Kokoomuksen Marttinen: Kuntien ja hyvinvointialueiden suorittama hankintalain kiertäminen on estettävä
23.11.2022 13:16:25 EET | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote

Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Matias Marttinen vaatii in house -yhtiöiden kautta suoritettavan hankintalain kiertämisen estämistä. Marttisen mukaan suomalaiset kunnat ja reilun kuukauden päästä aloittavat hyvinvointialueet ovat systemaattisesti kiertäneet hankintalakia. Marttinen on jättänyt hallitukselle aiheesta kirjallisen kysymyksen.
”Meillä on Suomessa kasvava määrä julkisia toimijoita, jotka pyrkivät kiertämään hankintalain edellyttämät kilpailutukset kokonaan in house -yhtiöistä hankitun omistuksen kautta. Suomalainen lainsäädäntö onkin tällä hetkellä in house -yhtiöiden osalta aivan liian epäselvä”, Marttinen aloittaa.
Marttista huolettaa nykytilanne, jossa kunnat ja hyvinvointialueet voivat marginaalisella in house -yhtiön osaomistuksella kiertää avoimet ja tehokkaat kilpailutukset. Kilpailutusten kiertäminen vähentää julkisten hankintojen tehokkuutta estämällä yksityisten yritysten osallistumista julkisiin hankintoihin.
”On todella huolestuttavaa, jos julkisissa hankinnoissa ei suoriteta avoimia kilpailutuksia, vaan kiireen tai muiden lakiin perustumattomien syiden vuoksi hankinnat tehdään julkisten yhtiöiden kautta. Nyt monet hyvinvointialueet hankkivat esimerkiksi ateria-, kiinteistönhuolto- ja siivouspalveluita In house -yhtiöiden kautta, vaikka vastaavat palvelut olisi täysin mahdollista hankkia markkinoilta. Kilpailutusten kiertämisellä julkiset toimijat tappavat monien suomalaisten yrityksien mahdollisuuksia harjoittaa liiketoimintaansa”, Marttinen jatkaa.
Marttinen muistuttaa, että julkiset yhtiöt ovat vallanneet viime vuosien aikana entistä enemmän tilaa kansallisilta markkinoilta. In house -yhtiöiltä ostettujen sidosyksikköhankintojen osuus on vuosittain jo noin 15 miljardia euroa. Kierrettyjen kilpailutusten myötä veronmaksajien rahojen käytön tehokkuus jää epäselväksi.
”Viime aikoina otsikoihinkin nousseet in house -yhtiöiden ongelmat ovat osoittaneet, että lain vaatimaa avointa kilpailua tarvitaan julkisia hankintoja tehtäessä. Kilpailutuksista hyötyvät niin palveluiden käyttäjät, veronmaksajat kuin suomalaiset yritykset. Hallituksen on valmisteltava lainmuutokset, jotta julkisten toimijoiden systemaattinen hankintalain kiertäminen voidaan lopettaa”, Marttinen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Matias MarttinenKansanedustaja
Kokoomuksen vastaava valtiovarainvaliokunnan verojaostossa (Satakunnan vaalipiiri)
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Heinonen: SDP:n talousvastaava myönsi verhojen takana sen, minkä puolue on kiistänyt koko vaalikauden5.10.2026 14:02:40 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Timo Heinonen vaatii SDP:tä lopettamaan kaksoispuheen talouskasvusta. Helsingin Sanomien Kuukausiliitteen mukaan SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen totesi puolueen sisäisessä tilaisuudessa, ettei leikkauksilla tapeta kasvua.
Kokoomuksen Talvitie: Kotiopetus luvanvaraiseksi ja viranomaisille keinot puuttua väärinkäytöksiin5.10.2026 11:34:09 EEST | Tiedote
Ylen MOT:n selvitys nostaa esiin vakavia puutteita kotiopetuksen valvonnassa. Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitien mukaan kokoomuksen kanta on, että kotiopetus on muutettava luvanvaraiseksi. Siten viranomaisille tulee myös keinot puuttua tilanteisiin, joissa lapsen oikeudet eivät toteudu.
Kokoomuksen Partanen: SDP heikentäisi eläkeläisten ostovoimaa - lupaukset arvaamatonta sumutusta4.10.2026 13:52:08 EEST | Tiedote
Kokoomuksen varapuheenjohtaja, sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen vastaa SDP:n varapuheenjohtajien, Malmin ja Razmyarin, kritiikkiin kokoomuksen sopeutusohjelman eläkelinjauksista. Kokoomus ei esitä leikkauksia maksussa oleviin, jo ansaittuihin eläkkeisiin, eikä se olisi mahdollistakaan.
Kokoomuksen Castrèn: Kokoomus hakisi sote-säästöjä kohdentamalla rahat hoitoihin, joista potilas todella hyötyy4.10.2026 09:02:00 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Maaret Castrénin mukaan julkisen talouden tasapainottaminen ja sosiaali- ja terveydenhuollon vaikuttavuuden parantaminen kulkevat käsi kädessä. Kokoomuksen velka kuriin -ohjelma vahvistaisi julkista taloutta 9 miljardin euron menosäästöillä ilman veronkorotuksia ja kohdentaisi soten voimavaroja nykyistä tehokkaammin potilaiden tarpeisiin.
Kokoomuksen Marttinen: Onko keskustan näkemys kasvupolitiikasta yli 2,5 miljardin veronkorotukset?3.10.2026 14:45:48 EEST | Tiedote
Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen esittää, että edessä olevasta julkisen talouden sopeuttamisesta noin kolmasosa tehtäisiin veronkorotuksilla. Kokoomuksen kasvuohjelman valmistelusta vastaava työministeri Matias Marttinen huomauttaa, että keskustan linja tarkoittaisi jopa yli 2,5 miljardin euron veronkiristyksiä, jotka olisivat myrkkyä talouskasvulle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme