Kokoomuksen Kopra ihmettelee sisäministeri Mikkosen puheita Ykkösaamussa – Kokoomus haluaa nostaa poliisien määrää

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopran mukaan kokoomus haluaa nostaa poliisien määrän 8000 poliisiin. Kopra muistuttaa, että kokoomus esittää vaihtoehtobudjetissa sisäisen turvallisuuden ja oikeusvaltion vahvistamiseen 37 miljoonaa euroa.
”En ymmärrä sisäministeri Mikkosen puheita ollenkaan. Hän väitti Ylen Ykkösaamussa, etteivät oppositiopuolueet ole esittäneet vaihtoehtobudjeteissaan lisärahaa poliiseille. Ainakaan kokoomuksen osalta tämä ei pidä paikkaansa. Esitämme hallituksen budjetin päälle sisäisen turvallisuuden ja oikeusvaltion vahvistamiseen 37 miljoonaa euroa, josta poliisitoimelle 8 miljoonaa”, Kopra avaa.
”Haluamme vahvistaa koko sisäisen turvallisuuden resurssointia. Epävakaina aikoina on panostettava maanpuolustuksen ja huoltovarmuuden lisäksi mm. poliisin, syyttäjälaitoksen, tuomioistuinten, rikosseuraamuslaitoksen ja pelastustoimen määrärahoihin”, Kopra sanoo.
Sisäministeri Kirsta Mikkonen (vihr.) esitti Ykkösaamussa poliisin reserviä. Mikkosen mukaan vapaaehtoisista koostuva poliisin reservi voisi toimia poliisin apuna rajatuissa tehtävissä kriisitilanteissa, joissa ammattipoliisien voimavarat tai muiden viranomaisten virka-apu eivät riittäisi.
”Suomi tarvitsee lisää nimenomaa virkapoliiseja. Reservissä olevilla poliiseilla emme ratkaise sisäisen turvallisuuden ongelmia, kuten jengiytymistä ja nuorisorikollisuutta. On välttämätöntä, että poliisien määrä nousee vähintään 8200 poliisiin viimeistään 2030 mennessä”, Kopra sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jukka KopraEduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
(Kaakkois-Suomen vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Vuornos: Keskusta ajaa eläkkeiden, työttömyysturvan ja sairausvakuutuksen Amerikan mallia27.11.2025 15:01:24 EET | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos kritisoi Keskustan vaihtoehtobudjettia ansiosidonnaisten työeläkkeiden, sairausvakuutuksen ja työttömyysturvan romuttamisesta. Keskusta esittää vaihtoehtobudjetissaan, että yli 4000 euron kuukausituloista ei perittäisi sairausvakuutus- ja työttömyysturvamaksuja, eikä tämän ylittävät tulot siten myöskään kerryttäisi päivärahoja. Lisäksi Keskusta esittää, että eläkemaksuja ja eläkekertymää laskettaisiin noin 4000 euron kuukausitulojen jälkeen.
Kokoomuksen Limnell: Sosiaalisen median käytön rajoittamista alle 15-vuotiailta pitää selvittää27.11.2025 10:56:43 EET | Tiedote
Kansanedustaja Jarno Limnell pitää tervetulleena avauksena sitä, että Orpon hallitus on ottanut aloitteen sosiaalisen median rajoittamisen selvittämiseksi alle 15-vuotiailta. Limnell korostaa, että nyt on oikea hetki siirtyä digitaalisesta vapaudesta digitaaliseen vastuuseen. "Jos me emme tee päätöksiä lasten suojelemiseksi, sen tekee sosiaalisen median algoritmi, eikä se tee niitä lasten parhaaksi", Limnell sanoo.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Itärajan ennallistaminen hyödyttää sekä luontoa että maanpuolustusta27.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote
Pääministeri Petteri Orpon hallitus on asettanut työryhmän selvittämään, miten luonnon ennallistaminen itärajalla voisi hyödyntää maanpuolustusta. Aalto-Setälä on jättänyt aiemmin eduskunnalle helmikuussa 2024 toimenpidealoitteen taktisesta ennallistamisesta, joka etenee nyt.
Kokoomuksen Autto: Onko SDP:n mielestä polttoaine liian halpaa?26.11.2025 14:20:36 EET | Tiedote
SDP ehdottaa vaihtoehtobudjetissaan veronkorotuksia polttoaineille. Kokoomuksen kansanedustaja ja puoluevaltuuston puheenjohtaja Heikki Autto ihmettelee, näkeekö SDP polttoaineiden hinnat liian edullisina pitkien etäisyyksien Suomessa?
Kokoomuksen Kopra: Keskusta yrittää pestä omat punamultasyntinsä hyökkäämällä Orpoon – epätoivon huippu26.11.2025 11:02:38 EET | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra pitää Keskustan Honkosen puheita “pääministerin erosta” epätoivoisena yrityksenä pestä pois Marinin ja Saarikon hallituksen talousvastuutonta perintöä. Keskusta yrittää nyt kaikin keinoin vierittää vastuun Orpon hallituksen niskaan, kun juuri punamultavuosien ennennäkemätön tuhlaus ja tekemättömät rakenneuudistukset ajoivat Suomen EU:n tarkkailuluokalle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme