Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen yhteishaussa rikottiin ennätyksiä
2.4.2020 15:29:35 EEST | Jyväskylän yliopisto | Uutinen

Liiketoiminnan kehittämisen maisteriohjelman vetäjä, yliopistonlehtori Jenni Kantola iloitsee hyvästä tuloksesta. –Ohjelman profiili on ainutlaatuinen Suomessa: työssäkäyville suunnattu kauppatieteen maisterin -tutkinto, jossa opetus toteutetaan monimuoto-opetuksena. perustelee hän suosion syitä. –Ohjelmassa lähestytään liiketoiminnan kehittämistä laaja-alaisesti strategisen johtamisen, henkilöstöjohtamisen ja vastuullisuuden näkökulmista. Vahvuutenamme ovat alan vaikutusvaltaisimmat luennoitsijat mm. henkilöstöjohtamisen professori Riitta Viitala.
Koulutuspäällikkö Paula Kiviselle suuri hakijamäärä ei tullut ihan täytenä yllätyksenä.–Ohjelma toteutetaan nyt toista kertaa ja kiinnostus on ollut suurta vuosien aikana. Tiivis yhteisöllisyys vuosikurssilaisten kesken ja vahva sitoutuminen opintoihin ja positiivinen palaute on myös toiminut osaltaan sanansaattajana. Hakijamäärää osattiin hiukan ennakoida ja aloituspaikkojen määrää nostettiin 25:stä 35:een.
Yhteishaussa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston alaiset sosiaalityön ja tietotekniikan maisteriohjelmat sekä Oulun yliopiston alainen Kemian maisteriohjelma. Kemian maisterikoulutuksen hakijamäärä nousi, kun taas sosiaalityön ja tietotekniikan hakijamäärät jäivät vähän viime vuodesta, mutta säilyivät edelleen hyvällä tasolla.
–Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen maisteriohjelmat ovat hyvin opiskelijalähtöisiä ja yksilöllinen opinto-ohjaus on tärkeässä osassa, yliopistokeskuksen vt. johtaja Ismo Hakala selittää maisteriohjelmien suosiota. –Keskeisessä roolissa on tietysti myös paikallisen elinkeinoelämän tuki ja koulutusmyönteisyys ja halu näyttäytyä aktiivisena korkeakoulutoimijana kansallisella kentällä yliopistokeskuksen myötä. On hienoa nähdä että yliopistokeskuksen henkilökunnan pitkäjänteinen, innovatiivinen ja ketterä työ sujuvan aikuisopintomallin luomiseksi tuottaa tulosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kauppatieteen maisteriohjelma:
Jenni Kantola, jenni.kantola@chydenius.fi, +358 29 449 8502
Paula Kivinen, paula.kivinen@chydenius.fi, +358 40 5148 751
Sosiaalityön maisteriohjelma
Aila-Leena Matthies, aila-leena.matthies@chydenius.fi, +358 40 7422 199
Tietotekniikan maisteriohjelma
Ismo Hakala, ismo.hakala@chydenius.fi, +358 40 7518 089
Kemian maisteriohjelma
Ulla Lassi, ulla.lassi@chydenius.fi, +358 40 0294 090
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Uusi professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus voi tukea hyvinvointia ja muutosta22.10.2026 08:46:28 EEST | Tiedote
Psykoterapian onnistumisessa ei ole kyse vain käytetyistä menetelmistä. Onnistumisen kannalta olennaista on myös se, mitä psykoterapeutin ja asiakkaan väillä tapahtuu. Jyväskylän yliopiston uusi psykologian professori Virpi-Liisa Kykyri tutkii, miten vuorovaikutus rakentuu terapiassa ja miten se voi tukea ihmisen hyvinvointia, osallisuutta sekä psykologista muutosta.
Tarve alanvaihtoon lähtee harvoin pelkästään työstä – taustalla usein halu sovittaa työ paremmin muuhun elämään21.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kasvatustieteiden maisteri Leena Ikonen tutkii väitöskirjassaan alanvaihtamista ja siihen johtavia syitä. Tutkimus osoittaa, että alanvaihto liittyy usein laajempiin muutoksiin elämässä, kuten hyvinvointiin, arvoihin tai elämäntilanteeseen. Samalla muuttuvat myös käsitykset työstä, omista tavoitteista ja hyvästä elämästä.
Raakut ja metsätalous kohtaavat kansallisessa raakkuseminaarissa Oulussa21.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Miten metsätalous ja uhanalaisen jokihelmisimpukan eli raakun suojelu voidaan sovittaa yhteen? Kansallinen raakkuseminaari kokoaa 29.10.2026 Ouluun tutkijoita, viranomaisia, metsätalouden toimijoita ja muita asiantuntijoita keskustelemaan ratkaisuista raakkukantojen turvaamiseksi. Mahdollista on osallistua myös etänä.
Uusi menetelmä ohjaa molekyylit tarkasti haluttuun muotoon19.10.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, jonka avulla synteettisiä molekyylejä voidaan ohjelmoida järjestäytymään itsestään tarkasti määritellyiksi kolmiulotteisiksi rakenteiksi. Tutkimus vie keinotekoisten molekyylien suunnittelua lähemmäksi luonnossa esiintyvää molekyylien hienopiirteistä järjestäytymistä ja voi tulevaisuudessa avata uusia mahdollisuuksia toiminnallisten materiaalien kehittämiseen.
Identiteetti kehittyy pitkälle aikuisuuteen ja linkittyy parempaan mielen hyvinvointiin13.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Identiteetin kehitys ei rajoitu ainoastaan nuoruuteen, osoittaa Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus. Lapsesta aikuiseksi -pitkittäistutkimuksessa tarkasteltiin identiteetin kehitystä aikuisuudessa ja havaittiin, että identiteetti kehittyy myönteisesti 27-vuotiaasta 61-vuotiaaksi. Myönteisemmin kehittynyt identiteetti oli yhteydessä korkeampaan mielen hyvinvointiin.Tuore tutkimus osoitti, että identiteetin kehitys ei rajoitu vain nuoruuteen, vaan voi muovautua läpi aikuisuuden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




