Kokoomuksen Mykkänen: Olen pettynyt, että hallituksen velkaralli huipentuu

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen huomauttaa, etteivät miljardiluokan uudet menotarpeet tule yllätyksenä. Eduskunta käsittelee hallituksen talousarvioesitystä vuodelle 2023. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan hallituksessa keskustellaan yli miljardin euron uudesta velalla rahoitettavasta lisätalousarviosta.
“Olen pettynyt, jos valtiovarainministeri Annika Saarikko ajaa viime töikseen velkarallin loppuhuipennusta. Maatalouden ja sote-alueiden kriisit olivat pääosin nähtävissä jo syyskuussa kun ensi vuoden budjettia valmisteltiin. Miksei hallitus silloin tehnyt valintoja näiden hyväksi, jos ne olivat välttämättömiä?”, Mykkänen kommentoi.
Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd) vaatii 700 miljoonaa euroa Suomen nopeasti pahentuneen hoitovelan korjaamiseksi.
“Kyse ei ole äkillisestä sote-rahoituksen tarpeesta, vaan pitkään nähdystä hoitovelasta. Budjettiriihessä hallitus ei pystynyt tekemään valintoja ja sen oli tarkoitus puolustaa päätöstään. Se, mikä nyt on muuttunut, on rahanjakokisan kiihtyminen. Keskusta tarjoaa ja SDP nokittaa”, Mykkänen sanoo.
“Menokehysten ohittamisessakin pitäisi joku raja olla. Lopultahan se on vain itsemme pettämistä. Ministeri Saarikko on pitänyt kehysten palauttamista välttämättömänä. Viimeksi tällä viikolla Saarikko on käynyt Brysselissä vaatimassa budjettikuria muilta EU-mailta. Ilmeisesti ei koske tätä hallitusta?”, Mykkänen sanoo.
Mykkänen huomauttaa, että hallituksen ministerit antavat julkisuuteen ristiriitaisia lausuntoja. Mykkänen vaatii pääministeriltä johtajuutta asiassa.
“On yllättävää, että SDP:n sisältä tuodaan nyt tällainen esitys, kun kuntaministeri Sirpa Paatero (sd) vasta hiljattain sanoi HS:n haastattelussa, ettei sote-alueille esitetä lisää rahoitusta. Julkisen riitelyn takia hallituksen toimintakyky on ollut viime viikkoina kyseenalainen. Eripura vaikuttaa levinneen jo pääministeripuolueen sisälle”, Mykkänen sanoo.
“Hallituksen touhu alkaa vaikuttaa täysin holtittomalta. Normaalisti eripura hoidetaan pääministerin johdolla. Nyt hänet on yritetty eristää vaikeista kysymyksistä jättämällä kiistat varjoviisikon ratkaistavaksi. Johtajuus mitataan juuri niillä hetkillä, kun on välttämätöntä tehdä vaikeita päätöksiä vaikeana aikana. Tulevien sukupolvien kannalta olisi välttämätöntä, että pääministerin viheltää tämä valtiovarainministerin aloittaman huutokaupan poikki,” Mykkänen päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kai MykkänenEduskuntaryhmän puheenjohtaja
(Uudenmaan vaalipiiri)
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti.
Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 38 kansanedustajallaan toiseksi suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Sarkomaa: Muissa Pohjoismaissa käytössä oleva optikkojen tehtäväkuvan laajennuksen käyttöönotto Suomessa parantaa silmäterveyspalvelujen saatavuutta5.7.2025 07:49:00 EEST | Tiedote
Terveydenhuollon ammattihenkilöasetus 16 §:n kumoaminen liittää Suomen muiden Pohjoismaiden joukkoon silmäterveydenhuollossa helpottaen pääsyä silmälasien hankkimiseksi tai päivittämiseksi tarvittaviin palveluihin sekä alentaa kotitalouksien näönhuollon kustannuksia.
Kokoomuksen Satonen: Hallitus houkuttelee huippuosaajia Suomeen verokannustimella4.7.2025 10:12:00 EEST | Tiedote
Hallitus keventää ulkomaisten huippuosaajien verotusta niin kutsutulla avainhenkilön lähdeverolla. ”Kyse ei ole vain työvoiman saatavuudesta, vaan Suomen pitkän aikavälin kilpailukyvystä”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen.
Kokoomuksen Aalto-Setälä: Kiinalaiseen verkkokauppaan on puututtava välittömästi3.7.2025 08:48:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja ja talousvaliokunnan varapuheenjohtaja Pauli Aalto-Setälä kaipaa EU:n komissiolta huomattavasti vahvempia toimia ulkomaalaisen verkkokaupan ongelmiin puuttumisessa. Parissa vuodessa räjähdysmäisesti kasvaneelle – erityisesti kiinalaiselle – ulkomaiselle verkkokaupalle on laadittava EU-tasoiset säännöt, sekä turvallisuuspuutteiden että vääristyneen kilpailun takia.
Kokoomuksen Partanen: SDP ei osaa esittää säästöjä tuhlaamatta niitä heti uusiin kohteisiin2.7.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
”On vaikeaa ottaa tosissaan SDP:n puheita valtiontalouden tasapainottamisesta, kun säästökohteiden perään luetellaan heti uusia menoeriä ja jo tehtyjen säästöjen perumisia”, kokoomuksen varapuheenjohtaja Karoliina Partanen kommentoi SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyarin Ilta-Sanomille antamaa haastattelua.
Kokoomuksen Sammallahti: Kiitos hallituksen kesämökkiläisten rakennusprojektit alkavat vasarasta eikä virastosta2.7.2025 07:23:00 EEST | Tiedote
Orpon hallituksen lisäykset vuoden alussa voimaan tulleeseen rakentamislakiin sujuvoittavat kesämökkiläisten ja omakotiasujien kesäprojekteja. ”Uusi laki mahdollistaa esimerkiksi kesäkeittiön, katetun terassin tai vaikkapa liiterin rakentamisen ilman, että kesälomaa tarvitsee käyttää lupaviidakkoa raivaten kunnan virastotalolla”, sanoo kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme