Kokoomuksen ja Ruotsin moderaattien Nato-työryhmä kokoontui Helsingissä
24.5.2022 13:24:29 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoukseen osallistuvat Ruotsin ulkoasiainvaliokunnan varapuheenjohtaja Hans Wallmark, puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Pål Jonson ja moderaattien ulkopolitiikan neuvonantaja Diana Janse sekä kokoomuksen varapuheenjohtaja Elina Valtonen, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen ja kansanedustaja Wille Rydman.
“Suomen ja Ruotsin kuuluminen Natoon ei poissulje pohjoismaista ja eurooppalaista puolustusyhteistyötä, vaan luo mahdollisuuksia yhteistyön syventämiselle. Pohjoismaiden ja Baltian kuuluminen samaan puolustusliittoon antaa erinomaiset edellytykset Itämeren alueen vakautta ja turvallisuutta vahvistavalle yhteistyölle”, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen sanoo.
“Ruotsin ja Suomen Nato-jäsenyys vahvistaa Itämeren alueen turvallisuutta ja yhteistä pidäkettä. Maidemme välinen tiivis puolustusyhteistyö tulee nyt koko liittokunnan käyttöön. Toivomme, että jäsenyysprosessi etenisi mahdollisimman nopeasti Naton sisällä”, Naton parlamentaarisen yleiskokouksen Suomen valtuuskuntaa johtava Elina Valtonen sanoo.
“Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydet avaavat uudenlaisia mahdollisuuksia pohjoismaisen yhteistyön syventämiselle. Kun jatkossa kaikki Pohjoismaat kuuluvat samaan liittokuntaan, mahdollistuu sekä aiempaa syvempi yhteinen puolustussuunnittelu että turvallisuuspoliittinen yhteistoiminta”, Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajiston jäsen Wille Rydman sanoo.
"We are pleased that this close Swedish-Finnish dialogue and cooperation between our two parties continues also after the formal applications have been handed in by our respective govermnments. We go into this hand in hand, and there continue to be issues to discuss", Ruotsin puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Pål Jonson sanoo.
"The Nato application process, and our future Nato-memberships, are starting points, not endpoints. Therefore we are eager to also share ideas on how Sweden and Finland, jointly in the alliance, can contribute to enhancing secury for the entire alliance in the best possible ways", Ruotsin ulkoasianvaliokunnan varapuheenjohtaja Hans Wallmark sanoo.
"Our parties see eye to eye on a Nato, and are pleased that we do this together, hand and hand. We are adament to play the most contructive role possible thorughout this process", moderaattien ulkopoliittinen neuvonantaja Diana Janse sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Elina ValtonenPuolueen varapuheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Wille RydmanKansanedustaja
(Helsingin vaalipiiri)
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Valkonen: Suomalaisilta vahva ”ei” lisäveroille14.2.2026 12:50:08 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja eduskunnan verojaoston puheenjohtaja Ville Valkonen pitää Ajatuspaja Toivon kyselytutkimuksen tuloksia vahvana viestinä päättäjille siitä, että veronkorotukset eivät ole kansan valinta valtiontalouden tasapainottamiseen seuraavallakaan vaalikaudella.
Kokoomuksen Kauma ja Autto: Suomi huolehtii omasta puolustuksestaan – Rubion puhe Munchenissä vahvisti luottamusta Yhdysvaltoihin14.2.2026 12:02:44 EET | Tiedote
Suomalaisten luottamus omaan puolustukseen ja Natoon on vakaalla pohjalla, ja se luo Suomelle turvaa myllertävässä maailmassa. Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Heikki Autto ja kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Pia Kauma korostavat, että Suomi huolehtii omasta ”tontistaan” hyvin.
Kokoomuksen Satonen: Yhdistelmävakuutus tuo turvaa muuttuvaan työelämään14.2.2026 11:42:02 EET | Tiedote
Työ- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtaja, kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen pitää erittäin tervetulleena Orpon hallituksen esitystä työttömyysturvan yhdistelmävakuutuksesta, joka on nyt lähetetty lausuntokierrokselle. Uudistus tarkoittaisi käytännössä sitä, että ihminen voisi saada ansiosidonnaista työttömyysturvaa, vaikka hänen tulonsa koostuvat samanaikaisesti palkkatyöstä, yrittäjyydestä ja esimerkiksi apurahoista.
Kokoomuksen Sarkomaa: Kotirauhaa naapurin tupakansavulta tupakkalakimuutoksella – savuton koti ja parveke on kaikkien oikeus14.2.2026 07:04:00 EET | Tiedote
Tupakkalakia on uudistettava niin, että asuinyhteisön yhtiökokous voisi enemmistöpäätöksellä kieltää häiritsevän tupakoinnin parvekkeilla ja huoneistoissa, sanoo kokoomuksen kansanedustaja ja terveydenhuollon maisteri Sari Sarkomaa. Sarkomaa on pitänyt asiaa aktiivisesti esillä vuosien aikana.
Kokoomuksen Kopra ja Partanen: Työllisyyttä ja naisten asemaa työelämässä voi vahvistaa samaan aikaan13.2.2026 13:04:04 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra ja puolueen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kuittaavat oppositiolle, ettei naisten asemaa työelämässä vahvistavia uudistuksia kannata vastustaa siksi, että niitä tekee väärä joukkue. Kopra ja Partanen torjuvat opposition väitteet: hallitus ei valitse työllisyyden ja naisten aseman välillä, vaan vahvistaa molempia yhtä aikaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme