tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun markkinoinnin väitöskirjassaan, miten kuluttajat ja verkkoyhteisöt reagoivat viherpesuun ja brändien vastuuttomuuteen. Tutkimuksen mukaan kuluttajat antoivat ympäristörikkomuksia vähemmän anteeksi kuin sosiaalisia rikkomuksia. Tutkimus korostaa yritysten läpinäkyvän ja näyttöön perustuvan vastuullisuusviestinnän merkitystä.
Tieteen historia avautuu Jyväskylän kansainvälisessä kesäkoulussa28.7.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän kansainvälisen kesäkoulun ohjelmaan sisältyy kaikille avoin yleisöluento, jonka aiheena on uuden fysiikan synnyn yhteydet Weimarin tasavallan kulttuurielämään. Luennoitsijana toimii professori Ismo Koponen Helsingin yliopistosta.
Tutkimus: Löyly lisää saunan kuormittavuutta – kosteus nostaa sykettä ja kehon lämpötilaa13.7.2026 09:45:00 EEST | Tiedote
Juuri julkaistu tutkimus osoittaa, että saunan ilmankosteus vaikuttaa merkittävästi elimistön kuormittumiseen lämpötilan lisäksi. Mitä kosteampi sauna on, sitä voimakkaammin syke ja kehon lämpötila nousevat.
Arvostetaanko viisautta enää? Jyväskylän Kesän keskusteluohjelma etsi vastauksia median murroksesta kasvatukseen10.7.2026 12:57:46 EEST | Tiedote
Jyväskylän Kesän vuoden 2026 keskusteluohjelma tarkasteli yhtä vanhimmista ja samalla ajankohtaisimmista ihanteista: viisautta. Viiden päivän aikana keskusteluissa kysyttiin, miltä viisaus näyttää aikana, jolloin huomiosta kilpaillaan ennennäkemättömällä voimalla, tekoäly muuttaa ajatteluamme ja yhteiskunnallinen keskustelu hakee uusia muotojaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




