Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen yhteishaussa rikottiin ennätyksiä
2.4.2020 15:29:35 EEST | Jyväskylän yliopisto | Uutinen

Liiketoiminnan kehittämisen maisteriohjelman vetäjä, yliopistonlehtori Jenni Kantola iloitsee hyvästä tuloksesta. –Ohjelman profiili on ainutlaatuinen Suomessa: työssäkäyville suunnattu kauppatieteen maisterin -tutkinto, jossa opetus toteutetaan monimuoto-opetuksena. perustelee hän suosion syitä. –Ohjelmassa lähestytään liiketoiminnan kehittämistä laaja-alaisesti strategisen johtamisen, henkilöstöjohtamisen ja vastuullisuuden näkökulmista. Vahvuutenamme ovat alan vaikutusvaltaisimmat luennoitsijat mm. henkilöstöjohtamisen professori Riitta Viitala.
Koulutuspäällikkö Paula Kiviselle suuri hakijamäärä ei tullut ihan täytenä yllätyksenä.–Ohjelma toteutetaan nyt toista kertaa ja kiinnostus on ollut suurta vuosien aikana. Tiivis yhteisöllisyys vuosikurssilaisten kesken ja vahva sitoutuminen opintoihin ja positiivinen palaute on myös toiminut osaltaan sanansaattajana. Hakijamäärää osattiin hiukan ennakoida ja aloituspaikkojen määrää nostettiin 25:stä 35:een.
Yhteishaussa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston alaiset sosiaalityön ja tietotekniikan maisteriohjelmat sekä Oulun yliopiston alainen Kemian maisteriohjelma. Kemian maisterikoulutuksen hakijamäärä nousi, kun taas sosiaalityön ja tietotekniikan hakijamäärät jäivät vähän viime vuodesta, mutta säilyivät edelleen hyvällä tasolla.
–Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksen maisteriohjelmat ovat hyvin opiskelijalähtöisiä ja yksilöllinen opinto-ohjaus on tärkeässä osassa, yliopistokeskuksen vt. johtaja Ismo Hakala selittää maisteriohjelmien suosiota. –Keskeisessä roolissa on tietysti myös paikallisen elinkeinoelämän tuki ja koulutusmyönteisyys ja halu näyttäytyä aktiivisena korkeakoulutoimijana kansallisella kentällä yliopistokeskuksen myötä. On hienoa nähdä että yliopistokeskuksen henkilökunnan pitkäjänteinen, innovatiivinen ja ketterä työ sujuvan aikuisopintomallin luomiseksi tuottaa tulosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kauppatieteen maisteriohjelma:
Jenni Kantola, jenni.kantola@chydenius.fi, +358 29 449 8502
Paula Kivinen, paula.kivinen@chydenius.fi, +358 40 5148 751
Sosiaalityön maisteriohjelma
Aila-Leena Matthies, aila-leena.matthies@chydenius.fi, +358 40 7422 199
Tietotekniikan maisteriohjelma
Ismo Hakala, ismo.hakala@chydenius.fi, +358 40 7518 089
Kemian maisteriohjelma
Ulla Lassi, ulla.lassi@chydenius.fi, +358 40 0294 090
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on monitieteinen, Jyväskylän, Oulun ja Vaasan yliopistojen muodostama yliopistokeskus, jonka toimintaa koordinoi Jyväskylän yliopisto. Kokkolan yliopistokeskus Chydenius on aikuisille suunnatun yliopistollisen opetuksen ja oppimisen edelläkävijä sekä kansainvälisesti ja alueellisesti verkottunut tutkimuskumppani.
www.chydenius.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän Normaalikoulun alakoulu täyttää 160 vuotta – juhlavuosi huipentuu syksyllä31.3.2026 13:22:22 EEST | Tiedote
Suomen vanhin harjoittelukoulu, Jyväskylän normaalikoulun alakoulu, viettää tänä vuonna 160-vuotisjuhlavuottaan. Juhlavuotta vietetään pitkin vuotta oppilaiden projekteilla ja tapahtumilla, ja juhla huipentuu 3. lokakuuta Jyväskylän yliopiston päärakennuksessa ja hotelli Laajavuoressa järjestettävään pää- ja iltajuhlaan, joissa juhlistetaan samalla myös 110 vuotta täyttänyttä yläkoulua ja lukiota.
Jyväskylän yliopiston tilinpäätös ja toimintakertomus 2025: Tutkimuksessa ja koulutuksessa menestystä, korkeakoulukonsernin rakentaminen käyntiin30.3.2026 10:59:55 EEST | Tiedote
Vuosi 2025 oli tutkimuksen ja koulutuksen osalta menestyksekäs. Yliopiston julkaisujen kokonaismäärä pysyi vakiintuneella noin 3 500:n vuositasolla.
Olli Ohtonen lumiurheilun työelämäprofessoriksi vahvistamaan tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä30.3.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Olli Ohtonen aloittaa 1.4.2026 Suomen ensimmäisenä lumiurheilun työelämäprofessorina Jyväskylän yliopiston Vuokatin liikuntateknologian yksikössä. Professuuri vahvistaa tieteen ja huippu-urheilun yhteistyötä ja perustuu yhteistyöhön Suomen Olympiakomitean kanssa.
Jyväskylän yliopisto säilytti vetovoimansa korkeakoulujen yhteishaussa – viidenneksi suosituin kohde25.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon haki eilen päättyneessä korkeakoulujen kevään toisessa yhteishaussa 19 414 hakijaa, joista ensisijaisia 6 344. Viime vuodesta ensisijaisten hakijoiden määrä nousi kolme prosenttia, ja kokonaishakijamäärä pysyi lähes samana (19 477 vuonna 2025). Valtakunnallisesti kevään toisen yhteishaun hakijamäärä nousi vajaan prosentin. Hakemuksia Jyväskylän yliopistoon kertyi 25 979, mikä oli myös lähes sama kuin edellisvuonna.
QS Ranking 2026: Liikuntatieteet sijalla 45, kaikkiaan 9 Jyväskylän yliopiston alaa mukana arvostetussa listauksessa25.3.2026 12:02:00 EET | Tiedote
Vuoden 2026 QS World University Rankings by Subject -vertailun tulokset on julkaistu. Jyväskylän yliopiston aloista maailman sadan parhaan joukossa jatkoi liikuntatieteet, jonka sijoitus vertailussa on 45:s. Vahva sijoitus kertoo alan asemasta suomalaisen ja kansainvälisen liikuntatieteellisen tutkimuksen kärjessä. Viime vuonna sijoitus oli 47:s. Lähellä huippua kasvatustieteet sijoitettiin välille 101–150 ja kielitieteet välille 151–200, molemmat samoilla sijoilla kuin viime vuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme




