Kokoomuksen Heikki Vestman vaatii sähköpörssiin muutosta — ”Näin leikataan sähkön kiskurihinnoista yli puolet pois”
12.12.2022 09:33:53 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen energia-asiantuntija ja kansanedustaja, energiajuristi Heikki Vestman vaatii alentamaan sähkön kohtuutonta hintaa muuttamalla sähköpörssin hinnanmuodotusta. Kokoomuksen esittämässä mallissa kallein tuotantomuoto ei määrää enää yksin kaiken sähkön hintaa. Teknologiateollisuuden ja Suomen Sähkönkäyttäjien konsulttiyritys AFRYltä tilaaman laskelman mukaan huippuhinnat putoaisivat muutoksen johdosta jopa alle puoleen nykyisestä.
”Sähkön kiskurihinnat kurjistavat suomalaisia perheitä ja yrityksiä. Sähkökriisi ruokkii lisäksi tuhoisaa inflaatiota. Suomen sähköntuotannon kustannukset eivät ole muuttuneet juuri mihinkään. Tuuli-, vesi- ja ydinvoima kustantaa yhtä vähän kuin pari vuotta sitten. Sähkön hinta on silti kymmenkertainen. Tämä yhtälö on syvästi väärin”, Vestman sanoo.
Sähkön pörssihinta määrittyy nykyään kalleimman kulloisenkin kulutuksen kattavan tuotantomuodon mukaan. Kokoomus esitti jo syyskuussa sähköpörssin hinnanmuodostusmalliin muutosta, jossa esimerkiksi 10 prosenttia kalleimmista sähkötarjouksista saa korvauksen tekemänsä tarjouksen mukaan ja loput 90 prosenttia läpimenneistä tarjouksista saisi tämän perusjoukon korkeimman tarjouksen mukaisen hinnan. Sähkön pörssihinnaksi sähkön ostajille muodostuu näin korkeimpien 10 prosentin tarjousten keskihinta summattuna loppujen 90 prosentin tarjouksista korkeimpaan hintaan. Muutos laskisi pörssihintoja.
”Nykyinen sähköpörssin hinnoittelutapa, jossa kaikki sähköntuottajat saavat kalleimman tuotantomuodon hinnan, ei ole mikään luonnon tai markkinoiden laki. Hinnanmuodostusmalli on viime kädessä poliittinen päätös. Hinnoittelutapa pitääkin muuttaa sähkönkäyttäjille reilummaksi. Sähkön huippuhintoja on yksinkertaisesti leikattava”, Vestman linjaa.
”Vanha hintamalli on toiminut ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan ja markkinatilanteen muutosta. Tilanne on nyt kuitenkin erilainen. Uusien asiantuntijaselvitysten mukaan Kokoomuksen esittämä sähköpörssin laskentatavan muutos laskisi sähkön huippuhintoja radikaalisti, Euroopassa jopa alle puoleen. Vastaava vaikutus nähtäisiin Suomessa. Siis yli puolet piikkihinnoista pois vain sähköpörssin laskentatapaa muuttamalla”, Vestman kertoo.
Kokoomuksen mallissa ei kuitenkaan oleellisesti heikennetä kannustimia investoida uuteen sähköntuotantoon, koska malli laskisi radikaaleimmin syksyn ja talven piikkihintoja. EU:n komissio on laatimassa parhaillaan esitystään sähkömarkkinamallin muuttamiseksi.
”Juuri nyt olisi Suomen kriittistä vaikuttaa EU:ssa, jotta sähkön hintaa saadaan laskettua. Valitettavasti hallitus ja hallituspuolueet eivät tunnu hahmottaneen sähkökriisin vakavuutta ja kriisin ratkaisemiseksi tarvittavia konkreettisia keinoja. Siksi Kokoomus on valmistellut valmiit ratkaisut. Hallituksen pitää viedä kiireesti eteenpäin niin kotimaassa kuin EU:ssa ratkaisumme, joilla sähkön hinta laskee”, Vestman päättää.
Vestmanin johdolla valmisteltu Kokoomuksen sähköpaperi 27.9.2022, esitys hintamalliksi kohdassa ”1. Päivitetään sähkön hinnoittelumalli reilummaksi”: https://www.kokoomus.fi/kokoomuksen-eduskuntaryhma-helpotusta-sahkolaskuun-suomesta-puhtaan-energian-suurvalta/#21
Teknologiateollisuus ja Suomen Sähkökäyttäjät ovat julkaisseet 9.12.2022 selvityksen vastaavan hinnanmuodostuksen muutoksen vaikutuksesta sähkön hintaan: https://teknologiateollisuus.fi/sites/default/files/inline-files/AFRY_TIF_modelling_of_proposed_market_design_report_100.pdf
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki VestmanKansanedustaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valtola: Sote-rahoitus kasvaa myös ensi vuonna – hallitus uudistaa vastuullisesti muiden rakentamaa rikkinäistä mallia17.4.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Hallitus on tänään julkistanut tiedot hyvinvointialueiden rahoitusmallin III uudistuksesta. Kokoomuksen lääkärikansanedustaja Oskari Valtola pitää uudistusta välttämättömänä ja kiittää ministeri Ikosta vaikean tehtävän hoitamisesta.
Kokoomuksen Vikman: Vaikuttamistaan Euroopassa lisännyt Venäjä on yhä isoin uhka Suomen turvallisuudelle16.4.2026 18:21:32 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Sofia Vikman (kok.) toteaa, että Venäjän aggressiivinen ja imperialistinen toiminta on edelleen merkittävin turvallisuusuhka Suomelle.
Kokoomuksen Partanen: Vain vahva yhteiskunta voi pitää huolta heikoimmista myös tulevaisuudessa15.4.2026 14:31:47 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen muistutti välikysymyskeskustelussa siitä, että kestävä ja vahvistuva työllisyys ovat ainoa pysyvä keino köyhyyden torjumiseen. Äärimmäisen vaikean maailmantilanteen keskellä hallitus on tehnyt lukuisia määrätietoisia toimenpiteitä haavoittuvimmassa asemassa olevien ja hyvinvointiyhteiskunnan tulevaisuuden turvaamiseksi.
Kokoomuksen Wallinheimo: Alko eksyy tehtävästään – “Onko seuraava askel kokonainen valtion ruokakauppa”15.4.2026 11:34:21 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo tyrmää Alkon suunnitelman laajentaa valikoimaansa suolaisiin naposteltaviin. Hänen mukaansa suunnitelma on todella kaukana Alkon perimmäisestä tarkoituksesta, kansanterveyden suojelemisesta.
Kokoomuksen Lahdenperä: Hallitus vahvistaa ruokaturvaa ja kotimaista ruoantuotantoa14.4.2026 14:49:48 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Milla Lahdenperä katsoo, että hallitus on tehnyt oikeita toimia suomalaisen ruokaturvan varmistamiseksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme