Kokoomuksen eduskuntaryhmältä lakialoite T&K-verovähennyksestä
17.11.2022 15:11:17 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen eduskuntaryhmä on jättänyt lakialoitteen tutkimus- ja kehittämistoiminnan lisäverovähennyksen käyttöönotosta. Hallitus on tänään ilmoittanut vetävänsä vastaavan sisältöisen hankkeen pois loppuvaalikauden lainsäädäntösuunnitelmasta. Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkäsen mukaan lakialoitteen tarkoituksena on pelastaa yleisesti kannatettu hanke.
“On todella harmillista, että hallitus on perunut loppuvaalikauden kaupankäynnissä näin yleisesti kannatetun hankkeen. TKI-panostusten lisäämisestä vallitsee laaja yhteisymmärrys eduskuntapuolueiden kesken. Käytännön politiikassa tahtotila ei kuitenkaan näy. Hallitus päästää T&K-panokset laskuun budjetissa ja peruu nyt ainoan T&K:ta tukevan keinon ensi vuodelta. Kutsun kaikki kansanedustajat mukaan korjaamaan hallituksen virheen”, Mykkänen sanoo.
Tutkimus- ja kehitystoiminnan lisäverovähennys on vertailumaissa laajasti käytössä. Suomessa sen käyttöönotosta sopi parlamentaarinen TKI-työryhmä ja hallituspuolueet päättivät sen käyttöönotosta kevään 2022 kehysriihessä. Verovähennyksen käyttöönotto on huomioitu myös vuodelle 2023 annetussa talousarviossa.
“Kaikki ovat olleet yhtä mieltä siitä, ettei TKI-panostusten määrä nouse pelkillä julkisilla investoinneilla, vaan mukaan tarvitaan myös yksityisiä panostuksia. Tämä veroporkkana oli se tapa, jolla näihin investointeihin olisimme kannustaneet. Esityksestä luopuminen on suuri pettymys myös yrityksille, jotka ovat olettaneet vähennyksen olevan heillä ensi vuonna käytössä”, Mykkänen sanoo.
Kokoomuksen jättämä lakialoite muistuttaa pitkälti hallituksen esitysluonnosta. Aloitteessa on tehty vain pienehköjä muutoksia hallituksen esitysluonnokseen nähden. Lakialoitteessa on luovuttu T&K-menojen kasvuun perustuvasta ylimääräisestä lisävähennyksestä, sekä konsernikohtaisesta maksimista.
“Jättämämme aloite nojaa laadukkaaseen virkamiesvalmisteluun ja mahtuu ensi vuoden budjettiin. Tekemämme muutokset olemme tehneet, koska nämä elementit sopivat huonosti Suomen verojärjestelmään ja altistavat ongelmalliselle verosuunnittelulle”, Mykkänen sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sammallahti: Antti Rinteen kommentit paljastavat SDP:n pahenevan johtamisongelman28.9.2026 19:59:18 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti katsoo SDP:n entisen puheenjohtajan Antti Rinteen tuoreiden kommenttien nostavan jälleen esiin puolueen sisäiset erimielisyydet velkajarrusta ja rajaturvallisuuslaista. Sammallahden mukaan puheenjohtaja Antti Lindtmanilla on kasvavia vaikeuksia pitää puolueensa yhteisellä linjalla.
Autto haastaa Koskisen: SDP ei voi samaan aikaan vaatia tehokasta ilmapuolustusta ja vastustaa sen edellyttämää yhteistyötä28.9.2026 19:01:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto haastaa SDP:tä kertomaan suoraan, miten puolue turvaisi Suomen puolustukselle tärkeän Daavidin linko -järjestelmän toimintakyvyn. Suomen puolustusta ei Autton mukaan pitäisi käyttää sisäpoliittisen nahistelun välineenä.
Kokoomuksen Kaunisto: SDP, onko Suomen puolustuksesta huolehtiminen nyt epäluottamuksen arvoista?27.9.2026 21:47:58 EEST | Tiedote
SDP esittää koko hallitukselle epäluottamusta ja nostaa perusteluissaan esiin puolustusministeri Antti Häkkäsen Israelin-vierailun. Kaakkois-Suomesta tuleva kokoomuksen kansanedustaja Ville Kaunisto pitää asetelmaa vakavana. Suomen puolustuskyvyn vahvistamisesta ja suomalaisille jo hankitun puolustusjärjestelmän toimintakyvystä on pidettävä kiinni.
Kokoomuksen Vikman ja Limnell: Suomen turvallisuus ei ole sisäpolitiikan pelinappula27.9.2026 13:54:02 EEST | Tiedote
SDP:n tapa käsitellä puolustusministeri Antti Häkkäsen toimintaa herättää vakavan kysymyksen siitä, onko puolustus- ja turvallisuuspolitiikasta tullut puolueelle sisäpolitiikan väline. Kokoomuksen kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman sekä puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsovat, ettei Suomen turvallisuudesta pidä tehdä sisäpolitiikan pelinappulaa.
Kokoomuksen Kaunisto: Demareilla on taas rahahana auki26.9.2026 14:07:50 EEST | Tiedote
Ykkösaamussa Hjallis Harkimo lupasi verottaa lisää, jotta kuluttajia voitaisiin tukea. Demarit ovat jo seuraavassa vaiheessa: SDP Mäkynen ja Harakka vaativat rahaa suoraan ihmisten tileille. Ensin valtio ottaa rahat ja sitten poliitikot lupaavat jakaa niitä takaisin. Tätäkö oppositio kutsuu talouspolitiikaksi?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme